PODPOWIEDZI:

Jaki router do firmy? Poznaj bliżej Asus ZenWiFi PRO XT12

Jaki router do firmy? Poznaj bliżej Asus ZenWiFi PRO XT12

Szukasz routera do firmy? Asus ZenWiFi PRO XT12 to zestaw urządzeń, który zagwarantuje ci świetne pokrycie całego biura, ogromne prędkości, pełną kontrolę oraz bezpieczeństwo. Najlepszą częścią jest jednak to, że wraz z rozwojem potrzeb placówki bez problemu będziesz w stanie skalować zasięg firmowej sieci. Tak, to modele Mesh.

Routery Asus ZenWiFi PRO XT12 należą do jednych z najszybszych propozycji na rynku. W dodatku odzwierciedla to ich niebanalny wygląd. To dwie wieże, zwieńczone przezroczystym zabezpieczeniem dla anten. Co ciekawe, wnętrze podświetla się podczas pracy dzięki logu Asusa, nie tylko informując o potencjalnych problemach, ale i wyglądając po prostu zjawiskowo. Widać od razu, że to routery, które będą pasować do wizerunku (i potrzeb) każdej nowoczesnej firmy. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Asusa.

Tutaj znajdziesz Asus ZenWiFi PRO XT12:

Asus ZenWiFi Pro XT12

Koniecznie sprawdź też nasze rankingi routerów

Asus ZenWiFi PRO XT12 - Spory zasięg, świetna prędkość

Co jest najważniejsze przy wybieraniu routera do firmy? W dzisiejszych czasach przede wszystkim jego zasięg oraz przepustowość. To, co najważniejsze i najbardziej oczywiste, producent postawił na Wi-Fi 6, czyli najnowszy standard sieci bezprzewodowej. Dzięki niemu i wykorzystywanym w nim technologiom Asus ZenWiFi PRO XT12 gwarantuje ogromne prędkości oraz świetny zasięg. Także w miejscach o wyższym zagęszczeniu użytkowników sieci.

Dwie wieże Asus ZenWiFi PRO XT12

Odpowiada za to chociażby technologia OFDMA, umożliwiająca jednoczesny i bezproblemowy dostęp do sieci w twojej firmie wielu użytkownikom jednocześnie poprzez podzielenie pasma na jeszcze więcej części. Z kolei na przykład kolorowanie BSS zmniejsza zakłócenia w miejscach, w których więcej osób próbuje połączyć się jednocześnie z Internetem.

Lepiej paruje użytkowników z odpowiednimi punktami dostępu do sieci. W efekcie dzięki tym technologiom opóźnienia się zmniejszą, a za sprawą OFDMA zasięg zwiększy się nawet o 80%!

Routery Asus ZenWiFi PRO XT12 wykorzystują też autorski system technologii producenta RangeBoost Plus. Dzięki zastosowaniu szybkich podzespołów, aż 10 anten i najnowszego standardu sieci Wi-Fimodele zagwarantują dostęp do sieci na jeszcze większej przestrzeni. Zasięg zwiększa się nawet o 38%.

Anteny routerów Asus ZenWiFi PRO XT12

Zdaniem Asusa to może przełożyć się na prawie 280 metrów kwadratowych przy jednym routerze i nawet ponad 550 przy dwóch. Już para modeli XT12 wystarczy do objęcia siecią całego piętra w naprawdę dużym budynku.

W praktyce możliwości nowego standardu Wi-Fi przekładają się też na wysoką przepustowość na poziomie nawet do 11000 megabitów na sekundę! Nie wynika to wyłącznie z tego, że Wi-Fi 6 jest po prostu wydajniejszym standardem, ale też stąd, że routery Asus ZenWiFi PRO XT12 są trójpasmowe i wykorzystują też szerokość kanału 160 MHz. Rozsyłają jeden wolniejszy sygnał 2,4 GHz (przebijający się lepiej przez ściany, co skutkuje wyższym zasięgiem), a także dwa szybkie o częstotliwości 5 GHz.

Asus ZenWiFi PRO XT12 od góry

Jeden z nich może być przy tym wykorzystywany manualnie lub inteligentnie w trybie backhaulingu, czyli przesyłania danych pomiędzy punktami dostępowymi bezprzewodowo, bez wpływu na przepustowość łącza, z którego korzystają użytkownicy. Jeżeli jednak preferujesz poprowadzenie starych, dobrych przewodów, możesz bez problemu połączyć wszystkie jednostki przy pomocy kabla Ethernet.

Swoją drogą dostępne porty są warte uwagi. Każdy router ma cztery wejścia ethernetowe, w tym jedno WAN. Dwa z nich są aż 2,5-gigabitowe, a dwa gigabitowe. Twoim pracownikom i klientom nie zabraknie prędkości nawet wtedy, gdy będą przesyłali większe pliki. Co ciekawe, dzięki technologii LACP możesz połączyć wspomniane dwa wolniejsze porty tak, aby podłączyć na przykład stację dysków do sieci z prędkością 2 gigabitów na sekundę.

Porty Asus ZenWiFi PRO XT12

Zobacz też: Szybszy internet z routerem Wi-Fi 6? Asus ZenWiFi

Na czym polega Asus AiMesh?

