PODPOWIEDZI:

Jak wybrać blender?

Jak wybrać blender?

Jeżeli jesteś w trakcie rozmyśleń, jak wybrać blender, to dobrze trafiłeś. Dobranie niezawodnego blendera, który sprawdzi się w różnych zadaniach kuchennych, to nie lada wyzwanie. Za chwilę podpowiemy, na jakie cechy powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie blendera.

Wybór blendera do kuchni nie jest tak prostym zadaniem, jakim mogłoby się wydawać. Nasz poradnik zakupowy ma na celu przybliżenie najważniejszych parametrów dobrych blenderów, a także funkcji, na które warto zwrócić uwagę.

Warto analizować ranking blenderów, bowiem jest pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji.

blender-kielichowy-na-blacie-w-kuchni

Jak wybrać blender - W skrócie

Rozważając zakup odpowiedniego blendera, musisz poznać główne cechy tego typu sprzętu. Poniżej znajdziesz parametry przedstawione w skrócie, a w dalszej części materiału ich rozwinięcie.

 1. Dobierz moc - stawiaj na produkt o wysokiej mocy, gdyż taki wykaże się największą wydajnością.
 2. Wybierz rodzaj - zdecyduj się, czy chcesz blender kielichowy czy ręczny. Każdy z tych typów niesie zarówno plusy, jak i minusy.
 3. Noże - to one odpowiadają za dokładność blendowania. Ważny jest nie tylko materiał, z którego są zrobione, lecz wiele innych czynników wpływających na komfort i efektywność. Mowa na przykład o ruchomych lub wyjmowanych ostrzach.
 4. Dzbanek - dla większej liczby osób wybierz kielich o jak największej pojemności. Zastanów się również, czy chcesz dzbanek szklany, plastikowy czy jednak z tritanu.
 5. Regulacja prędkości - ustawienia prędkości obrotów pozwolą dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Z kolei płynna regulacja prędkości umożliwi przechodzenie od najmniejszych do największych obrotów. Blender jest w stanie osiągnąć nawet 37000 obrotów w ciągu minuty.
 6. Końcówki - blender ręczny potrafi posiadać w zestawie sporą ilość akcesoriów, co czyni go jeszcze bardziej praktycznym urządzeniem każdej gospodyni domowej. Mechanizm zatrzaskowy gwarantuje prosty montaż.
 7. Kwestia czyszczenia - czasami możliwe jest mycie w zmywarce, co znacznie ułatwia czyszczenie danych elementów blendera.
 8. Pojemnik do miksowania - posiada miarkę do odmierzania ilości, zapewni komfort użytkowania.
 9. Cena - dostosuj swój budżet. Zarówno blender stojący, jak i blender ręczny ma zróżnicowane ceny, co zresztą widać na przykładzie różnych klasyfikacji.
 10. Jakość wykonania - przypatrz się, z czego zrobiona jest obudowa blendera, ostrza, końcówki, uchwyt, a także stopa.
 11. Bezpieczeństwo użytkowania - każdy dobry blender musi mieć blokadę bezpieczeństwa, na przykład przed przypadkowym uruchomieniem.
 12. Długość przewodu zasilającego - przewód nie może Cie ograniczać. Wymierz odległość od gniazdka lub postaw na kabel spiralny.
 13. Głośność pracy - nawet profesjonalne blendery nie są cichymi urządzeniami, stąd im mniejszy poziom głośności, tym lepiej dla Twoich uszu.
 14. Czas pracy - ważne, aby blender nie przerwał Twojej pracy, czyli zbyt szybko nie przegrzewał się.
 15. Programy - wbudowane programy ułatwiają obsługę. Występują w polecanych blenderach kielichowych.
 16. Producent - to zawsze istotny parametr. Wybierając żywotny blender, musisz kierować się renomowaną marką.
 17. Dodatkowe funkcje i technologie - w dobie inteligentnych urządzeń nie powinno Cie zdziwić, że również blendery są w wyposażone w przeróżne funkcje usprawniające przyrządzanie potraw.
   

trzymanie-blendera-recznego-marki-Bosch

Wybierz perfekcyjny blender

Niezależnie od tego, czy kupujesz tani blender do 250 zł, czy może droższy model, zawsze przyjrzyj mu się dokładnie. Przed zakupem należy przeanalizować najważniejsze parametry blendera.

