
Traktorek ogrodowy, nawet taki do 10000 zł, poradzi sobie z każdym trawnikiem. Jeżeli masz spore połacie trawy do ogarnięcia i nie dość czasu (ani ochoty), aby taszczyć po nim kosiarkę, z pewnością rozważasz większą maszynę. Zebraliśmy dla ciebie najciekawsze traktorki ogrodowe w sensownym przedziale cenowym.
W końcu po co płacić więcej niż 10000 zł za traktorek ogrodowy? Jasne, sprzęt będzie wydajniejszy i w teorii mniej awaryjny (chociaż wiadomo, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości), ale w gruncie rzeczy to już spora kwota za dbanie o trawnik.
Nie przepłacaj - kup sobie niedrogi traktorek i miej resztę budżetu na paliwo. Jeżeli masz większy budżet, albo nie interesują cię sprzęty z tego zestawienia, koniecznie sprawdź inny ranking traktorków ogrodowych.
MTD Optima LG 200 H RTG
To najmocniejsza propozycja na liście. Model firmy MTD znanej z niedrogich, ale wydajnych urządzeń ogrodowych będzie świetnym wyborem dla każdego, kto oczekuje od maszyny jak najwyższych osiągów, a jednocześnie chce się zmieścić w rozsądnym budżecie - w każdym razie na pewno niższym od porządnego używanego samochodu.
Producent zamontował w MTD Optima LG 200 H RTG dwucylindrowy silnik polecanej marki Briggs & Stratton - z funkcją smarowania ciśnieniowego, żeliwną tuleją i filtrem olejowym. Motor uzyskuje aż 12,5 kilowatów mocy - napędzając koła i agregat tnący.
Ten składa się przede wszystkim z dwóch ostrzy tnących na łączną szerokość roboczą wynoszącą aż 107 centymetrów. Dzięki temu szybko i sprawnie skosisz nawet większe trawniki. Przy promieniu skrętu wynoszącemu 46 centymetrów nada się też do ogrodów z wieloma przeszkodami.
Warto też dodać, że sam traktor nie jest wyposażony w kosz - to opcja, którą można dostać za dopłatą. Tym lepiej więc, że jest w stanie mulczować skoszoną trawę, rozsiewając posiekane źdźbła dookoła. Zastąpią w ten sposób nawóz. Innym minusem jest zaledwie pięciostopniowa regulacja wysokości - pomiędzy 30 a 95 milimetrów.
MTD Optima LG 200 H RTG plusy i minusy:
- Mocny silnik
- Szeroko kosi
- Brak kosza
Warto sprawdzić: Czy warto kupić traktorek ogrodowy?
AL-KO T 15-95.6 HD-A (127367)
Gdy szukasz sprzętu do ogrodu w korzystnej cenie, zwykle nie możesz trafić źle z urządzeniami AL-KO. Nie inaczej jest w przypadku AL-KO T 15-95.6 HD-A (127367), który oferuje wiele w niezłym pułapie cenowym (jak na traktor do ścinania trawnika).
Jego silnik nie należy do najmocniejszych w tym zestawieniu, ale wciąż powinien poradzić sobie z długą i wydajną pracą na dowolnym terenie. Motor oferuje 7,7 kilowatów mocy i napędza łożyskowany agregat koszący o niskim poziomie wibracji (dla zwiększonej wygody użytkownika przy dłuższym koszeniu). Taki motor oferuje obroty na poziomie 2600 na minutę.
Ostrza są dwa - sięgają na szerokość 95 centymetrów. To oznacza, że jeszcze mniej czasu spędzisz, kosząc nawet duży ogród. Poza tym urządzenie posiada siedmiostopniową regulację wysokości koszenia. Możesz ją ustalić na poziomach pomiędzy 30 a 90 milimetrów.
To całkiem ergonomiczny traktorek. Producent wyposażył go w regulowany i szeroki fotel, pedały rozmieszczone blisko siebie i dolno-spłaszczoną kierownicę. Poza tym warto też wspomnieć, że dodatkową wygodą będzie dźwiękowy sygnalizator poziomu napełnienia kosza - najpojemniejszego na liście (pomieści 310 litrów zielonych odpadków).
