PODPOWIEDZI:

Czy warto kupić traktorek ogrodowy?

Czy warto kupić traktorek ogrodowy?

Zastanawiasz się, czy warto kupić traktorek ogrodowy? Nie kombinuj dłużej. Dobór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji ogrodu nie należy wszak do najtrudniejszych. To samo dotyczy urządzenia, które posłuży do ścinania trawnika na odpowiednią wysokość. Wszystko zależy, jak zwykle, od potrzeb.

Bo przecież traktorek do koszenia trawy nie jest tanią maszyną. Takie urządzenia można dostać już za kilka tysięcy złotych, ale naprawdę dobre potrafią kosztować nawet dwadzieścia tysięcy. Z tego względu trzeba mieć pewność, że się przyda. Już na wstępie wypada więc zaznaczyć, że warto po niego sięgać tylko wtedy, gdy ma się do ogarnięcia naprawdę duży trawnik lub pole.

Dla kogo jest traktorek ogrodowy?

To maszyna dla osób, które mają do wykarczowania sporą przestrzeń. Jeżeli jesteś właścicielem pola od 1500 do,dajmy na to, 8000 metrów kwadratowych założę się, że nie chce ci się po nim dymać dymiącą kosiarką spalinową (bo z elektrycznej na pewno nie korzystasz). To nie jest jednak jedyny powód do zakupu tego typu urządzenia. Żeby ułatwić ci podjęcie decyzji, rozbiliśmy temat na wady i zalety.

Traktorek ogrodowy koszący trawnik

Zerknij: Jak wybrać traktorek ogrodowy?

Zalety zakupu traktorka ogrodowego

Wśród plusów kupienia traktorka ogrodowego możemy wyróżnić:

  • Zasięg - to maszyny, które potrafią pracować naprawdę długo i bez ewentualnych awarii. Z tego względu bardzo polecane są przy większych terenach zielonych. W przeciwieństwie do kosiarek nie ogranicza ich nic - ani długość przewodu, ani pojemność akumulatora, ani problematyczne noszenie ze sobą dodatkowego paliwa.
  • Moc - dzięki potężnym silnikom (zazwyczaj czterosuwowym, częściej jedno- niż dwucylindrowym), które muszą napędzić oprócz ostrzy też koła popychające 200-kilogramowe urządzenie do przodu, traktorek poradzi sobie ze wszystkim. Dobrym przykładem jest Oleo-Mac OM 124/24 K H 68129003 o mocy 16 kilowatów. Niestraszne mu będą trawa czy pnącza, a gałązki zwyczajnie połamie.
  • Wygoda pracy - traktorek ogrodowy to jednak bardzo wygodna sprawa. W końcu nie musisz go pchać, jedzie sam, a ty tylko sterujesz. Niektóre modele, na przykład Stiga Estate PRO 9122 XWSY (2T1530281/ST1), są zbudowane pod kątem ergonomiczności, producenci montują w nich na przykład fotele z oparciami na ręce albo zwiększają miejsce na nogi.
  • Wielofunkcyjność - wiele tego typu sprzętów posłuży ci nie tylko do koszenia trawy. Traktorek ogrodowy często można zmienić w pług śnieżny lub glebogryzarkę. Dodatkowy hak z tyłu urządzenia pozwoli dodać wiele innych akcesoriów. Dzięki nim kosiarka samojezdna rozsieje nasiona, rozpyli opryski albo po prostu zbierze liście jesienią z twojego terenu.

Traktorek do koszenia z przyczepką

Koniecznie zobacz: Jaki niezawodny traktorek ogrodowy?

Wady zakupu traktorka do trawy

Minusy kupna traktorka ogrodowego prezentują się następująco:

  • Cena - największa i najbardziej podstawowa wada takiej maszyny to jednak jej cena. Jak wspominałem, dobre sprzęty, pojawiające się na przykład w naszym rankingu traktorków ogrodowych, dobijają cenowo nawet do 20 tysięcy złotych. Z tego względu trzeba się poważnie zastanowić przed zakupem. Wiele rzeczy można załatwić zwyczajną kosiarką w połączeniu z podkaszarką, a to przecież wydatek wielokrotnie niższy. Nawet w przypadku urządzeń markowych.
  • Serwisowanie - ze względu na więcej elementów i większe skomplikowanie budowy od mniejszych koszących braci traktorek ogrodowy w serwisowaniu jest zwyczajnie droższy. Wiele osób poleca korzystanie z usług lokalnego serwisanta (który i tak musi przyjechać do ciebie do domu, bo przecież nie przyjedziesz traktorkiem do niego) raz na kilka miesięcy. A to już kolejny wydatek. Na dodatek może być jeszcze większy, jeżeli coś się zepsuje.
  • Szkoda dla środowiska - takie urządzenia są naprawdę paliwożerne. Istnieją rozwiązania napędzane elektrycznie, ale są drogie, rzadkie, a na dodatek mało wydajne. Jeżeli więc leży ci na sercu dobro planety, albo zwyczajnie nie chcesz wydawać kasy na paliwo - muszę cię zmartwić. Nie ma innej opcji. W końcu nie chcesz ścinać trawy w ogrodzie o powierzchni boiska kosą, nie?
  • Gabaryty - traktorek do ogrodu musi być dużych rozmiarów. Z jednej strony determinuje to silnik, a z drugiej jednak przeznaczenie. To urządzenia do dużych trawników, dlatego ich agregaty koszące sięgają nawet 120 centymetrów wzwyż. Właśnie dlatego nie wszędzie się zmieszczą. Problemem, który na pewno napotkasz, będzie manewrowanie pomiędzy rabatkami i drzewami. A i tak żeby uzyskać idealny efekt, przyda ci się dodatkowo podkaszarka.

Serwisowany traktorek ogrodowy

Zainteresuje cię: Jaki traktorek ogrodowy do 10000 zł?

Czy warto kupić traktorek ogrodowy? I tak, i nie

Jeżeli wciąż nie jesteś pewien, czy kupić traktorek ogrodowy - najpewniej nie powinieneś go kupować. To sprzęt do konkretnych zastosowań, a osoby, które go nabywają, robią to, bo nie wyobrażają sobie innej opcji. Niektóre trawniki są po prostu zbyt duże do tego, aby taszczyć ciężką kosiarkę. Jakimś rozwiązaniem mogą być ridery ogrodowe lub mniejsze traktorki, takie jak Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup takiej maszyny - koniecznie sprawdź nasze zestawienia. Odpowiedzą ci na pytanie, jaki niezawodny traktorek ogrodowy wybrać, prezentując najlepsze modele sięgające okolic pułapu cenowego 20 tysięcy złotych. To dużo, ale zaprezentowane tam urządzeniaporadzą sobie przez wiele sezonów pracy, a niektóre po dokupieniu akcesoriów posłużą też poza sezonem.

blog comments powered by Disqus
Czy warto kupić traktorek ogrodowy?