PODPOWIEDZI:

Przegląd projektorów Epson na 2019 rok

Przegląd projektorów Epson na 2019 rok

Rok 2019 powoli się kończy, więc warto spojrzeć na popularne projektory LCD, które cały czas stanowią opłacalny interes. Jako że mowa o projektorach do domowego użytku, wśród LCD dominuje Epson. Mamy dla Was 3 propozycje z różnych segmentów cenowych.

Gdy pytacie o pomoc w doborze odpowiedniego projektora, to często poza wymaganiami dotyczącymi ceny, rozdzielczości czy jasności pada hasło: “projektor LCD”. Krótko wyjaśniając - LCD to jedna z dwóch wiodących technologii tworzenia obrazu. Druga, konkurencyjna to DLP. Każda ma swoje plusy i minusy, więc trudno jednoznacznie określić, która jest lepsza.

Nie dziwię się jednak grupie ludzi, która wybiera właśnie LCD. Duża jasność kolorów, brak jakiegokolwiek migotania, które może męczyć wzrok, oraz brak ewentualnego efektu tęczy.

Skupmy się więc na projektorach LCD. W poniższym materiale pokażę Wam trzy modele. Dwa z nich są już obecne na rynku, a jeden to zupełna nowość.

W przypadku domowego projektora LCD musicie być świadomi, że jesteście niejako skazani na jednego producenta, czyli Epsona. Tylko ten producent oferuje na naszym rynku domowe projektory LCD (inaczej jest w dziedzinie projektorów biurowych).

Ale nie ma w tym nic złego, że jeden producent ma tu monopol. Ciężko zarzucić Epsonowi niską jakość czy niedopracowane produkty. Wręcz przeciwnie, już od długiego czasu nie znalazłem w portfolio Japończyków ani jednego projektora, którego wstydziłbym się polecić. Zazwyczaj są to projektory dobrze wyposażone i z dużą funkcjonalnością. Zaczynamy od najtańszej, dobrze już znanej konstrukcji.

Cena Epson EH-TW5650:

EPSON EH-TW5650 oferta w sklepie

Cena Epson EH-TW7000:

Epson EH-TW7000 oferta w sklepach

Epson EH-TW5650 - ogromna funkcjonalność w dobrej cenie

W cenie niecałych 3500 zł można nabyć nieduży projektor o jasności 2500 lumenów i kontraście 60000:1. Jest to dobra wartość, która przy zachowaniu wysokiej jasności i widoczności obrazu nawet w jaśniejszym pomieszczeniu utrzymuje dobry poziom czerni.

Epson EH-TW5650, którego testowałem, to również bardzo dobrze wyposażony projektor, który poza standardowymi złączami HDMI oraz VGA oferuje wyjście audio, a także Wi-Fi.

Epson EH-TW5650 design

Dzięki bezprzewodowej komunikacji zyskujemy możliwość sterowania projektorem z urządzenia mobilnego oraz przesyłania treści bezpośrednio ze smartfona na projektor. Odpowiada za to technologia Miracast i aplikacja iProjection.

Epson EH-TW5650 posiada wysokiej klasy obiektyw z dużym zoomem 1.6. Dodatkowo można ustawiać go wygodnie na stole lub półce, ponieważ posiada korekcję trapezu w pionie i poziomie, co jest wyjątkiem w tym segmencie urządzeń.

Technologia LCD sprawia, że zyskujemy mocne i jasne kolory oraz dobrze widoczne wszelkie odcienie barw.

Zastosowana w nim lampa jest w stanie przepracować nawet 7500 godzin. Daje to około dziesięć lat seansów filmowych, oglądania wydarzeń sportowych lub grania w gry.

projektor Epson EH-TW5650 ustawiony wyżej

Warto podkreślić dużą korzyść dla graczy. Input lag tego projektora to mniej niż 30 ms. Dobry wynik, nieosiągalny dla wielu podobnych konstrukcji.

Jeżeli szukacie jednak czegoś lepszego i oferującego więcej szczegółów oraz lepsze kolory, to również mam dla Was propozycję.

Epson EH-TW7000 - wysokiej jakości doznania Ultra HD

To znacznie bardziej zaawansowany projektor niż poprzednik. Przede wszystkim jest w stanie wyświetlać obrazy Ultra HD, czyli te w najwyższej rozdzielczości 4K.

