PODPOWIEDZI:

Świąteczne promocje na laptopy dla graczy w sklepie Neonet

Świąteczne promocje na laptopy dla graczy w sklepie Neonet

Lekkie laptopy dla graczy pojawiają się w coraz niższych segmentach cenowych. Niektóre kosztują nawet poniżej 4000 zł i potrafią mieć matryce 17,3-calowe. Zobacz ciekawe modele już dziś!

Lekki laptop dla graczy jeszcze do niedawna zarezerwowany był tylko dla elit, które mogły wydać ponad 7000 zł na komputer. Z biegiem czasu miniaturyzacja stała się bardziej osiągalna dla tańszych notebooków i dzisiaj możemy cieszyć się odchudzonymi wersjami nawet poniżej 4000 zł.

Co prawda otrzymujemy wtedy bardzo podstawową konfigurację procesora i karty graficznej, często z poprzedniej generacji, ale mamy za to przyzwoite matryce i pełną gotowość do gier esportowych. Trochę ludzi łapie się na tym, że kupuje komputery mobilne za duże pieniądze, a potem gra na nich jedynie w World of Tanks lub LoL-a. Test Lenovo IdeaPad C340 pokazuje, że z takimi grami radzą sobie znacznie tańsze konstrukcje.

Dodatkowa moc bywa kompletnie niepotrzebna, ale zyskiem jest wyższa kultura pracy. W pełni niedociążone komponenty generują mniej ciepła. Co za tym idzie, system chłodzenia nie musi się wysilać i przy tym hałasować.

Wybieramy lekki laptop do gier

Przyszedł czas na przejrzenie konkretnych propozycji modeli, które dobrze reprezentują nurt lekkich i tańszych laptopów dla graczy. Pochylimy się zarówno nad mobilnymi Pascalami z poprzedniej generacji, jak i najnowszymi chipami od NVIDIA. Okazuje się, że dla wszystkich jest na rynku miejsce i nawet GTX 1050 Ti pojawia się czasem w towarzystwie procesora od Intel z 9. generacji.

MSI GF75 Thin 9RCX-420PL - tani i lekki notebook z 17,3 cala

MSI GF75 Thin 9RCX-420PL jest moim faworytem, jeżeli chodzi o dużą matrycę za małe pieniądze. 17,3-calowy IPS o rozdzielczości Full HD z 60 Hz odświeżania prezentuje się bardzo dobrze, szczególnie w towarzystwie wąskich ramek.

Sprawdź aktualną cenę laptopa MSI GF75 Thin 9RCX-420PL

MSI GF75 Thin 9RCX-420PL - front

Z profilu ta konstrukcja donosi dokładnie to, co obiecuje w nazwie, czyli "szczupłość". Nie jest to jednak na tyle niski komputer, żeby nie zmieścił się w nim port RJ-45, HDMI czy USB-C. Ten ostatni będzie dla wielu sporym zaskoczeniem, bo w tanich laptopach dla graczy nie pojawia się za często, szczególnie w standardzie USB 3.2. ASUS w swoim niskim segmencie wciąż go szeroko nie implementuje.

MSI GF75 Thin 9RCX-420PL - klapa matrycy

Jeżeli chodzi o konfigurację sprzętową, to w tym przypadku za niecałe 3610 zł otrzymasz Intel Core i5-9300H i GTX 1050 Ti, wsparte 8 GB pamięci DDR4 2666 MHz i dyskiem M.2 SSD o pojemności 256 GB. 

4 rdzenie i 8 wątków potrafią dobijać do 4,1 GHz w trybie Turbo Boost, choć utrzymanie takiego taktowania będzie epizodyczne. Przy dłuższym stałym obciążeniu nie zobaczysz takich wartości nawet przy uruchomionej technologii Cooler Boost 3.