Jeżeli zasięg jednej pary Asus ZenWiFi PRO XT12 ci nie wystarczy - na przykład dlatego, że prowadzisz biuro w dużym i wielopiętrowym budynku - nie ma problemu. To routery pracujące w sieci Mesh. Konkretniej AiMesh. W ogromnym skrócie chodzi po prostu o to, że możesz je bez problemu rozszerzyć o kolejne kompatybilne moduły, kilkoma kliknięciami w aplikacji potwierdzając sparowanie z nowymi punktami dostępu do sieci.

Asus ZenWiFi PRO XT12 od frontu

Ai jest w nazwie nie bez powodu. To inteligentna sieć mesh z kilku powodów. Przede wszystkim, jeżeli tak ją skonfigurujesz, urządzenia pracujące w twoim biurze automatycznie w ramach jednej nazwy sieci połączą się z najlepszym możliwym punktem dostępu. To oznacza też, że w razie jakichkolwiek problemów - na przykład przypadkowego wypięcia routera z gniazdka - dostęp do Internetu będzie praktycznie nieprzerwany. Pod warunkiem że urządzenie jest w zasięgu innego routera.

Są tu też inne inteligentne funkcjonalności, takie jak automatyczna zmiana częstotliwości, aby zachować najbardziej stabilne połączenie, inteligentny backhauling, który sam wybiera, czy lepiej łączyć się przewodowo, czy z wykorzystaniem dodatkowego pasma 5 GHz, a także optymalizacja sieci przy pomocy jednego kliknięcia. Asus AiMesh to po prostu skalowalny i wygodny dostęp do Internetu, bez zbędnego kombinowania.

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne! Asus ZenWiFi PRO XT12

Jeżeli miałbym wymienić trzecią z ważnych rzeczy w routerach dla firm, to oprócz dużego zasięgu i sporej prędkości podkreśliłbym też potrzebę zabezpieczenia sieci. W końcu twój biznes to poważna sprawa. O ile w domu można pozwolić sobie na bardziej swobodne podejście do bezpieczeństwa, to nieprzerwany dostęp do zabezpieczonego Internetu przekłada się bezpośrednio na wydajność pracy i rzetelność twojej marki.

Praca z Asus ZenWiFi PRO XT12

Przede wszystkim jest tutaj w pełni funkcjonalny FireWall. Zabezpieczy twoją sieć przed atakami z zewnątrz - zwłaszcza DDOS-ami - a także pozwoli ci określić różne dodatkowe kwestie. W ustawieniach wyłączysz dostęp do określonych stron, a także określisz zablokowane dla użytkowników sieci słowa kluczowe. Chociażby po to, aby nikt nie oglądał podczas pracy 9gaga lub stron dla dorosłych.

Jest jeszcze jedna zasadnicza zaleta wybranych routerów Asusa z serii ZenWifi, czyli dożywotni dostęp do AiProtection Pro. To system różnych zabezpieczeń sieci. AiProtection automatycznie się aktualizuje, aby zapewniać jak najwyższy poziom bezpieczeństwa przed nowymi zagrożeniami sieciowymi (w tym włamaniami), samodzielnie identyfikuje niebezpieczne strony (i je blokuje), a także zapobiega wyciekowi danych z zainfekowanych sprzętów, blokując ich łączność z serwerami hakerów.

Prędkość routerów Asus ZenWiFi PRO XT12

Ostatecznie warto podkreślić też jedną ważną rzecz - z routerami ZenWiFi bezproblemowo  zabezpieczysz łączność z Internetem poprzez VPN. W praktyce chodzi o tworzenie wirtualnej sieci prywatnej, która udostępnia wszystkie urządzenia podłączone do skonfigurowanych przez ciebie routerów Asusa. To świetny sposób na zabezpieczenie połączeń osób pracujących zdalnie, którzy z poziomu niekoniecznie bezpiecznej sieci w domu chcieliby uzyskać dostęp do intranetu firmy.

Konfiguracja banalnie prosta

To wszystko świetnie spina aplikacja. Jasne, można sterować siecią bezpośrednio z poziomu komputera, ale dużo wygodniej robić to przez telefon. Aplikacja ASUS Router daje w zasadzie praktycznie wszystkie możliwości konfiguracji urządzeń sieciowych tego producenta.

Ustawianie sieci dla gości Asus ZenWiFi PRO XT12

Z jej poziomu w kilka chwil ustawisz wszystkie najważniejsze funkcjonalności, takie jak na przykład wspomniane rozszerzanie sieci AiMesh, kontrolowanie zabezpieczeń oraz rozbudowany QoS, pozwalający ci ustalić priorytet przesyłania konkretnych typów danych (w końcu po co pracownicy mają marnować transfer na gry lub filmy).

Przy pomocy aplikacji możesz również bez problemu zdalnie monitorować stan sieci lub statystyki i otrzymasz konkretne wskazówki dotyczące tego, jak o nią lepiej zadbać.

Asus ZenWiFi PRO XT12 pod kątem

Szczególnie przydatną funkcjonalnością w routerze dla firmy jest oczywiście możliwość ustawienia sieci dla gości. W końcu wypada dać klientowi dostęp do Internetu, ale lepiej go przy tym oddzielić od newralgicznej dla funkcjonowania twojego biznesu infrastruktury. Tutaj sieć dla gości stworzysz dosłownie w minutę. Na dodatek z dodatkowymi opcjami, takimi jak ustalanie tego, jak długo użytkownicy mogą z niej korzystać w jednej sesji.

Materiał powstał przy współpracy z Asusem.

blog comments powered by Disqus
Jaki router do firmy? Poznaj bliżej Asus ZenWiFi PRO XT12