PODPOWIEDZI:

Jak dobrze złożyć komputer i uniknąć problemów - Poradnik

Jak dobrze złożyć komputer i uniknąć problemów - Poradnik

W tym poradniku odpowiemy na pytanie: Jak poprawnie i szybko złożyć komputer? Jeżeli obawialiście się, że składanie PC Was przerośnie, to dzięki temu materiałowi krok po kroku bez problemu złożycie wymarzoną jednostkę.

Składanie komputera nie jest tak na prawdę trudne i myślę, że każdy z Was jest w stanie sobie z nim poradzić. Zapraszam Was więc serdecznie do poradnika krok po kroku, który przeprowadzi Was przez cały proces i uchroni od podstawowych błędów.

Jak złożyć komputer? - Sprawdzenie części

Pierwszym krokiem w budowaniu komputera jest weryfikacja sprawności podstawowych części, z których się składa. Wymiana dysku czy pamięci RAM nie stanowi co prawda problemu, ale gdy staniemy przed demontażem płyty głównej z zamontowanym procesorem i chłodzeniem czy zasilacza z poprowadzonymi już kablami, sprawy przybierają nieco bardziej skomplikowanego obrotu. Jeżeli więc chcecie sami zbudować komputer, to przede wszystkim dobierzcie odpowiednie komponenty, lub zdajcie się na nasze polecane zestawy komputerowe, w których znajdziecie propozycje na każdą kieszeń.

jak złożyć komputer - poradnik

W związku z tym pierwszym etapem będzie sprawdzenie wszystkich kluczowych komponentów przed ich montażem w obudowie, aby wyeliminować wszelkie usterki, które mogły nastąpić już w fabryce.

Pamiętajcie też o tym, aby przed jakimkolwiek podejściem do elektroniki się uziemić. Jeżeli nie macie specjalnej opaski antystatycznej, to domowym sposobem jest dotknięcie kaloryfera.

Do wstępnego sprawdzenia części wystarczą Wam: płyta główna, procesor, RAM, zasilacz i sprawny monitor.

Za podstawkę pod testowaną płytę główną na potrzeby weryfikacji może służyć jej pudełko, w sumie wszyscy tak robią, bo karton nie przewodzi prądu.

Montaż procesora w komputerze

Zaczniemy od montażu procesora na płycie głównej, bo ten musi trafić do socketu, by płyta skutecznie się uruchomiła. Pamiętajcie o tym, żeby procesor trzymać za krawędzie, a nie od spodu za styki, bo te zabrudzone mogą nie zadziałać, a nawet się uszkodzić.

jak zamontować procesor w komputerze

Na gnieździe procesora w przypadku Intela powinna być zaślepka, umieszczona na stalowej ramce. Nie ściągajcie jej, tylko zwolnijcie całą ramkę za pomocą małej dźwigni i podnieście ją. Następnie sprawdźcie na płycie głównej oznaczenie przy rogu socketu. W tym rogu wylądować ma także róg procesora oznaczony podobną kropką.

jak zamontować i7?

Jeżeli nie macie pewności co do oznaczeń kierujcie się ząbkami na sockecie, jako że te mają odpowiednie dla siebie wyżłobienia w bocznych krawędziach procesora. Po usadowieniu procesora opuście stalową ramkę i zablokujcie ją małą dźwignią, pozwalając na wypchnięcie zaślepki.

Przy AMD jest łatwiej, bo zaślepki nie ma, ale pozostały za to oznaczenia na rogach. Wystarczy więc podnieść dźwignię, usadowić procesor zgodnie z oznaczeniami na rogach i opuścić dźwignię do końca.

Montaż pamięci RAM w płycie głównej

Po procesorze czas na RAM i ten montuje się stosunkowo prosto. Wystarczy jeden rzut oka by zobaczyć, którą stroną będzie pasował. Jeżeli macie 4-slotową płytę główną, ale korzystacie tylko z dwóch kości, upewnijcie się czy montujecie je do odpowiedniej pary slotów.

jak zamontować RAM?

Te są specjalnie oznaczone i przy nowych płytach często jest tak, że pierwsza para wchodzi do drugiego i czwartego slotu patrząc od strony procesora. Może być jednak tak, że pierwsza para ustalona jest na 1. i 3., to znajdziecie w instrukcji.

