PODPOWIEDZI:

Jak wybrać fotel gamingowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać fotel gamingowy? Na co zwrócić uwagę?

Wybór fotela gamingowego to ciężka sprawa, ale jedno jest pewne - musisz mieć odpowiednią wiedzę, aby nie kupić szajsu. Standardowa zasada, prawda? Jeżeli chcesz zamówić taki fotel online, to tym bardziej sprawdź moje porady zakupowe.

Uparłeś się na fotel gamingowy zamiast ergonomicznego? No to stoisz przed trudnym zadaniem, bo rynek takich foteli jest przesiąknięty tandetą. Trudno nabyć trwały, wygodny, a do tego nie za drogi fotel tego typu. Ale z moim poradnikiem poznasz wiele ciekawych cech, na które trzeba zwrócić uwagę. Jedziemy!

Fotel gamingowy a Twoja sylwetka

Najważniejsza jest wygoda, a także trzymanie prawidłowej pozycji siedzenia na fotelu kubełkowym, bo tak bardziej fachowo określa się fotele dla graczy.

Nie będę się więc powtarzał, ponieważ niedawno napisałem poradnik o tym, jak dopasować fotel komputerowy do swojej sylwetki. Nie jest zbyt długi, a stanowi idealne dopełnienie tego artykułu.

W dalszej części omówię bardziej techniczne aspekty foteli dla graczy, które również należy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zbierając do kupy oba te materiały, masz  przed sobą kompendium wiedzy z unikalnymi radami, o których mało kto wspomina. Dokonasz więc świadomego i rozsądnego wyboru, dobrze inwestując swoją kasę.

rozsądnie wybieramy fotel gamingowy

Materiał wykonania

Chodzi o rodzaj skóry. Główne opcje są dwie:

  1. Skóra ekologiczna - eko-skóra z pewnością nie jest tu optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim przez wątpliwą trwałość. Prędzej czy później pojawią się przetarcia, a nawet wyraźne pęknięcia. Przerabiałem to kilka razy, nawet z droższymi fotelami (za ponad 1500 zł). Ale to nie wszystko. Eko-skóra nie przepuszcza zbyt dobrze powietrza i mocniej się nagrzewa. Są jednak pewne triki producentów, aby zniwelować ten pierwszy mankament. Taki noblechairs HERO z eko-skórą ma liczne przeszycia, które sprawiają, że fotel bardziej oddycha i zapewni Ci lepszy komfort w lecie.
  2. Skóra naturalna - zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, a przede wszystkim jest dużo trwalsza. O ile o nią zadbasz. Eko-skóra jest łatwa w konserwacji, ale ta naturalna wymaga już stosowania specjalnych preparatów do pielęgnacji. Ale i tak według mnie warto.

To oczywiście nie jedyne opcje. Wspomnę chociażby o licowej skórze naturalnej Nappa, która stanowi już ogromny prestiż na tym rynku. Miękka, gładka, nie blaknie, wygląda luksusowo i jest niezwykle trwała... oraz cholernie droga.

Dużo rzadziej można z kolei spotkać siatkę czy materiały oraz tkaniny tapicerskie eko.

W zależności od producenta niektóre fotele gamingowe mają też drobniejsze wstawki, np. welurowe czy karbonowe, ale nie jest to już tak istotne jak główny materiał wykonania.

Rada jest więc taka, żebyś rozważył jednak skórę naturalną. W przypadku eko-skóry poczytaj opinie o trwałości w przypadku danego fotela i zwróć uwagę na przeszycia. Jeżeli zostały dobrze wykonane i jest ich sporo, to fotel zapewni Ci w lecie lepszy komfort.

Przeczytaj też: Czy warto kupić fotel gamingowy? Zalety i wady foteli gamingowych?

Opcje regulacji i mechanizm TILT

Fotele gamingowe mają zwykle ten plus, że gwarantują szerokie opcje regulacji różnych rzeczy (rozbudowany mechanizm TILT). I to koniecznie trzeba sprawdzić - wysokość, kąt nachylenia oparcia czy ruchome podłokietniki (często określane mianem 4D; ważne, aby były jak najszerzej regulowane - wysokość, rozstaw, kąt nachylenia).

Jedynie z siedziskiem dużo się nie zrobi, więc od razu musi być dopasowane. O tym akurat wspominałem w innym artykule, do którego link podrzuciłem na początku tego poradnika.

No i warto pobawić się regulacją oporu bujania, choć jest to możliwe tylko w sklepie. Ale nie powinno być z tym problemu w tej kategorii.