Jaka moc blenderów?

Im wyższa moc, tym wydajniejsza i dłuższa praca. Blendery stojące posiadają moc rzędu nawet 1500 W (miksowanie twardych składników nie będą problemem), podczas gdy blendery ręczne osiągają na przykład do 1000 W.

Jaki rodzaj blendera?

Jak już wspomnieliśmy, spotkasz się głównie z blenderem ręcznym i blenderem kielichowym. Ręczne są ergonomiczne, tanie, proste w obsłudze, a przede wszystkim wszechstronne (za sprawą dodanych końcówek). Z kolei blendery kielichowe z pojemnym dzbankiem są stworzone do robienia dużej ilości koktajlów owocowych i warzywnych.

W porównaniu do ręcznych pomocników są wydajniejsze i nie wymagają zbyt wiele wysiłku z Twojej strony, natomiast zajmują więcej miejsca i nie do każdego zadania znajdą zastosowanie. Podtypem są jeszcze blendery personalne, czyli z niewielkim przenośnym bidonem. Opcja w sam raz dla aktywnych osób.

Sprawdź również:Mikser czy ręczny blender - Co wybrać?

Jak wybrać noże w blenderze?

To od ostrzy zależy precyzyjne działanie. Lepszą dokładność pracy zagwarantują noże czteroskrzydłowe niż dwuskrzydłowe. Niezawodne blendery są wyposażone w ruchome ostrza, które obracają się w różnych kierunkach.

Niektóre z nich są dodatkowo pokryte powłoką tytanową. Praktycznym rozwiązaniem są wyjmowane ostrza, które dokładnie umyjesz. W blenderach stojących ostrza są zazwyczaj wbudowane w kielichu, więc może być to utrudnione.

ostrza-w-blenderze

Jaka pojemność dzbanka?

Blender kielichowy oferuje wbudowany dzbanek. Plastikowe są lżejsze i tańsze, natomiast nie są żywotne. Szklane kielichy są masywniejsze, ale tym samym porządne. Istnieje niestety ryzyko jego potłuczenia. Trzecią opcją są kielichy wykonane z tritanu, który jest lepszym wyborem niż plastik.

W przypadku dużej rodziny celuj w dzbanki o pojemności rzędu 1,5 l lub 2 l. Zwróć uwagę, czy producent podaje informację, że kielich jest wolny od szkodliwej substancji, jakim jest biosfenol A. Otwór w pokrywie kielicha powinien być na tyle spory, aby bez problemu wrzucać do niego różne składniki.

Ile ustawień prędkości?

Spotkasz się z płynną regulacją obrotów, czyli od najmniejszej przechodzisz stopniowo do największej prędkości. Niektóre modele oferują kilka ustawień prędkości. Na przykład blender Bosch MSM 67160 posiada aż 12 stopni do wyboru, więc nie ma problemu z dostosowaniem jej do własnych potrzeb.

W blenderach kielichowych możesz spodziewać się wyświetlaczy LED, na których ustawisz prędkość lub czas.

Jakie otrzymasz końcówki?

