PODPOWIEDZI:

Test IQOS 3 Duo kontra papierosy

Test IQOS 3 Duo kontra papierosy

Masz problem z kaszlem palacza? Doskwiera Ci nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego pozostały na ubraniach czy w pomieszczeniach? Czy może po prostu tęsknisz za mentolowymi papierosami? Odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania jest IQOS. Postanowiliśmy sprawdzić go doświadczalnie i porównać ze zwykłymi papierosami.

IQOS to urządzenie do podgrzewania tytoniu stworzone przez firmę Philip Morris International - światowe przedsiębiorstwo tytoniowe, które słynie z takich marek papierosów jak L&M; i Marlboro.

Dzięki autorskiej technologii HeatControl tytoń podgrzewany jest do350 stopni Celsjusza, by uwolnić nikotynę - w przeciwieństwie do papierosa, w którym spalanie zachodzi w około 800 stopniach. To redukuje szkodliwe substancje czy nieprzyjemny zapach, a efektem podgrzewania nie jest dym, tylko aerozol nikotynowy.

Zestaw IQOS

Zestaw składa się ze stacji ładowania, podgrzewacza, ładowarki, czyścika, pałeczek czyszczących oraz szczegółowej instrukcji, jak użytkować produkt. W środku podgrzewacza znajduje się ostrze grzewcze, na które nabijany jest wkład z tytoniem. Ostrze potrzebuję chwili, by rozgrzać wkład do odpowiedniej temperatury. Urządzenie informuje za pomocą wibracji i migania diody, że można rozpocząć użytkowanie i w taki sam sposób sygnalizuje o zbliżającym się końcu wkładu. Urządzenie należy czyścić mniej więcej co 20 użyć.

Test sztucznego płuca IQOS 3 Duo

W sprzedaży dostępne są 3 wersje tego urządzenia: IQOS 2.4 Plus, kompaktowy IQOS 3 Multi oraz IQOS 3 DUO, którego recenzję znajdziecie u nas. W przeciwieństwie do 2.4 Plus trójka daje możliwość skorzystania z dwóch wkładów z rzędu bez potrzeby kilkuminutowego ładowania w stacji.

Decyzja FDA

W lipcu tego roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, czyli FDA, po 4 latach oceny badań wydała oficjalne oświadczenie, w którym potwierdza, że tytoń w IQOS-ie rzeczywiście jest podgrzewany, przez co wydziela mniej substancji szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych. Do tego badania wykazały, że całkowite przejście na system podgrzewania tytoniu znacząco zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe. Dotyczy to również biernego palenia.

Agencja znana jest z najlepszego wyposażenia w zakresie badań wyrobów tytoniowych ze wszystkich rządowych tego typu placówek na świecie. Cechuje się bardzo rygorystycznym podejściem do produktów z tytoniu, można więc zaufać jej wnioskom w tej materii.

Należy oczywiście zaznaczyć, że IQOS nie jest całkowicie nieszkodliwy czy obojętny dla zdrowia. Jest to jednak dobra alternatywa dla uzależnionych palaczy, którzy nie chcą lub nie potrafią rzucić.

Test sztucznego płuca

Szczelny plastikowy pojemnik z dwoma otworami wypełniony jest wacikami, które symulują to, jak nasze płuca chłoną dym podczas palenia papierosa i aerozol powstały w wyniku podgrzewania. W jednym otworze znajduje się szklana lufka i gumowa rurka, które przytrzymują papierosa, ale także imitują to, co dzieje się w naszej jamie ustnej i krtani podczas palenia. Z drugiej strony znajduje się gumowy wężyk, który podłączony jest do odkurzacza pełniącego funkcję zasysacza powietrza.

Test z wykorzystanie sztucznego płucaPodczas testu z pomocą jednego pojemnika wypaliliśmy 3 papierosy, a z drugim trzy wkłady do IQOS-a. Różnica zauważalna jest już nawet gołym okiem. Podczas spalania papierosa wytwarza się mnóstwo dymu, natomiast powstaje niewiele aerozolu w trakcie podgrzewania tytoniu IQOS-em.

Po zakończeniu doświadczenia było wyraźnie widać, że waciki w pojemniku użytym do tradycyjnego palenia zżółkły. Zapach wydobywający się po otwarciu pojemnika był bardzo nieprzyjemny. Na lufce dużo śladów osadu z substancjami smolistymi powstałego w wyniku wysokiej temperatury.

W pojemniku, który filtrował IQOS-a, sytuacja miała się zdecydowanie lepiej. Waciki zachowały swój biały kolor, nie było czuć odoru tytoniowego, a na szklanej lufce osadziła się jedynie para wodna, która powstaje w wyniku podgrzewania tytoniu. To jasno pokazuje, że o ile IQOS nie jest w żadnym wypadku w pełni zdrowym wyborem, to mimo wszystko szkody wywołane przez nie w organizmie są bez wątpienia mniejsze.

Może warto przerzucić się na IQOS-a? Co myślicie o tej propozycji od Philipa Morrisa? Dajcie znać w komentarzu!

blog comments powered by Disqus
Test IQOS 3 Duo kontra papierosy