PODPOWIEDZI:

Projektory Epson z technologią 3LCD - Co potrafią?

Projektory Epson z technologią 3LCD - Co potrafią?

Już od kilku lat zauważyłem pewną prawidłowość. Gdy mamy już jesień lub zimę za pasem, coraz częściej pytacie o pomoc w wyborze projektorów. Nic dziwnego, pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, więc poświęcamy więcej czasu na oglądanie filmów, seriali czy granie w gry. Jeżeli zwykły telewizor już się znudził, to ciekawym rozwiązaniem może być projektor dający naprawdę duży obraz.

Pytacie więc, co wybrać oraz która technologia jest lepsza: LCD czy DLP? Dziś nie będzie porównania technologii, w tym odcinku skupię się na jednej z nich, czyli projektorach LCD. Opowiem Wam o nich więcej oraz pokaże dwa bardzo doceniane produkty.

Sprawdź cenę Epson EH-TW7400:

Sprawdź ceny Epson EH-TW7400

Sprawdź ceny Epson EH-LS500:

Sprawdź ceny Epson EH-LS500

Dlaczego warto wybrać technologię 3LCD?

Pomimo tego, że walka pomiędzy DLP a LCD ciągle trwa, to technologia 3LCD trzyma się mocno i ma swoje niekwestionowane zalety.

Projektory z matrycą ciekłokrystaliczną oferują bardzo naturalne i wyraźne kolory, dlatego często wykorzystywane są w biznesie, edukacji czy przy wyświetlaniu zdjęć - tam, gdzie bardzo istotne jest poprawne odwzorowanie barw. Nie ima się ich problem efektu tęczy czy jakiegokolwiek migotania, które może męczyć wzrok podczas długich seansów.

Projektory 3LCD świetnie nadają się do wyświetlania obrazu w dzień lub przy częściowym oświetleniu pomieszczenia, ponieważ są znacznie jaśniejsze od konkurencyjnych modeli DLP.

Jasność w projektorach z matrycą ciekłokrystaliczna podawana jest dla wszystkich kolorów, a nie tak jak w DLP tylko dla koloru białego. Stąd mocne natężenie barw, dobry kontrast i realizm wyświetlanego obrazu.

Dlatego też spokojnie można powiedzieć, że nie są to projektory tylko do kina domowego, ale ogólnie do domowych zastosowań. Świetnie sprawdzają się w ciemnych salkach kinowych, jak również w dziennym salonie do seriali czy telewizji oraz do grania w gry.

Taka charakterystyka obrazu ma swoich wiernych fanów, którzy mocno obstają za tą technologią, ale również nowi użytkownicy projektorów często wybierają właśnie modele 3LCD.

Epson jako potentat technologii 3LCD

Szukając projektora 3LCD do użytku domowego, od razu trafiamy na markę Epson. Jest to obecnie jedyny producent tej technologii, który kieruje swoje projektory właśnie do zastosowań domowych.

Nie musimy się jednak obawiać o brak wyboru, ten producent ma w swojej ofercie wiele modeli praktycznie z każdej półki cenowej. Zaczynając od np. TW740 lub TW750, poprzez nowe projektory z Androidem, jak np. TW5700, kończąc na wysokich modelach kina domowego: TW9400 lub 9400W z bezprzewodowym połączeniem.

Dziś skupię się na dwóch modelach o rozdzielczości 4K. Wysokiej jakości projektory, jeden to klasyczny model z uniwersalnym obiektywem, a drugi to urządzenie Ultra Short Throw, czyli do wyświetlania z bliskiej odległości.

Epson EH-TW7400, czyli wysokiej klasy projektor kina domowego

Epson EH-TW7400 - jest to już klasyk na naszym rynku. Pomimo dużej popularności niższych modeli EH-TW7000 oraz EH-TW7100, to właśnie omawiany model TW74000 jest urządzeniem, które przenosi nas do kina naprawdę wysokiej jakości.

Poza wyświetlaniem materiałów 4K obsługuje obrazy HDR oraz wyświetla bardzo dużo kolorów. Dzięki wysokiej jasności światła barwnego na poziomie 2400 Lumenów obraz jest ostry, mocno nasycony i widoczny w praktycznie każdych warunkach. Dzięki aktywnej przesłonie jest w stanie zapewnić kontrast dynamiczny 200000:1, a żywotność lampy wynosi nawet 5000 h.