Montaż i demontaż dodatkowych akcesoriów blendera musi być łatwy i szybki, gdyż po każdej zakończonej pracy należy wyczyścić końcówki. W droższych modelach końcówki są zrobione ze stali, która wyróżnia się dużą wytrzymałością. W komplecie otrzymasz między innymi:

 • Trzepaczkę do ubijania - końcówka znacznie ułatwi kwestię ubijania piany z białek czy ugniatania lekkiego ciasta.
 • Rozdrabniacz - świetnie poradzi sobie między innymi z burakami czy czekoladą, niekiedy także z kruszeniem lodu. To specjalny dzbanek o różnych pojemnościach. Malaksery często umożliwiają krojenie warzyw w słupki.
 • Końcówkę do puree - charakterystyczna stopa z oczkami, przez które wydobywa się gładka masa (na zupkę, przecier, jako dodatek do obiadu).
 • Końcówkę do spieniania mleka - zastąpi spieniacz do mleka.
 • Szatkownicę - precyzyjne i drobne siekanie warzyw.
 • Młynek - z nim spotkasz się rzadziej. Wyjątkowe blendery (które go posiadają) umożliwią zmielenie orzechów, ziół.

Jak wyczyścić blender?

Część z silnikiem nie nadaje się do mycia pod bieżącą wodę, lecz jedynie zwilżoną szmatką. Kwestia dzbanka czy końcówek wygląda już nieco inaczej. Te zazwyczaj możesz myć w zmywarce. Najlepiej nie dopuszczać do zaschnięcia składników, tylko zrobić to od razu.

Jaki pojemnik do miksowania?

Pojemnik do miksowania jest dodawany do niektórych blenderów ręcznych. Nie jest to konieczny dodatek, gdyż blendera ręcznego możesz użyć w każdym naczyniu, ale z pewnością  jest wygodny i odmierzy przy okazji daną ilość.

W blenderach personalnych spotkasz się z zamykanymi bidonami, których pojemność może i nie jest ogromna, ale przecież chodzi o to, żeby zabrać taką butelkę na trening, spacer, do pracy czy na uczelnię.

Ile kosztuje markowy blender?

Na rynku znajdziesz wiele niedrogich blenderów. Sęk w tym, żebyś określił swoje wymagania i zastanowił się, czy jest Ci potrzebna duża ilość akcesoriów w zestawie (to one w wielu przypadkach podwyższają cenę blenderów).

blender-z-pojemnikiem

Jak wybrać blender, żeby był solidny?

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to niezwykle istotny jest materiał, z jakiego są wykonane ostrza czy też korpus. Obudowa powinna być ze stali nierdzewnej, bowiem wykazuje dużą odporność na uszkodzenia i wysokie temperatury, a ponadto nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Pod spodem muszą znaleźć się antypoślizgowe przyssawki, zapewniające stabilność. Uchwyt ręcznych blenderów jest przeważnie z tworzywa sztucznego, które jest pokryte gumowanym lub silikonowym materiałem, zapobiegającym ześlizgiwanie się.

Stopa powinna mieć charakterystyczny kształt dzwonu, który zapobiega rozchlapywaniu, zapewnia rotację składników i jest prosty w czyszczeniu. Bywają blendery ręczne z wbudowanym uchwytem do powieszenia, który ułatwia jego przechowywanie.

Często pomijanym elementem, a niezwykle ważnym jest sprzęgło stopy. Najlepiej, żeby było wykonane z metalu, gdyż wydłuży żywotność sprzętu.

Czy blender jest bezpieczny?

Zawsze powinieneś zwracać uwagę na kwestię bezpieczeństwa, zarówno w przypadku posiadania małych dzieci, jak i byciu singlem. Do nieszczęśliwego wypadku może dojść szybko. Konieczna jest blokada przed przypadkowy uruchomieniem lub brak możliwości rozpoczęcia pracy w momencie nie zamontowania pokrywy dzbanka. Wtedy blender będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Jak długi przewód zasilający?

Blendery zasilane przewodowo oferują różne długości kabli. Należy dostosować ją według tego, jak daleko od gniazdka będzie postawione urządzenie. Wygodną opcją jest spiralny przewód (nieplączący się).

Na rynku znajdziesz również bezprzewodowe blendery, których nie ogranicza przewód, natomiast są to z reguły droższe sprzęty, które wymagają ładowania. Fajnym rozwiązaniem jest schowek na przewód (ułatwia organizację).