Pierwsze włączenie komputera - sprawdzamy części

Po podłączeniu płyty głównej oraz karty graficznej do zasilacza czas na pierwsze włączenie komputera. Tak moi drodzy, bez chłodzenia, to na razie nie będzie nam potrzebne, chcemy tylko zweryfikować, czy komponenty nie są DOA (Dead On Arrival).

Jeżeli na ekranie pojawił się BIOS mamy pewność, że procesor współpracuje z płytą główną, a karta graficzna podaje obraz. Przy okazji potwierdzamy także sprawność zasilacza przy rozruchu i chwili małego obciążenia. Jest to dobry początek i zielone światło do dalszego budowania komputera.

jak sprawdzić komputer?

W tym momencie wyszłyby wszelkie niekompatybilności pomiędzy procesorem a płytą główną, braki w mikrokodach czy niesprawności. Te pierwsze można jeszcze rozwiązać stosowną aktualizacją BIOS, ale ta w wielu przypadkach i tak realizowana jest przez serwisy, bo do jej przeprowadzenia potrzebny jest procesor, na którym uruchomi się płyta.

Co prawda producenci tacy jak MSI mają już swoje wewnętrzne systemy, które pozwalają na aktualizację BIOS wprost z pendrive bez procesora, jednak nie każdy będzie z tym poradnikiem składał komputer z najnowszych części.

Montaż części komputerowych w obudowie

Po weryfikacji części czas zamontować je w obudowę. Zacznijcie od sprawdzenia, czy w komplecie macie potrzebne śrubki i kable SATA. Jeżeli wydaje się, że niczego nie brakuje, przystąpimy do montażu zasilacza.

Montaż zasilacza w komputerze

Ostatnimi czasy standardem stał się montaż zasilacza na dole obudowy, wentylatorem skierowanym także w dół. Jest to niezły pomysł, bo w tym wypadku wentylator zasilacza nie zaburza cyrkulacji w obudowie, bo działa właściwie oddzielnie.

jak zamontować zasilacz w komputerze?

Nie jest to jednak zawsze idealna opcja, bo pod komputerem potrzebna jest odpowiednia powierzchnia, która nie blokuje dostępu powietrza. W związku z tym czasami łamie się tą zasadę i montuje się zasilacz wentylatorem do góry, jednak aby dało się to zrobić trzeba spełnić jeden z dwóch warunków:

1. Piwnica ma specjalną perforację, która przepuszcza powietrze.

2. Nie ma piwnicy.

Inaczej zasilacz będzie się przegrzewał, nie mając odpowiedniego dostępu do powietrza, co w dłuższym czasie może doprowadzić do wyłączania się komputera i awarii.

instalacja zasilacza PC

Jeżeli macie zasilacz modularny, czyli taki z odpinanymi kablami, to powinniście wiedzieć, które Wam będą potrzebne, więc te zostawcie przypięte, a resztę zostawcie w pudełku. Warto jest montować zasilacz od razu z kompletem potrzebnych kabli, bo dostęp do nich po wkręceniu do obudowy jest znacznie utrudniony.

Po odpowiednim ustawieniu zasilacza czas przykręcić go do obudowy. Jest parę opcji montaży, które występują przy obudowach i polecam gorąco rzucić okiem do instrukcji, aby nie popełnić błędów.

Często wsuwa się je przez otwór w piwnicy i przykręca czterema śrubami, jednak spotkać można także specjalne ramki, które trzeba najpierw wkręcić w zasilacz, a potem wraz z nim całą ramkę wsunąć od tyłu w obudowę i przykręcić ją osobnymi śrubami. 

Wstępne zarządzanie kablami

Jeszcze przed montażem płyty głównej warto jest orientacyjnie przepuścić kable przez obudowę, aby ustalić których przelotów użyć. Dobrze jest też rzucić okiem na dodatkowe ułatwienia w zarządzaniu kablami, które dostarczył nam producent obudowy. Proste rzepy czy uchwyty do trytek sugerują optymalną drogę dla okablowania, więc idąc za nimi łatwo wyobrazić sobie aranżację, do której dążymy finalnie.