AL-KO T 15-95.6 HD-A (127367) plusy i minusy:
- Bardzo pojemny kosz
- Szeroko kosi
- Niezła rozpiętość wysokości
- Spora cena
Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H
Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H nie należy do najtańszych traktorków, ale cenę rekompensuje z nawiązką mocą. To niewielki i zwinny sprzęt (w zasadzie rider, bardziej niż traktorek), który poradzi sobie z większymi i rozległymi, a także mniejszymi i krętymi ogrodami. Warto się nim zainteresować, pomimo ceny podchodzącej już pod 10000 złotych.
Sercem tej maszyny jest silnik Emak K 1250 AVD o mocy 12,5 koni mechanicznych, co przekłada się w praktyce na około 9,19 kilowatów. To wystarczy do komfortowej pracy, rozpędzając zarówno urządzenie, jak i agregat tnący.
Ten jest w stanie rozdrobnić i zebrać trawę przy pomocy noża pracującego na szerokość 72 centymetrów. To niewiele, ale taka wartość odchudza cały traktorek i umożliwia mu lepszy promień skrętu, dzięki czemu maszyna poradzi sobie nawet na ciaśniejszych terenach z okazjonalnymi alejkami.
W przypadku tego sprzętu warto zwrócić też uwagę na to, że system regulacji wysokości koszenia (od 30 do 80 milimetrów w 7 pozycjach) jest amortyzowany sprężynowo, a co za tym idzie znacznie wygodniejszy. Dodatkowo teleskopowa dźwignia do opróżniania kosza jest łatwo dostępna - nie trzeba schodzić ze stanowiska kierowcy, aby pozbyć się trawy. To przydatne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kosz ma pojemność zaledwie 180 litrów.
Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H plusy i minusy:
- Niezła moc
- Niewielka maszyna
- Dźwignia opróżniania kosza jest pod ręką
- Spora cena
Koniecznie zobacz: Jaki niezawodny traktorek ogrodowy?
MTD Smart RN 145
Najtańszy traktorek ogrodowy na tej liście. Chociaż kosztuje mniej niż 8000 złotych, oferuje sporo, zarówno dla użytkowników mniej, jak i tych bardziej wymagających. Między innymi za sprawą silnika.
Sercem maszyny jest wydajna jednostka Briggs & Stratton. Przy pojemności skokowej 500 centymetrów sześciennych na jednym cylindrze jest w stanie uzyskać aż 8,9 kilowatów mocy. To przełoży się na niezły moment obrotowy, który szybko i sprawnie skosi trawnik za pomocą układu koszącego składającego się z dwóch ostrzy.
Urządzenie ścina trawę na szerokość 105 centymetrów i w dopasowanej przez użytkownika wysokości pomiędzy 30 a 95 milimetrów (w urządzeniu jest pięciostopniowa regulacja wysokości koszenia). Odpad zielony następnie trafia do kosza o pojemności 240 litrów lub w formie kompostu na ziemię dzięki możliwości mulczowania (przy dokupieniu opcjonalnej zaślepki mielącej).
Warto dodać, że traktorek ma wąski promień skrętu wynoszący 46 centymetrów. Dzięki temu poradzi sobie w bardziej skomplikowanym terenie. To sprzęt uniwersalny, dla osób, które mają spory ogród, ale na przykład wypełniony drzewami lub rabatkami. MTD Smart RN 145 jest często polecany - warto więc na niego zwrócić uwagę.
MTD Smart RN 145 plusy i minusy:
- Najtańsza propozycja w zestawieniu
- Wąski promień skrętu
- Niezła szerokość koszenia
- Brak większych minusów
Zerknij: Jak wybrać traktorek ogrodowy?
MTD Optima LG 165 H
MTD Optima LG 165 H to maszyna w rozsądnej cenie. Jak na sprzęt kosztujący około 8,5 tysiąca złotych potrafi dużo. Widać, że producent nie oszczędzał na podzespołach - zresztą MTD należy do grupy polecanych pod względem stosunku wydajności do ceny firm.
