PODPOWIEDZI:

Smartfony Gamingowe - Hit czy Kit?

Smartfony Gamingowe - Hit czy Kit?

Przy okazji ostatniej premiery Xiaomi Black Shark zrodziło się pytanie czy warto kupować smartfony gamingowe i czy faktycznie będzie na to popyt. Tylko czekać aż w końcu inni producenci również podchwycą pomysł i zostanie stworzona nowa linia smartfonów. Osobiście jestem bardzo ciekawy, ponieważ brakuje na rynku smartfonowym ”świeżej krwi”, a patrząc na rynek komputerowy wydaje się, że jest potencjał.

Historia Mobilnego Grania

Przede wszystkim na początku może warto przypomnieć historię mobilnego grania. To nie jest temat obcy, pierwsza przenośnia konsola wyprodukowana została w 1979 roku, natomiast pierwszy Gameboy w 89. To już prawie 30 lat. Od zawsze ludzie chcieli oddawać się rozrywce właśnie poprzez przenośne urządzenia. Moim zdaniem nic nie zmieniło się przez te lata. Faktycznie od ostatniej przenośnej konsoli PlayStation minęło już trochę czasu, ostatnio mięliśmy premierę Nintendo Switch, jednak bezsprzecznie rynek konsol się skończył i oczywistą drogą dla przenośnego grania są na pewno smartfony.

block buster

Sony Xperia Play - nieudana próba japończyków

Razer Phone, a ostatnio Xiaomi próbuje nieśmiało zawojować ten segment, który tak naprawdę jeszcze nie istnieje. Pierwszej jednak przymiarki dokonało Sony w 2011 wypuszczając na rynek Xperię Play. Smartfon typu slider z klawiszami ułożonymi jak w padzie - nie udało się, myślę, że to nie był czas na gry – 7 lat temu mogliśmy pograć tylko w proste zręcznościówki i chyba samo Sony nie chciało sukcesu, aby nie przygasić zbliżającej się premiery handhelda PS Vity.

sony xperia play

Razer Phone - najlepszy gamingowy smartfon?

Przez te 6 lat nikt raczej nie odważył się podjąć tematu gamingowego smartfona do momentu aż zrobił to potentat branży komputerowej i zarazem gamingowej – Razer ze swoim Razer Phone. Urządzenie faktycznie dość ciekawe, nie różniące się znacznie od normalnego smartfona, ale wskazujące kierunek jak powinny rozwijać się smartfony gamingowe.

Specyfikacja Razer Phone

  • 5,72-calowy ekran UltraMotion o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli
  • 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 835 z Adreno 540
  • 8 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4
  • 64 GB miejsca na dane
  • czytnik kart pamięci microSD o pojemności do 2 TB
  • kamerka 8 Mpix f/2.0 do wideorozmów i selfie
  • aparat fotograficzny 12 Mpix f/1.75 + 12 Mpix f/2.6 z diodą LED
  • nagrywanie wideo w jakości 4K UHD
  • bateria o pojemności 4000 mAh z Quick Charge 4.0
  • Wi-Fi 802.11ac
  • Bluetooth 4.2
  • GPS
  • NFC
  • modem LTE
  • złącze USB C z certyfikatem THX
  • stereofoniczne głośniki z Dolby Atmos
  • 158,5 x 77,7 x 8 mm
  • 197 gramów
  • Android 7.1

Przede wszystkim Razer zainwestował w 120 hz ekran o sporej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Na rynku gier pojawia się sporo portów z komputerowych braci. W roku 2017 może taki ekran z taką częstotliwością odświeżania był fanaberią, ale dziś robi się to całkiem potrzebne patrząc np. na PUBG. Czekać tylko jeszcze na Counter Strike`a, a jestem pewien , że w niedługim czasie i to się stanie. Rynek gier mobilnych zaczyna mocno przyśpieszać.

razer phone - najlepszy smartfon gamingowy?

Xiaomi BlackShark - konkurencja dla Razera

Xiaomi ze swoim Black Sharkiem idzie bardzo dobrym kierunku. Oczywiście podobnie jak Razer stworzyli smartfona bardzo wydajnego. Black Shark wyposażony został w Snapdragona 845, którego mieliśmy już okazję testować na portalu videotesty przy okazji recenzji Xperii XZ2. Do tego 6 lub 8 GB pamięci RAM. Przyoszczędzono trochę na ekranie, ponieważ mamy tylko FullHD. Nic nie wiem o odświeżaniu, dlatego przyjmijmy że jest to standardowe 60 hz.

Specyfikacja Xiaomi Black Shark

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 845
  • RAM: 6/8 GB
  • Pamięć flash: 64/128 GB
  • Wyświetlacz: 5.99-cala FHD+ o proporcjach 18:9 z DCI-P3
  • Dual SIM
  • Głośniki stereo z Hi-Fi Audio
  • Akumulator: 4000 mAh z Quick Charge 3.0
  • Aparat główny: 12 Mpix + 20 Mpix
  • Aparat przedni: 20 Mpix
  • Android 8.1 Oreo
  • Bluetooth 4.0

Jaki powinień być Gamingowy Smartfon?

Za sobą mamy już premierę Razera, Xiaomi i Nubii. Swoje smartfony do gier również zaawizował Asus. Jaki jednak powinien być smartfon do grania? Co musi mieć, a bez czego można się obyć. Z moich obserwacji wynika, że:

Wydajność

Przede wszystkim wydajność. Oba smartfony w swoim czasie zostały wyposażone w najszybsze jednostki Qualcomma odpowiednio Snapdragon 835 oraz 845. Aby grać w najnowsze tytuły, na full detalach trzeba mieć wydajny sprzęt i tutaj nie może być kompromisów. Otrzymując nowe jednostki możemy być pewni, że smartfon spełni swoje zadanie a co najważniejsze nie zestarzeje się i zapewni rozrywkę przynajmniej na dwa lata. Jestem w stanie uwierzyć, że tak może się stać patrząc na inne smartfony tej klasy. Przykładem mógłby być Galaxy S7, który ma już dwa lata, a cały czas dobrze sobie radzi i jest dostępny w sklepach.

