PODPOWIEDZI:

Komputer biurowy Actina z procesorem AMD 4700S - Prawie jak PS5!

Komputer biurowy Actina z procesorem AMD 4700S - Prawie jak PS5!

AMD zaprezentowało zupełnie nowy desktop kit oparty na procesorze AMD 4700S. Wykorzystuje on dokładnie te same podzespoły co… PlayStation 5!

Desktop kit... czyli właściwie co?

Zanim przejdziemy dalej, zatrzymajmy się na moment i wyjaśnijmy, czym w ogóle jest desktop kit.

Najprościej rzecz ujmując, jest to po prostu fabrycznie złożony moduł, zawierający podstawowe podzespoły komputerowe.

Komputer biurowy Actina z procesorem AMD 4700S

W AMD 4700S Desktop Kit znajdziemy więc płytę główną, procesor, pamięć RAM i system chłodzenia. To idealna podstawa, żeby zbudować na niej niskim nakładem pracy pełnoprawnego PC.

Podzespoły AMD 4700S Desktop Kit

Sercem nowego zestawu jest oczywiście procesor AMD 4700S, czyli ośmiordzeniowy model oparty na architekturze Zen 2, wykonany w litografii 7 nm. Jego maksymalna częstotliwość taktowania to około 3,2 GHz.  Do tego, w środku znajdziemy (zależnie od wersji) 8 lub 16 GB wbudowanej na stałe pamięci GDDR6 o przepustowości 14 Gb/s.

Sloty w Komputerze biurowym Actina

Nowy desktop kit od AMD nie ma jednak żadnego wbudowanego GPU – kartę graficzną musimy po prostu dokupić wedle uznania, aczkolwiek wybór jest nieco limitowany. Możemy podłączyć jedynie podzespoły kompatybilne z PCIe 2.0 x4 – lista nie jest więc zbyt długa, a zamykają ją GTX 1060 i RX590.

Zobacz Actina AMD Cardinal 4700S / 16GB / RX550 / 450W:

Actina AMD Cardinal 4700S / 16GB / RX550 / 450W

AMD4700S Desktop Kit jest więc niemal identycznym układem jak ten w PlayStation 5, z tą różnicą, że jest dość „popsuty” pod względem grafiki.

Oprócz tego zestaw AMD zawiera jeszcze układ audio Realtek ALC897 oraz podstawowy zestaw wyjść: port Ethernet, dwa porty SATA, 8 portów USB (trzy z nich to USB 3.2) i sześciokanałowy układ audio. Nie ma tutaj nic szczególnego, niemniej to zupełnie wszystko, czego potrzebujemy w dość podstawowym komputerze – siła tego zestawu tkwi w prostocie.

Procesor AMD w komputerze biurowym Actrina

AMD 4700S Desktop Kit zwraca też przy okazji uwagę bardzo niskimi wymaganiami energetycznymi. Do pracy wystarczy mu już zasilanie mocą 250 W. Warto jednak dodać, że producent zaleca użycie minimum 300 W, a każdy dodatkowy komponent (a w szczególności karta graficzna) dorzucony do naszego zestawu oczywiście dalej podnosi ten parametr.

Zdecydowanie, pomimo bliźniaczego niemal podobieństwa do PlayStation 5, nie jest to wcale sprzęt gamingowy. Niemniej, stanowi idealną wręcz podstawę pod niewielki domowy komputer czy sprzęt biurowy.

W dodatku naprawdę kusi ceną – w Polsce zapłacimy za niego około 2690 zł.

blog comments powered by Disqus
Komputer biurowy Actina z procesorem AMD 4700S - Prawie jak PS5!
Autor: Paweł Rudy