W jego trzewiach leży nie byle jaki silnik. Jest to Briggs & Stratton Powerbuilt serii 4165. Wykonany z precyzją jednocylindrowy motor amerykańskiej firmy będzie w stanie osiągnąć moc nawet 9,5 kilowatów. To przełoży się na lepszy moment obrotowy i niezłe osiągi niezależnie od stanu twojego trawnika.
Z dowolnymi chaszczami i gałęziami poradzi sobie dwunożny agregat tnący o szerokości roboczej wynoszącej 107 centymetrów. To naprawdę dużo - pozwoli na szybkie ogarnięcie dowolnych rozmiarów trawnika. Zwiększa jednak gabaryty samej maszyny, więc MTD Optima LG 165 H nie nadaje się do ciasnych przestrzeni, w których trzeba manewrować pomiędzy wieloma rabatkami lub alejkami.
Ten traktorek nie posiada w standardowym osprzętowaniu pojemnika na ścinki, więc warto zainteresować się ceną doposażenia. Niemniej nawet bez kosza sobie poradzi - ma funkcję mulczowania. Zmieli trawę i rozsieje ją po trawniku, gdzie będzie służyła za praktycznie darmowy nawóz.
MTD Optima LG 165 H plusy i minusy:
- Niezła cena
- Mocny silnik
- Kosi całkiem szeroko
- Brak kosza
AL-KO T13-93.7 HD (127416)
Tańsza wersja prezentowanego tu modelu T 15-95.6. To nie znaczy bynajmniej, że gorsza, a przynajmniej nie znacznie. AL-KO T13-93.7 HD (127416) to traktorek ogrodowy w sam raz dla osób, które szukają czegoś z szeregiem przydatnych technologii i sprawdzonego przez wielu.
Producent zastosował tu silnik uznanej firmy. Briggs & Stratton PowerBuilt serii 3130 to wydajna jednostka o zmniejszonym poziomie wibracji. Dzięki temu przedłużająca się jazda na traktorku będzie wygodniejsza. Motor jest w stanie uzyskać moc na poziomie 6,3 kilowatów.
Dzięki temu maszyna porusza się z prędkością nawet 9 kilometrów na godzinę. Silnik napędza również agregat tnący - dwa noże obracające się z prędkością 2600 obrotów na minutę. Koszą na szerokość 93 centymetrów. To całkiem uniwersalna wartość, która pozwoli skosić zarówno większe, jak i mniejsze ogrody.
Przy ergonomicznym fotelu znajduje się dźwignia regulacji wysokości koszenia w 6 stopniach od 30 do 90 milimetrów. To spora rozpiętość, która pozwoli ci dobrze spersonalizować trawnik. Urządzenie wyposażono też w światła LED (do pracy nocnej) i kosz o pojemności 220 litrów. Gdy się zapełni, traktorek cię o tym poinformuje - dźwiękowo i wizualnie, za pomocą ikony na wyświetlaczu.
AL-KO T13-93.7 HD (127416) plusy i minusy:
- Porządny silnik
- Łożyskowany agregat tnący
- Niedrogi (w porównaniu do reszty)
- Brak większych minusów
Stiga Estate 3084 H
Jedyny na liście sprzęt firmy Stiga. Średniej wielkości traktorek ogrodowy o najniższej mocy w zestawieniu. Stiga Estate 3084 H nadrabia to jednak rozmiarami i zwrotnością - ta maszyna przyda ci się w ogrodach z wąskimi przejściami i przeszkodami, które ograniczają ruch większej maszyny.
Pomimo tego, że zawiera jednostkę mniej wydajną, ten traktorek pracuje dzięki silnikowi firmy Briggs & Stratton PowerBuilt 3130 AVS. Motor uzyskuje 5,8 kilowatów mocy. To niedużo, ale wystarczająco, aby zasilić agregat tnący, który poradzi sobie z dowolnymi przeszkodami w typowym ogrodzie.
Za pomocą dwóch noży skosi przede wszystkim trawę na szerokość 84 centymetrów. Wwciśnie się w każdą alejkę, oszczędzając ci dokaszania mniejszymi kosiarkami. Poza tym będzie też bardziej zwrotny, co również przełoży się na wygodę w ciasnych miejscach trawnika.