Jeżeli masz to szczęście, że interesujący Cię fotel sprawdzasz osobiście, to zwróć uwagę na wszelkie rączki i pokrętła, które służą regulacji. Nie powinny być jakoś upierdliwie schowane.

Trudno przed zakupem sprawdzić trwałość całego mechanizmu TILT, ale mam i tak pewną radę. Odradzam tanie fotele z siłownikiem gazowym, bo prędzej czy później fotel sam będzie Ci spadał lub siłownik w ogóle się zepsuje.

Najlepszą opcję stanowią podnośniki hydrauliczne klasy 4, choć są spotykane w kosztownych konstrukcjach.

Sprawdź przy okazji maksymalne obciążenie fotela. Jeżeli nie jest zbyt duże, np. 100 kg lub mniej, to miałbym pewne wątpliwości do jakości mechanizmu TILT.

Pianka i jej gęstość

Niesamowicie ważna cecha, na którą prawie nikt nie zwraca uwagi. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ fotele gamingowe mają w zdecydowanej większości proste oparcia. Nie wspierają odcinka lędźwiowego, więc nie powinny być też zbyt twarde na oparciu.

I tu właśnie wychodzi znaczenie zimnej pianki i jej gęstości. Wypełnia wnętrze fotela i musi być na tyle miękka, aby się dostosować do Twoich pleców.

Przechodząc do konkretów, najlepsze wartości rozpoczynają się od 30kg/m3. Nie jest wcale łatwo je tutaj znaleźć, a dodam, że takie fotele ergonomiczne, nawet w niższych cenach, nie mają problemu, aby gwarantować pianki poliuretanowe o gęstości na poziomie 35kg/m3.

fotel gamingowy i e-sportowiec na turnieju

Kółka

Chyba nie chcesz, aby Twój nowy fotel porysował Ci parkiet, prawda? Podstawa z kółkami (zazwyczaj pięcioramienna) powinna być wykonana z aluminium, ale co z samymi kółkami?

Jedną z gorszych opcji jest plastik. Mało trwały, a często wykazujący podatność na rysowanie posadzki. Następnie mamy kółka gumowe/kauczukowe, czyli lepsza alternatywa. Ale najkorzystniejszą opcją są zdecydowanie kółka z nylonu powlekanego poliuretanem.

Jeżeli jednak Twój budżet nie wystarcza na lepszy fotel, w którym producent przyłożył się do kółek, to rozważ zakup specjalnej maty pod fotel, bo takowe istnieją.

Design

Mogę powiedzieć, że tutaj wychodzi pewna, hm... dojrzałość? Bo zdecydowanie za dużo osób leci na odpustowy design foteli gamingowych. Jakieś rogi na poduszce, ekstremalnie szerokie skrzydełka, a przede wszystkim rzucające się w oczy kolory.

Dla porównania popatrz na skórzany noblechairs ICON. Skromniejszy, ale szalenie elegancki, przynajmniej jak na mój gust. Pasuje dzięki temu do każdego pomieszczenia i nie ma żadnych skrzydełek na oparciu!

Taki niuans - nawet logo producenta jest skromne, a przecież w tej branży większość z nich wali gdzie się da wielkie loga.

Osobiście szedłbym w tym kierunku, ale ocena designu jest mocno subiektywna.

Ile wydać na fotel gamingowy?

Moja pierwsza myśl - jak najwięcej. Ale to też nie takie oczywiste.

Po pierwsze do pewnej kwoty gamingowe fotele tak bardzo się od siebie nie różnią. Przejawiają podobne cechy. Dopiero decydując się na skórę naturalną, przechodzisz na wyższy level.

Po drugie nie każdy powinien wybierać drogi fotel gamingowy. Jeżeli siedzisz na nim 1-3 godziny dziennie, to spokojnie możesz iść na pewne kompromisy.

Jedynie osoby, które zastanawiają się, jaki fotel gamingowy dla wymagających kupić, powinny uzbierać solidny budżet i wybrać jak najlepszy model.

Podsumowanie

Poradnik o tym, jak wybrać fotel dla gracza, jest tak naprawdę łatwiejszy do wykonania od rankingu foteli gamingowych. Bo ciężko tak naprawdę wskazać model, który każdemu by pasował. Jest to w zasadzie niemożliwe.

Ale korzystając z moich rad, które zawarłem w obu poradnikach, wybierzesz rozsądnie, a nie pod wpływem impulsu, bo zazwyczaj w taki sposób ludzie kupują jakieś badziewia z bajeranckim designem. 

Jeżeli masz dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy. Szybko pomogę.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać fotel gamingowy? Na co zwrócić uwagę?