Montaż płyty głównej w komputerze stacjonarnym

Montaż płyty głównej jest dość prostą sztuką, jednak przed nim warto wykonać parę ruchów, które oszczędzą Wam czas. Pierwszym z nich jest wkręcenie kołków dystansujących w odpowiednie miejsca, by te zgadzały się z otworami montażowymi na płycie głównej. W zależności od formatu płyty korzysta się z nieco innych otworów, te z resztą są często odpowiednio oznaczone na tacce pod płytę główną.

oznaczenia dystansów w obudowie

Przed przykręceniem płyty głównej warto jest też zamontować jej backplate do chłodzenia procesora, bo ten może być potem trudno dostępny.

Podobnie sprawy mają się z kablem do zasilania procesora, którego slot umiejscowiony jest tradycyjnie w lewym górnym rogu płyty głównej. Ten też warto przypiąć przed przykręcaniem, bo jest tam mało miejsca na ręce.

Przeprowadzenie kabla od zasilacza PC w obudowie

Przed montażem płyty trzeba też zamontować zaślepkę na jej porty. Ta wchodzi przeważnie na wcisk w prostokątny otwór z tyłu obudowy, jednak czasami zintegrowana jest już w płytę główną i nie trzeba się nią martwić.

Po tych ruchach pozostaje nam tylko przykręcenie płyty głównej i podpięcie do niej 24-pinowego kabla od zasilacza. Możecie też wpiąć już także kable SATA czy U.2 i przepuścić je przez otwory serwisowe.

Montaż chłodzenia procesora

Po zamontowaniu płyty głównej czas na chłodzenie procesora. W przypadku chłodzenia powietrznego muszę Was niestety odesłać do jego instrukcji, bo sposobów montażu jest wiele, jednak przy chłodzeniach wodnych jest nieco łatwiej, bo praktycznie każde bazuje na przykręcaniu śrubami ramki do backplate.

jak zamontować chłodzenie wodne

Na początku jednak trzeba osadzić chłodnicę wodną wraz z jej wentylatorami, co może wydać się już nieco trudniejsze. Najczęściej chłodnice montuje się na froncie obudowy. Aby się do niego dostać wystarczy zdemontować przedni panel, który najczęściej przytwierdzony jest do ramy na zatrzaskach.

chłodzenie wodne na froncie obudowy

Potem trzeba ustalić, w którym miejscu możecie zainstalować swoją chłodnicę, jako że jesteście ograniczeni długością jej przewodów, które prowadzą do bloku montowanego na procesor.  Po ustaleniu miejsca przykręcamy chłodnicę do obudowy za pomocą długich śrub przeprowadzonych przez wentylatory, które kierują powietrze w chłodnicę.

W przypadku chłodzenia powietrznego jego wentylatory podpinamy pod złącze CPU_FAN. Gdy do czynienia mamy z chłodzeniem wodnym pompę przypinamy do portu oznaczonego PUMP, a wentylatory staramy się doprowadzić do złącza CPU_FAN.

gdzie podpiąć pompę chłodzenia wodnego

Nowe chłodzenia mają własne kontrolery regulujące ich działanie na podstawie temperatury procesora, jednak starsze mogą potrzebować wsparcia płyty głównej. Możecie też mieć chrapkę na własnoręczną konfigurację zachowania wentylatorów na chłodnicy, wtedy także warto użyć 4-pinowych gniazd FAN.

Przed montażem chłodzenia musicie na procesor nałożyć pastę termoprzewodzącą i ściągnąć folię czy inne zabezpieczenie z powierzchni chłodzenia, która się z nim bezpośrednio styka. Jeżeli nie wiecie jaką wybrać, sprawdźcie nasz ranking past termoprzewodzących, który pomoże Wam wybrać najlepszą propozycję

Co do samego nakładania pasty, sposobów jest bardzo wiele, jednak ogólna zasada jest taka, aby nie przesadzić, ani nie dać za mało, bo w obu przypadkach działa to negatywnie. Za sensowną ilość uznaje się kropkę wielkości ziarnka grochu, jednak lepiej dać trochę więcej, niż mniej.