Duża jasność 3000 lumenów zapewnia komfortowe oglądanie zarówno wieczorem, jak i w dzień. Dzięki interpolacji klatek i optymalizacji szczegółów Epson EH-TW7000 jest również dobrym projektorem do wyświetlania szybkich scen akcji lub sportu. Odwzorowanie ruchu stoi tu na bardzo wysokim poziomie.

Epson EH-TW7000 z bliska

Input lag, czyli parametr ważny dla graczy - podobnie jak w poprzedniku jest niższy niż 30 ms. Bardzo dobry wynik.

To, co wyróżnia testowanego przeze mnie Epsona EH-TW7000 spośród konkurencji, to świetny obiektyw zapewniający wysoki zakres powiększania i zmniejszania obrazu oraz bardzo precyzyjne dostrojenie ostrości.

Należy także pamiętać, że EH-TW7000 oferuje LENS SHIFT, czyli przesunięcie obrazu w pionie i poziomie bez jakichkolwiek zniekształceń czy strat jakości. Dodatkowo posiada również korekcję trapezu, tak samo jak poprzednik, w dwóch płaszczyznach.

Epsona należy cenić za dużą szczegółowość i realizm kolorów. Nic tu nie jest sztucznie podbite, przepalone czy przekolorowane. Twórcy skupili się głównie na naturalnych kolorach i dobrze im wyszło.

Epson EH-TW7000 design

Łącząc te cechy w całość, Epson zaproponował bardzo uniwersalny sprzęt o wysokiej jakości dla bardziej wymagających odbiorców.

Na koniec zostawiłem wisienkę na torcie. Projektor, który znacznie różni się od poprzedników oraz większości klasycznych urządzeń dostępnych na rynku.

Epson LS500 - potęga lasera w jakości Ultra HD

Co w nim takiego innego? Przede wszystkim jest to projektor ultra szerokokątny. Oznacza to, że wystarczy mu 20-30 cm odległości od ściany, aby wyświetlić duży obraz.

Kolejna rzecz, która może zaskoczyć, to laserowe źródło światła. Nie ma tu klasycznej lampy. Dzięki mocnej wiązce lasera uzyskujemy mocny i jasny obraz, a żywotność tego sprzętu porównywalna jest z żywotnością klasycznych telewizorów.

Epson LS500 ma elegancką maskownicę

To, co staje się już standardem w tego typu urządzeniach, to oczywiście rozdzielczość. LS500 wyświetla obrazy 4K, dlatego nawet fani najwyższej jakości obrazu nie powinni narzekać.

Kilka podstawowych danych technicznych:

  • Jasność: 4000 lumenów
  • Kontrast dynamiczny: 2500000:1
  • Wbudowane głośniki: 10 W - muszę przyznać, że jak na projektor pracują wyjątkowo dobrze.
  • HDMI: Trzy złącza HDMI (w tym jedno z ARC)
  • Żywotność źródła światła: 30 000 godzin

Bardzo ciekawie zorganizowane jest miejsce na podłączenie np. Chromecasta. Za maskownicą znajdujemy HDMI oraz USB do ładowania oraz miejsce przeznaczone do ukrycia zewnętrznych urządzeń. Dzięki temu w łatwy sposób możemy podłączyć Chromecast lub Amazon Fire TV, ukryć w środku i korzystać z niego jak z projektora smart.

Epson LS500 laser z bliska

Epson LS500 to fantastyczne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o dużym ekranie, ale brakuje mu klasycznej infrastruktury dla projektora. Teraz nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy na 80 czy 100-calowy telewizor. Projektor laserowy jest idealną alternatywą. Wystarczy szafka RTV i wolna ściana.

Gdzie kupić projektor Epson LS500

Sprawdź cenę projektora

Dodatkowo LS500 ma być sprzedawany w zestawach z ekranem 100 lub 120-calowym.

Epson LS500 wieżyczka z laserem

Podsumowując, jeśli szukasz projektora LCD, to pomimo oferty jednego producenta na rynku jest duży wybór. Od najtańszych po najwyższe jakościowo propozycje, które potrafią zaspokoić największe oczekiwania oraz najbardziej nietypowe potrzeby.

blog comments powered by Disqus
Przegląd projektorów Epson na 2019 rok