PODPOWIEDZI:

Nowość od Epson - Recenzja Projektora EH-TW5650

Epson wprowadza na rynek nowe projektory do użytku domowego w rozdzielczości Full HD i w przyzwoitej cenie: modele EH-TW5600 i EH-TW5650. Ja do testów dostałem ten lepszy model i sprawdzę, czy trzyma wysoki poziom, i czy warto go kupić.

Epson EH-TW5650

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobre kolory
  • Duża regulacja obiektywu
  • Cicha praca
WADY
  • Nieduże smużenie przy szybkim ruchu
  • Poziom czerni panelu LCD

Wygląd 

Biała obudowa na wysoki połysk, dobrej klasy plastiki, na górnym panelu przyciski do sterowania oraz regulacja obiektywu - to wszystko bardzo przypomina poprzedni model TW5350. Jedyną różnicą jest duża obudowa obiektywu, pod którą kryje się nieduże szkło z dobrym zoomem oraz funkcją Lens Shift. Z tyłu znajdziemy niezbędne złącza, takie jak 2xHDMI, VGA, USB oraz wyjście audio. Model EH-TW5650 posiada również wbudowany moduł Wi-Fi.

Epson EH-TW5600 góra

Dane techniczne

Główne różnice pomiędzy nowymi i starszymi modelami projektorów kryją się wewnątrz. W naszym projektorze obiektyw posiada dobry zoom na poziomie 1.6x, co jest raczej wyznacznikiem klasy wyżej. Poza tym mamy tutaj pionowy Lens Shift, czyli przesunięcie obrazu niezwykle przydatne przy jego precyzyjnym ustawianiu. Jasność wynosi 2500 ANSI lumenów, a wydaje się to być niedużo - konkurencyjne projektory od przykładowo Optomy potrafią zaoferować większą jasność.

Pamiętajmy jednak, że nasz projektor pracuje w technologii LCD, a podawana jasność odnosi się do wszystkich kolorów, co rzeczywiście robi wrażenie i sprawdza się nawet przy projekcji w dzień. Kontrast wynosi 35000:1 w modelu TW5600 i 60000:1 w modelu TW5650 - trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wynik. Poza tym projektory pracują w rozdzielczości Full HD (1920x1080), a żywotność lampy w trybie Eco producent szacuje na 7000 godzin pracy; gwarancja na lampę to aż 3 lata lub 3000 godzin, jest się zatem czym chwalić.

Epson EH-TW5600 i EH-TW5650 Lens Shift

Włączanie 

Ustawianie projektora jest bardzo łatwe - nie dość, że posiada regulowane nóżki do łatwego ustawienia wysokości świecenia, to ma również możliwość korekcji trapezu w pionie, poziomie, a także korekcji rogów obrazu. Dodatkowy Lens Shift sprawia, że każdy bez problemu poradzi sobie z szybkim ustawieniem obrazu. Epson oferuje nam sporo dostępnych ustawień trybów świecenia. Można wybierać pomiędzy ustawieniami zdefiniowanymi przez producenta lub samemu kombinować z kolorami, ostrością, kontrastem lub nasyceniem. Dodatkowo możemy wpływać na pracę tak zwanych upłynniaczy i poprawiaczy obrazu uruchamiając, zmieniając natężenie działania lub regulując pracę aktywnej przesłony.

Dużym plusem i ułatwieniem pracy jest moduł Wi-Fi dostępny w modelu 5650. Pozwala on na łatwy przesył do projektora na przykład pulpitu telefonu/komputera lub konkretnych plików. Moduł działa szybko i bezproblemowo. Ważna informacja dla tych, którzy instalują projektor w sypialni lub po prostu stawiają go blisko głowy - Epson EH-TW5650 w trybie Eco pracuje naprawdę cicho; widać, że inżynierowie postarali się i przyłożyli się do poprawy kultury pracy. Jak na tę klasę projektorów - jest super.

Epson EH-TW5600

Obraz

Układ LCD zdecydowanie oferuje mocne kolory. Natężenie światła jest bardzo równomierne, dzięki czemu nie widać dysonansu w natężeniu barw. Obraz jest poza tym bardzo stabilny, nic nie migocze, i nawet dłuższe oglądanie nie męczy oczu. Oczywiście kolejna zaleta tej technologii to naturalne odwzorowanie kolorów. Nie odnosimy wrażenia ani przekoloryzowania, ani przekłamania przykładowo odcieni skóry, koloru wody lub nieba. Wszystko jest na swoim miejscu, dobrze osadzone, trzymające wysoki poziom. Czerń względem poprzedników została poprawiona i nie można narzekać na większe braki. Jedynym niedużym minusem bywają małe smużenia podczas szybkich ruchów kamery. Niestety ciężko jest w tej cenie o idealny projektor. Jednak nawet przy dłuższych seansach filmowych lub graniu w gry tę wadę zaobserwowałem kilka razy, i nie wpływała ona znacznie na pozytywny odbiór całokształtu tego urządzenia.

Epson EH-TW5650 obiektyw

Podsumowanie

Standardowo projektory kosztują około 3000, 4000 złotych. Patrząc na ofertę konkurencji oraz jakość oferowanych przez nią projektorów uważam, że testowany Epson EH-TW5650 jest jednym z najlepszych projektorów w swojej klasie. Wybija się mocnymi kolorami oraz ogromną funkcjonalnością.

nowośćocenajakość
blog comments powered by Disqus
Nowość od Epson - Recenzja Projektora EH-TW5650