Montaż karty graficznej

Zamontowanie karty graficznej w komputerze jest dość proste. Wystarczy zlokalizować odpowiedni slot PCI-E x16 i wpiąć w niego kartę. Musicie pozbyć się zaślepek portów w obudowie, by zrobić miejsce na te w karcie graficznej, ale tego Wam chyba nie muszę tłumaczyć.

jak zamontować kartę graficzną w komputerze?

Po skutecznym usadowieniu karty graficznej w slocie trzeba przykręcić jej tylną zaślepkę z portami do obudowy i podpiąć wszystkie kable zasilające. Pamiętajcie, aby sprawdzić, czy wtyczki dobrze siedzą w portach, bo wszelkie poluzowania mogą skutkować niestabilnością bądź nie działaniem karty graficznej.

Montaż dysków

W zależności od obudowy dyski mają swoje specjalne miejsca montażowe, które dość łatwo rzucają się w oczy. Przy dużych dyskach talerzowych o rozmiarze 3,5 cala jest to najczęściej klatka z sankami, do których te twardziele się przykręca, bądź beznarzędziowo zatrzaskuje, i wsuwa z powrotem do klatki portami w stronę bocznego panelu tylnego. Następnie wystarczy podpiąć kable SATA i zasilające i dyski są gotowe do pracy.

klatka na dyski hdd - poradnik

Dyski SSD także mają swoje specjalne zatoki, trochę mniejsze, bo 2,5-calowe. Na SSDki są też specjalne tacki, do których się je przykręca za pomocą śrubek montażowych, na przykład tych, którymi wcześniej przykręcaliśmy płytę główną. Podobnie jak z HDD przy SSD także należy podpiąć kabel zasilający i SATA.

sanki na dysk twardy

Dyski M.2 montuje się chyba najłatwiej, bo wystarczy wsunąć je w slot w płycie głównej i dokręcić jedną śrubką na ich krawędzi, która zresztą ma odpowiedni otwór. W lepszych płytach głównych dyski M.2 posiadają swoje dedykowane radiatory, które pomagają w utrzymaniu dobrych temperatur pracy. Nie traktujcie więc tych blaszek jako jedynie zaślepek.

jak zamontować dysk m.2

Kable SATA znajdziecie w zestawie z płytą główną. Z praktyki polecam kable z prostą końcówką używać do SSD, a te ze złamaną pod kątem 90 stopi do HDD.

Montaż wentylatorów w obudowie komputerowej

Wentylatory w obudowach są często zainstalowane fabrycznie, jednak z czasem zmienia się je na cichsze, większe albo podświetlane. Montaż wentylatorów polega właściwie na tym samym, co montaż chłodnicy wodnej, z tym że... bez chłodnicy.

jak zamontować wentylatory w obudowie

W zależności od obudowy będziemy musieli albo ściągnąć panel na zatrzaski, albo przykręcać wentylatory dołączonymi do nich śrubami do dziurek w obudowie. Potem zostaje tylko poprowadzenie kabli do złącz SYS_FAN na płycie głównej i gotowe.

Podpięcie panelu włącznika

Na koniec przygotowałem dla Was krótką sekcję o panelu włącznika i jego portach. Aby poprawnie przypiąć włącznik, reset i LEDy sięgnąć musicie do instrukcji obsługi swojej płyty głównej. Tam znajdziecie informacje odnośnie lokalizacji przyłączeń przycisków do portu JFP1. 

jak podpiąć włącznik w komputerze

Jeżeli chodzi o USB, to ten w zależności od standardu przyłączane są albo szerokim wejściem w piny, albo wąskim, jeżeli ma pokładzie macie jeszcze USB 2.0. Podobnie podpina się przednie porty audio.

Jak złożyć komputer? podsumowanie poradnika

Po przeczytaniu tego tekstu powinniście być gotowi na montaż swojego komputera. Pamiętajcie jednak o tym, że części komputerowe są delikatne, więc nie róbcie nic na siłę, chyba że już wiecie, co robicie, i jesteście pewni, że niczego nie zepsujecie. Tak czy inaczej zalecam Wam moi drodzy spokój i cierpliwość, bo składanie PC nie zawsze idzie jak z płatka, a czasami można być nieźle w plecy, jak coś potraktuje się z ferworem.

blog comments powered by Disqus
Jak dobrze złożyć komputer i uniknąć problemów - Poradnik
Autor: Paweł Rudy