Ja lubię ten sprzęt nie tylko za fantastyczne kolory i precyzję wyświetlania obrazu. Cenię sobie bardzo duży zoom, który pozwala na elastyczną instalację. Znajdziemy tu także duży Lens Shiftl, czyli przesunięcie obrazu w pionie i poziomie, które nie pozostawia negatywnego wpływu na jakość obrazu. Wszystkie funkcje obiektywu regulowane są elektronicznie z możliwością zapamiętywania zapisanych ustawień.

Epson EH-TW7400 duża obudowa projektora 3LCD

Duża obudowa zapewnia wysoki komfort oglądania, bo sprzęt pracuje bardzo cicho: w trybie ekonomicznym jest to jedyne 20 dB.

Projektor daje duże możliwości precyzyjnego ustawienia jakości obrazu. Poza zdefiniowanymi trybami pracy jak tryb filmowy, normalny czy dynamiczny każdy parametr ustawimy sami, tak aby idealnie dopasować obraz do naszych potrzeb.

Dzięki dużemu pilotowi z czytelnymi przyciskami bez problemu znajdziemy interesujące nas funkcje, a większość tych najistotniejszych dostępna jest od razu, bez potrzeby zagłębiania się w rozbudowane menu.

Idealny projektor dla tych, którzy oczekują wysokiej jakości i dbałości o jak najlepszy obraz, zachowując ogromną uniwersalność. Projektor, co sam sprawdziłem podczas testu Epsona EH-TW7400, świetnie sprawdza się podczas nocnych filmowych seansów, wieczornego oglądania seriali czy grania w gry.

Dobre kino domowe w technologii Ultra Short Throw - to jest możliwe

Mówiąc o uniwersalności w przypadku Epsona EH-TW7400, mam na myśli także dużą elastyczność instalacji, bo w tym sprzęcie mamy dostępny obiektyw o dwukrotnym zoomie. Pozwala to na przykład wyświetlić 100-calowy obraz zarówno z odległości trzech, jak i sześciu metrów.

Co jednak, jeśli nie mamy tyle przestrzeni albo mamy na suficie potężny żyrandol? Może nie zaplanowaliśmy okablowania i nie chcemy wieszać sobie niczego nad głową?

Na takie potrzeby też jest rozwiązanie, którym jest projektor o ultra krótkiej projekcji Epson EH-LS500.

Projektory o bardzo krótkim rzucie zyskują na popularności, Epson EH-LS500 jest tego dobrym przykładem, tym bardziej że teraz pojawiła się nowa wersja z wbudowanym androidem.

Epson EH-LS500 krótki rzut dużego obrazu

Dzięki połączeniu z siecią zyskujemy oprogramowanie Smart oraz dostęp do wielu aplikacji z materiałami wideo bez potrzeby podłączania zewnętrznych urządzeń. Możemy uruchomić Netflix, Youtube czy wiele innych aplikacji VOD.

Epson EH-LS500 to model, który postawimy przy samej ścianie, np. na tzw. szafce telewizyjnej, i wyświetlimy duży obraz o mocnym natężeniu światła 4000 Lumenów. Posiada wbudowane mocne głośniki, co czyni go w pełni wyposażonym urządzeniem do kina i rozrywki domowej. Wyświetla oczywiście materiały 4K zgodne z wysoka rozpiętością tonalną, czyli obrazami HDR.

Epson EH-LS500 krótki rzut dużego obrazu 2

Obraz daje naprawdę jasny i bardzo precyzyjny - w trybie dynamicznym spokojnie można z niego korzystać przy zapalonym świetle lub w dzień, w trybie kinowym zapewnia duży i mocny kontrast połączony z mocnymi kolorami, które są niesamowicie żywe i nasycone.

Epson EH-LS500 posiada bogatą paletę złącz, m.in. HDMI z HDCP 2.2, wyjścia audio, złącze RJ-45 czy USB.

Nasza ocena projektorów Epson EH-TW7400 i EH-LS500

Rekomendujemy projektory EpsonJakość dla projektorów Epson 3LCD

Jest to sprzęt, który udowadnia, że oglądanie filmów lub granie w gry na dużym ekranie nie musi wymagać specjalnego dostosowania pomieszczenia. To Epson dostosował swoje projektory tak, aby dopasowały się do każdego miejsca i każdej sytuacji.

blog comments powered by Disqus
Projektory Epson z technologią 3LCD - Co potrafią?