W przypadku tej maszyny wysokość koszenia ustawisz w jednej z 7 pozycji - od 25 do 80 milimetrów. Zebraną w ten sposób trawę możesz mulczować, wyrzucać albo zbierać do kosza o pojemności 240 litrów. Dzięki takiej pojemności rzadziej będziesz musiał pozbywać się odpadów zielonych.
Stiga Estate 3084 H plusy i minusy:
- Silnik dobrej marki
- Niewielki i zwrotny
- Mała moc
- Cena mogłaby być niższa
Traktorek ogrodowy do 10000 zł - podsumowanie
Żeby lepiej podsumować temat i pozwolić ci na łatwiejsze porównanie - w tabeli technicznej znajdziesz najważniejsze cechy wyróżniające te traktorki.
Zebrane tutaj parametry to w zasadzie najbardziej oczywiste typy - moc silnika (od której zależy wydajność jednostki), szerokość koszenia (to jak precyzyjnie lub szybko skosisz teren), wysokość koszenia (im większa rozpiętość, tym lepiej) i pojemność kosza (o ile jednostka w ogóle taki kosz posiada).
Model | Moc | Szerokość | Wysokość | Pojemność |
MTD Optima LG 200 H RTG | 12,5 kW | 107 cm | 30 - 95 mm | Brak |
AL-KO T 15-95.6 HD-A (127367) | 7,7 kW | 95 cm | 30 - 90 mm | 310 l |
Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H | 9,19 kW | 72 cm | 30 - 80 mm | 180 l |
MTD Smart RN 145 | 8,9 kW | 105 cm | 30 - 95 mm | 240 l |
MTD Optima LG 165 H | 9,5 kW | 107 cm | 30 - 95 mm | Brak |
AL-KO T13-93.7 HD (127416) | 6,3 kW | 93 cm | 30 - 90 mm | 220 l |
Stiga Estate 3084 H | 5,8 kW | 84 cm | 25 - 80 mm | 240 l |
- Na pierwszym miejscu znalazł się najbardziej wydajny sprzęt firmy MTD. Silnik o mocy 12,5 kilowatów to coś, obok czego nie można przejść obojętnie w tym przedziale cenowym. Dodaj do tego sporą szerokość koszenia i masz wydajny traktorek do dużych ogrodów.
- Na drugim sprzęt firmy AL-KO. Mniej wydajny, ale tańszy i z fenomenalną pojemnością kosza. Nada się do sporych trawników - jest ergonomiczny, a jego silnik ma zmniejszony współczynnik wibracji.
- Kolejny jest Oleo-Mac. Włoska firma produkuje od lat dobre sprzęty do ogrodów. Nie inaczej jest w przypadku Oleo-Mac Mistral 72/13,5 H. Ma wydajny silnik, a jest przy tym niewielki i zwrotny - wciśnie się w każdą alejkę.
- Na czwartym miejscu znalazł się kolejny MTD. Znacznie słabszy od tego na pierwszym, ale za to posiada całkiem pojemny kosz na trawę. To traktorek ogrodowy, który cię nie zawiedzie przy pracy na dowolnym terenie. Poza tym jest relatywnie tani.
- Piąty jest ostatni MTD z listy. Optima LG 165 H ma silnik renomowanej firmy o mocy 9,5 kilowatów. Kosi szeroko i sprawdzi się na dużych połaciach terenu. Niestety, w jego przypadku trzeba dopłacić za luksus posiadania kosza na trawę.
- Następny został tańszy AL-KO. To jednostka w sensownej cenie, ale za to ze zmniejszoną wydajnością. Jest zwrotna i ma porządny silnik, który przy odpowiednim serwisowaniu powinien wystarczyć na lata.
- Na ostatnim miejscu uplasowała się Stiga Estate 3084 H. Wszystko dlatego, że pomimo tego iż ma najniższą moc silnika - jest całkiem droga. Jednak jest również często polecana, a ze względu na niższe gabaryty bardziej zwrotna, co przyda się szczególnie w ciaśniejszych partiach trawnika.