Dobry wyświetlacz

Drugim aspektem jest wyświetlacz. W przypadku Razera i Blacksharka mamy ekrany IPS-owe LCD z małym wskazaniem na Razera ze względu na wysokie odświeżanie. Niemniej jednak Xiaomi, również produkuje przyzwoite wyświetlacze i ten, który jest dostępny w proporcjach 18:9 i rozdzielczości 2160 x 1080 pikseli, prezentuje się naprawdę zacnie. Zobaczymy jednak jak wypadnie w testach.

Rankingi smartfonów >>>

xiaomi blackshark

Pojemny akumulator

Smartfony gamingowe na pewno powinny posiadać dobre baterie. Xiaomi i Razer wyposażone zostały w akumulatory 4000 mAh – to sporo i faktycznie pozwalają na długie posiedzenia. Druga sprawa to nie tylko pojemność jest ważna, ale szybkość ładowania tej baterii i tutaj Razer i Xiaomi „czują bluesa” i wyposażyły swoje smartfony odpowiednio w QuickCharge 4+ i QuickCharge 3.

Odpowiednie chłodzenie

Gamingowe smartfony nie mogą się grzać. Tutaj widzę wyzwanie dla producentów. Nie ma nic gorszego dla gracza niż gorący smartfon. Wysokie temperatury nie sprzyjają naszym dłoniom, bateriom i newralgicznym podzespołom. Xiaomi będzie miało chłodzenie wodne. Nubia po prostu zastosuje wiatraki. Po testach Xperii XZ2, który odczuwalnie się grzał, trzeba ten problem poskromić.

Dobry dźwięk

Fajnie jakby takie smartfony posiadały dobry dźwięk. Tutaj Razer i Xiaomi zadbali o głośniki stereo. Razer z głośnikami w systemie Dolby Atomos umieszczonymi na froncie zdecydowanie wygrywa i nawet nie rażą te wielkie ramki i ekran w niemodnych już proporcjach 16:9.

Niestety i Xiaomi, i Razer, i Nubia zrezygnowali z złącza słuchawkowego jack 3,5 mm. Dla mnie jest to karygodny błąd i niedopatrzenie. W przypadku innych smartfonów mogę jeszcze zrozumieć to, że usuwany jest jack, ale nie w smartfonach gamingowych, gdzie każdy szmer, kroki czy po prostu warkot silnika może uatrakcyjnić rozrywkę. Nie wspomnę już o komunikowaniu się poprzez lepszy mikrofon niż ten wbudowany w urządzenie. Pamiętajmy jeszcze o otoczeniu. Nie każdy życzy sobie głośnego grania obok siebie. Brak Jacka to zdecydowany minus smartfonów gamingowych.

System

Takie urządzenia powinny mieć również specjalnie dostosowany system. Nie chodzi tutaj o jakąś nową nakładkę czy przerobionego Androida. Mam tu na myśli coś podobnego jak stworzył Razer z możliwością ustawienia wyglądu gier. Dobrze by było zmienić rozdzielczość, maksymalne fpsy. Po prostu dostosować grę pod swoje preferencje. Do tego możliwość nagrywania rozgrywki i łatwe dzielnie się swoimi filmami na YT czy Twichu.

Czego nie musi mieć gamingowy smartfon?

Jeżeli już powiedzieliśmy sobie co mieć powinien taki gamingowy smartfon to powiedzmy, o tym czego nie musi. Takie smartfony wcale nie muszą być drogie, a przyciąć można na wielu rzeczach.

Aparat

Pierwszą rzeczą, którą producenci mogą sobie odpuścić to aparat. Zarówno przedni jaki i tylny nie musi być jakiś super. Oczywiście musi być przyzwoity, aby można było korzystać z niego na co dzień, ale raczej nie musi mieć 3 super jasnych obiektywów.

Bajery związane z designem

Jak można zobaczyć na pierwszych zdjęciach – Xiaomi Blackshark nie jest urodziwym smartfonem – gruby, ciężki, raczej nie dla kobiet, ale graczom wygląd nie powinien przeszkadzać. Wydaje mi się również, że nie będą potrzebne żadne zakrzywienia ekranu. Dizajnerskie wstawki można również odpuścić sobie w tym segmencie. Ważne aby był poręczny.

Na koniec warto wspomnieć o peryferiach. Xioaomi zastosowało w swoim smartfonie dodatkowy pad, podobny do tego jaki mogliśmy zobaczyć w Nintendo Switch. Połączenie pada i ekranu dotykowego może się udać, widzieliśmy takie rozwiązania już wcześniej. Problem kontrolerów stanowi brak ich kompatybilności z grami. Najlepiej ze wszystkich producentów stoi Sony, ponieważ do ich smartfonów możemy podłączyć pada od PS4. Wszystkie inne pady tak naprawdę działają jak chcą. Prawdę mówiąc nie działają wcale. Brakuje pokazowego pada od Google, na którym wzorować mogliby się inni.

dodatkowy kontroler gamingowego smartfona

Jestem ciekawy waszego zdania. Jak myślicie czy gamingowe smartfony staną się ważną gałęzią smartfonowego świata? Moim zdaniem jest na to spora szansa. Zagłosujcie w ankiecie i dajcie znać w komentarzach co o tym sadzicie.

blog comments powered by Disqus
Smartfony Gamingowe - Hit czy Kit?