Jaka głośność pracy?

Blendery nie należą do najcichszych urządzeń AGD, lecz pomimo tego lepiej sprawdzić, czy urządzenie nie pracuje jak kombajn. Im mniejszy poziom głośności (wyrażany w decybelach), tym lepiej.

Jak długo pracuje blender?

Czas pracy to pojęcie, które jesteś zmuszony raczej samodzielnie przeanalizować, gdyż rzadko ta informacja jest podawana przez daną markę. W tym celu należy prześledzić różne testy blendera czy też recenzje, aby dowiedzieć się tego. Z reguły blendery ręczne nie są w stanie zapewnić bardzo długiej pracy, gdyż przegrzewają się.

Czy są wbudowane programy?

Tak, znajdziesz dedykowane programy, ale tylko w niektórych blenderach stojących. Szybki wybór interesującego Cie programu to dobra propozycja dla zabieganych osób.

Która marka jest bezawaryjna?

Chyba nikomu nie muszę powtarzać, że nie warto inwestować w podróbki, nawet jeżeli kuszą niską ceną. To szybki odbije się na Twoim portfelu, bowiem ich żywot nie jest długi. Lepiej stawiać na bezawaryjny sprzęt, a taki produkuje renomowana firma.

W przypadku blenderów zarówno stojących, jak i ręcznych są to marki: Braun, Bosch, Kenwood, ETA, Philips, Smeg, Tefal, Siemens, Philco, Gorenje i Electrolux.

Najważniejsze funkcje blenderów

Stosowanie różnych rozwiązań w blenderach sprawia, że są one praktyczniejsze, znacznie ułatwiają pracę. Oczywiście nie mówię tutaj o zbędnych opcjach, tylko tych przydatnych. Najpopularniejszymi funkcjami blenderów są:

 • Tryb Turbo - natychmiastowe osiągnięcie maksymalnych obrotów.
 • Praca pulsacyjna - polecana przy twardych produktach. Blender pracuje w sposób przerywany, masz pełną kontrolę nad procesem rozdrabniania.
 • Funkcja kruszenia lodu - pokruszenie lodu do napojów to fajna sprawa. Taką możliwość dają lepsze blendery, które poradzą sobie z tym twardym składnikiem.
 • Funkcja samooczyszczania - przykładowo blender stojący Gorenje dba o kwestię czyszczenia i tym samym zapewnił użytkownikowi szybką możliwość wyczyszczenia.
 • Funkcja automatycznego wyłączania - po pewnym czasie bezczynności blender samodzielnie wyłączy się.
 • Korzystanie z aplikacji mobilnej - przyniesie wiele korzyści, między innymi uzyskasz dostęp do wielu interesujących przepisów.
 • Technologia próżniowa - w naszych klasyfikacjach napotkasz blender próżniowy Philips HR3752/00, z którym zachowasz pełne wartości odżywcze składników, wydłużysz ich świeżość. Już po samej konsystencji zauważysz różnicę - brak piany, brak bąbelków w koktajlu owocowym.
 • Technologia Smart Speed (SpeedTouch) - to innowacyjną technologia, polegająca na tym, że w momencie mocniejszego przyciśnięcia uzyskasz większą prędkość.
 • Technologia PowerBell Plus - obrotowe rozdrabnianie produktów, a tym samym zwiększenie efektywności.
 • System EasyClick - ułatwi zakładanie końcówek do blendera.
   

blender-prozniowy-Bosch

Wybór dobrego blendera - Podsumowanie

Nasze zestawienia w połączeniu z powyższym materiałem pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie do kuchni. Nie musisz prosić sprzedawcy w sklepie o porady (czasem spotkasz się z mydleniem oczu), gdyż sam będziesz wiedział, jak kupić blender na lata.

Funkcjonalność tych urządzeń stoi na wysokim poziomie, a co można zrobić blenderem, dowiesz się w naszym innym poradniku. Przekonasz się, że warto go mieć.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać blender?