MSI GF75 Thin 9RCX-420PL - system chłodzenia

Fajne jest to, że system chłodzenia ma aż cztery wyloty, po dwa na każdy wentylator, dzięki czemu nie musi być za gruby. Bez tego rozwiązania nie byłoby mowy o dodaniu do tego modelu dopisku "Thin", bo jego waga na pewno przekroczyłaby obecne 2,2 kg, co z resztą potwierdza dowolny ranking laptopów.

Przy tej konstrukcji zadbano też o odpowiednią baterię, która w parze z technologią NVIDIA Optimus potrafi przynieść do 7 godzin pracy biurowej z dala od gniazdka. Oczywiście zakładano bardzo sprzyjający scenariusz, więc realnie możesz liczyć na coś około 5 godzin przeglądania sieci przy matrycy podświetlonej na 50%.

Klawiatura jest podświetlana na czerwono i wylądowała na metalowej płycie, co dodaje jej wytrzymałości. Do opisywanego tu modelu w cenie jest też licencja na Windows 10 Home. Warto o tym pamiętać, bo czasem lapki sprzedawane są z Linuxami.

MSI GF75 Thin 8SC-034PL - starszy procesor z mocniejszą grafiką

Zdaję sobie sprawę z tego, że pierwszy opisany tu model mógł Ci ogólnie bardzo podejść, ale brakuje Ci w nim trochę mocy i przestrzeni dyskowej. W związku z tym na drugim miejscu serwuje Ci inną odsłonę tego samego laptopa MSI GF75 Thin 8SC-034PL, z tym że z 6-rdzeniowym, 12-wątkowym procesorem Intel Core i7-8750H i kartą graficzną NVIDIA GTX 1650, będącą przedstawicielką obecnej generacji Turing.

Sprawdź aktualną cenę laptopa MSI GF75 Thin 8SC-034PL

MSI GF75 Thin 8SC-034PL - klapa matrycy

Pojawia się także dysk HDD 1 TB na dane oprócz standardowego SSD 256 GB na system. Całkiem dobry pomysł, jeżeli na komputerze planujesz grać w różne gry, a czasem robisz sam filmy czy zdjęcia.

Reszta specyfikacji MSI GF75 Thin 8SC-034PL pozostaje bez zmian, włącznie z wagą (2,2 kg) i wszelkimi standardami komunikacji bezprzewodowej. Jedyne, czego mi w droższej wersji brakuje, to klawiatury z adresowalnym podświetleniem RGB.

MSI GF63 Thin 8SC-232PL - schodzimy na 15,6 cala

Z matrycą 17-calową nie każdemu jest po drodze. Zdaję sobie sprawę z tego, że dziś różnica w wielkości całego laptopa nie jest tak wielka jak kiedyś, niemniej ponad 340 g (1,86 kg) oszczędności na wadze może komuś robić odczuwalną różnicę.

Sprawdź aktualną cenę laptopa MSI GF63 Thin 8SC-232PL

MSI GF63 Thin 8SC-232PL - lekki laptop do gier

W końcu laptopy mają też służyć w drodze, a więc poręczność jest w cenie tak samo, jak wydajność. Ten konkretny model MSI GF63 Thin jest w swej specyfikacji bliźniaczo podobny do opisanego powyżej GF75 Thin. Intel Core i7-8750H, GTX 1650 i 8 GB RAM DDR4 2666 MHz, praktycznie całe wnętrze pozostaje po staremu.

MSI GF63 Thin 8SC-232PL - wąski laptop

Zmienia się przekątna matrycy i klawiatura, z której wypada NumPad. Oprócz tego odchudzono system chłodzenia i pozostawiono tylko jeden wentylator z dwoma wylotami. To ten ruch najprawdopodobniej przyniósł największy zysk na wadze tego komputera wobec 17-calowej alternatywy.

MSI GS65 Stealth - otwarcie segmentu premium

MSI GS65 Stealth otwiera u smoczego producenta segment premium, w którym znalazły się między innymi wydajne i lekkie laptopy do gier. Różnice w standardzie wykonania są widoczne na pierwszy rzut oka. Złote obwoluty wokół krawędzi obudowy i touchpada, nawet taki detal jak kółko na zawiasie jest obrysowane prestiżową lamówką.

