PODPOWIEDZI:

5 Powodów, dla których NIE WARTO kupować flagowca

5 Powodów, dla których NIE WARTO kupować flagowca

Czy warto wydać sporo kasy na flagowego smartfona? W tym artykule rozważę powody, dla których zdecydowanie nie warto kupować najnowszych smartfonów. Jeżeli zastanawiacie się nad średnią a najwyższą półką telefonów, to powinniście przeczytać poniższy materiał.

Jakie są aktualnie flagowe smartfony? Wydajne, piękne, innowacyjne, nowoczesne, funkcjonalne... przynajmniej na reklamach. Rzeczywistość okazuje się często nieco brutalniejsza. Postanowiłem zrobić swoją listę powodów, dla których lepiej odpuścić zakup flagowca.

Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że jest to kwestia mocno indywidualna, ale patrząc na smartfonowe trendy, można jednak kilka rzeczy zauważyć i wyciągnąć z nich wnioski.

Zbyt wysoka cena

Cena - potrafi spędzać sen z powiek. Czołowi producenci - np. Samsung, Apple czy Huawei - często wołają za swoje najnowsze konstrukcje spore sumki. Wielu z Was od razu przestaje myśleć nad zakupem ich flagowców, gdyż zazwyczaj nie są to urządzenia na kieszeń przeciętnego Kowalskiego - no chyba, że weźmie popularne w naszym kraju chwilówki, ewentualnie sprzeda nerkę.

Sprawa wygląda nieco lepiej z chińskimi gigantami - np. Xiaomi czy OnePlus. Stosunek ceny do jakości jest w ich przypadku dużo lepszy, no ale niektórym będzie brakować owocowego loga.

Zazwyczaj niski skok wydajności

I nie tylko w kwestii wydajności. Oprócz najważniejszych podzespołów, kosmetyczne zmiany dotyczą często ekranu, aparatu, kluczowych technologii i rozwiązań czy głównych funkcji. Producenci nie lubią zbyt długo zwlekać z premierą nowej generacji, gdyż wiąże się ona z rozgłosem i zyskiem. W efekcie, często dostajemy leciutko podrasowaną wersję poprzedniego flagowca. 

Moim zdaniem, w zdecydowanej większości przypadków kompletnie nie opłaca się wymieniać smartfon na najnowszy, jeżeli skok dotyczy jednej generacji.

powody dla których nie warto kupować falgowych smartfonów

Funkcje, za które płacimy, a ich nie używamy

W kwestii flagowców, producenci często nie widzą większych kompromisów. To nie średnia półka, w przypadku której jest coś za coś. Najnowsze i najdroższe smartfony wypchane są po brzegi technologiami i funkcjonalnościami, które mogą przydawać się w wielu aspektach - ale też nie muszą. Zwiększa to oczywiście cenę urządzenia, ale dzięki temu producenci mogą chwalić się, że ich urządzenia oferują pierdylion bajerów. Czy wszystkie są nam jednak tak potrzebne? Chyba nie zawsze.

Wyższe ryzyko rozczarowania się nowym telefonem

Dobra, załóżmy, że koniecznie chcesz kupić nowego Samsunga czy iPhone'a. Zbierałeś kasę od wielu miesięcy lub sprzedałeś już nerkę. Idziesz do sklepu lub zamawiasz wymarzonego smartfona przez internet. Otwierasz pudełko, czujesz zapach nowości. Zaczynasz używać swoje nowe cacko. Czujesz dużą satysfakcję ze swojego zakupu.

Mija jednak kilka dni i uświadamiasz sobie, że telefon za kilka tysięcy wcale nie zapewnia tego, czego oczekiwałeś. Zdjęcia nie są zauważalnie lepsze niż te z poprzedniego smartfona, płynność działania stoi na podobnym poziomie, a do tego stan baterii szybuje w dół niczym stan Twojego konta po zakupie flagowca.

powody dla których nie warto kupować falgowców

Wydając tyle kasy na telefon, nasze oczekiwania są zazwyczaj bardzo wysokie - zresztą słusznie. Często jednak okazuje się, że nowy smartfon nie jest wcale cudem technologicznego świata. Są też sytuacje, w których wręcz bronimy się przed tego typu spostrzeżeniami, nie dopuszczając do siebie myśli, że słabo ulokowaliśmy pieniądze. Jedno jest pewne - ryzyko rozczarowania jest znacząco wyższe, gdy kupujemy flagowca, szczególnie jeżeli jest to zakup dość spontaniczny.

Większa obawa przed kradzieżą lub usterką

Właściwie sprawa oczywista. Czym mamy coś bardziej wartościowego, tym bardziej boimy się przed utratą tej rzeczy lub ewentualnym uszkodzeniem. Druga sprawa jest jednak taka, że najnowsze smartfony stawiają zdecydowanie na design, smukłą konstrukcję, walory estetycznie, przesuwając na drugi plan chociażby wytrzymałość.

Potwierdzają to zresztą przeróżne testy wytrzymałościowe, w tym te od Square Trade. Flagowce Samsunga od lat nie zachwycają w tych testach.

Podsumowanie

To co, nie kupować jednak flagowca? Znów powtórzę, że jest to sprawa indywidualna. Nie wszystko jest bowiem takie złe w najnowszych smartfonach. Już wkrótce przedstawię Wam drugą stronę medalu - powody, dla których warto kupić flagowy smartfon.

Jestem też ciekaw Waszego zdania - warto czy nie warto? Zostawcie swoją opinię w sekcji komentarzy. Do następnego!

blog comments powered by Disqus
5 Powodów, dla których NIE WARTO kupować flagowca