Konstrukcja jest zbudowana z aluminium dla utrzymania elitarnego zacięcia, które włożono w projekt tego komputera. W środku można znaleźć procesory najnowszej generacji od Intel oraz karty graficzne od NVIDIA sięgające aż RTX 2080 Max-Q.

MSI GS65 Stealth - lekki laptop do gier premium

W matrycach wybór też jest znacznie szerszy, bo można wybrać zarówno 144 Hz, jak i 240 Hz. Ta druga skierowana jest do fanów gier FPS, takich jak CS:GO i Rainbow Six Siege. HDMI jest w stanie wypuścić sygnał 4K@60Hz, więc standard spełniony.

MSI GS65 Stealth - klapa matrycy

Segment premium rządzi się też swoimi prawami w portach. Thunderbolt 3 z możliwością wyświetlania obrazu jest standardem, otwierając przy tym drogę do zewnętrznych kart graficznych, które zyskują popularność.

MSI GS65 Stealth - 240 Hz / 144 Hz

Teraz gwóźdź programu, czyli waga, wynosząca 1,9 kg. Bardziej się chyba zejść nie da, przynajmniej przy obecnych litografiach procesorów i kart graficznych. W końcu to procesy produkcyjne definiują pobory prądu, a to ich pochodną jest ciepło, z którym poradzić sobie musi układ chłodzenia.

MSI GS75 Stealth - większa matryca z 240 Hz

MSI GS75 Stealth jest w gruncie rzeczy większą wersją opisanego powyżej laptopa. Dołożono trzeci slot na dysk M.2 NVMe i ograniczono wybór matryc do odsłon z 240-hercowym odświeżaniem.

MSI GS75 Stealth - matryca 240 Hz 17,3 cala IPS

Adresowalne podświetlenie klawiatury od SteelSeries, 9. generacja procesorów od Intel i Turingi pozostają bez zmian.

MSI GS75 Stealth - profil

W systemie chłodzenia pracują nadal trzy wentylatory, więc też nic się nie zmienia. Dodatkowa przestrzeń w obudowie laptopa została raczej zagospodarowana na wspomniany wyżej dodatkowy dysk.

MSI GS75 Stealth - klawiatura RGB SteelSeries

Waga MSI GS75 Stealth w najmocniejszej odsłonie opiewa na 2,25 kg, więc jak na 17,3-calowca jest to świetny wynik. Myślę, że z tych dwóch zdecydowanie brałbym właśnie większą edycję, bo tak na prawdę nie jest znacznie większa.

Lekkie laptopy dla graczy - podsumowanie

Z biegiem czasu wydajne i lekkie laptopy do gier będą dalej taniały, ale nie unikną podziału na klasy cenowe, który obserwujemy dzisiaj. Wynika to z faktu, że jak bardzo by nie kombinować, tani notebook musi być wykonany przeważnie z plastiku, a przy drogim projektanci są zmuszeni do sięgania po aluminium.

Inaczej sprawy mają się, gdy patrzymy na niedrogie laptopy do biura i prostych gier. Wtedy za 2500 zł można spokojnie liczyć na aluminium, ale można zapomnieć o dedykowanym GPU i mocnym CPU.

Różnice w cenie wynikają więc nie tylko z podzespołów takich jak karta graficzna i procesor, ale i trudności obróbki materiałów, z których komputer jest fabrykowany. Przy lekkich i wąskich notebookach często trzeba frezować całe kadłubki z jednego, dużego elementu aluminium, co generuje znacznie większy odpad niż plastikowy odlew z formy.

Dlaczego o tym piszę? Bo wiele osób z oburzeniem patrzy na ceny laptopów w porównaniu do polecanych zestawów PC, nie mając pojęcia, jak dużo rozwiązań trzeba wdrożyć, by osiągnąć udany efekt miniaturyzacji technologii.

blog comments powered by Disqus
Świąteczne promocje na laptopy dla graczy w sklepie Neonet
Autor: Paweł Rudy