PODPOWIEDZI:

Jak zrobić dobre selfie? Doradzamy razem z vivo V23 5G

Jak zrobić dobre selfie? Doradzamy razem z vivo V23 5G

Wszyscy dobrze wiemy, że w naszych smartfonach drzemie niesamowity fotograficzny potencjał. Sęk w tym, by poznać najważniejsze funkcje, a następnie wykorzystywać je w umiejętny sposób. Dziś na przykładzie jednego z najlepiej wyposażonych fotograficznie telefonów - vivo V23 5G - pokażemy wam, jak wiele mogą dać ciekawe funkcje.

Funkcje fotograficzne oraz video smartfonów nie bez powodu są jednym z najważniejszych czynników przy zakupie. Chcemy mieć smartfony, które poradzą sobie w trudnych warunkach, ale też pomogą nam w zrobieniu zdjęć i nagraniu video, które w pełni oddadzą to, co chcielibyśmy przekazać. Im więcej możliwości sprzętowych, tym łatwiej będzie osiągnąć zamierzony cel.

W tym miejscu zjawia się vivo, które zadbało nie o jeden, ale o dwa aparaty z przodu oraz aplikację do robienia zdjęć i nagrywania filmów, w której znajdziecie szereg ustawień. Poniżej przedstawię wam kilka pomysłów na to, jak wykorzystać potencjał vivo V23 5G.

Nim przejdziemy do samej treści, muszę wprowadzić was w specyfikę aparatów, jakie oferuje vivo V23 5G. Przede wszystkim: w przypadku fotografii mobilnej równie ważne jak możliwości sprzętowe jest to, jakie oprogramowanie obsługuje zdjęcia.

Obecnie wykorzystuje się fakt, że aparaty rejestrują znacznie więcej niż my widzimy. Ich obiektywy są w stanie przyjmować światło spoza widzialnego spektrum. Ponadto mogą nadawać kontekst temu, co widzą. W ten sposób smartfon wie, co fotografuje i za naszą zgodą dopasuje parametry rejestrowania. Do tego, choć rejestrujemy jedno zdjęcie, telefon gromadzi ich kilka i wyciąga z nich więcej informacji, które składa w ujęcie. W środku naszych smartfonów pracuje potężna sztuczna inteligencja, ale nie trzeba się jej bać.

Kliknij i sprawdź cenę vivo V23 5G!
Stardust BlackSunshine Gold
vivo V23 5G kup teraz mediaexpert.plvivo V23 5G Sunshine Gold kup teraz mediaexpert.pl

Przedni aparat ultraszerokokątny - Jak wykorzystać potencjał?

Dwa aparaty do selfie z przodu to jeszcze nie oznaka fotograficznego przełomu. Miałem już za sobą testy smartfonów, w których ilość nie przełożyła się na jakość. Tak na szczęście nie jest w przypadku vivo V23 5G. Producent zadbał o to, by obiektywy 50 Mpix (główny) oraz 8 Mpix (ultraszerokokątny o polu widzenia 105°) były wsparte zarówno przez dwutonowe diody doświetlające scenerię, jak i przez oprogramowanie, które wyciśnie z matryc ostatnie soki.

Podwójna dioda pomaga w robieniu zdjęć

Dowodem na to niech będzie fakt, że vivo V23 5G pozwala na robienie zdjęć przednimi aparatami w trybie nocnym. Wtedy telefon rejestruje fotografie przez dłuższy moment, by dostarczyć jak najwięcej szczegółów do ich przetworzenia. Rezultatem są jaśniejsze i bardziej szczegółowe zdjęcia. Co ważne, vivo V23 5G nie ogranicza tej funkcji do matrycy o większej liczbie megapikseli - daje zaawansowane funkcje także w szerokokątnym obiektywie.

Dwa aparaty z przodu muszą wymusić większe wcięcie w ekranie

W tym momencie pewnie się zastanawiacie - do czego właściwie przydaje się obiektyw ultraszerokokątny z przodu? Oczywiście najprostsza odpowiedź ma najwięcej sensu - to dzięki niemu w kadrze zmieścimy więcej, na przykład naszych przyjaciół, bez potrzeby wyjmowania selfie sticka. Chcę wam jednak powiedzieć o tym, jak wykorzystać to w praktycznych scenariuszach. Julia, z którą testowałem vivo V23 5G, zajmuje się fotografią od wielu lat i wpadła na ciekawy pomysł.

Wykorzystała przedni aparat do tego, by zmieścić całą swoją sylwetkę i z podłogi zarejestrować siebie w dynamicznej pozie. Obiektywy ultraszerokokątne sprzyjają rejestrowaniu kadrów pełnych dynamiki - dają szersze spojrzenie, które pozwala uchwycić cały ruch. Optyka obiektywów ultraszerokokątnych sprawia, że to, co jest w centrum kadru, jest niejako domykane przez brzegi fotografii. To akcentuje jeszcze bardziej osobę w środku zdjęcia.

Zdjęcia z obiektywu ultraszerokokątnego vivo V23 5G
Ultraszeroki kąt pozwoli zwrócić uwagę na elementy centrumUltraszeroki kąt to także więcej osób w kadrzeSelfie z ultraszerokim polem widzenia pozwala zmieniać akcenty w kadrze

W vivo V23 5G znajdziemy także narzędzia dla tych, którzy marzą o dokładnym kadrowaniu - poziomicę oraz linie podziału. Najciekawsze zdjęcia to te, które zaskakują, a by to zrobić, nie zawsze trzeba stawiać wszystko na środku. W przypadku selfie z ultraszerokim kątem wasza twarz może zająć tylko część kadru, a w dalszej części kadru zmieścicie element waszego otoczenia. 

Moc przedniego aparatu 50 Mpix i unikalne funkcje vivo V23 5G

Oprócz ultraszerokiego aparatu, z przodu vivo V23 5G znajdziecie matrycę ISOCELL rejestrującą zdjęcia w rozdzielczości 50 Mpix. Po co tak dużo megapikseli z przodu? Skorzystamy na tym zarówno my, jak i oprogramowanie. 

Dla aparatu ważne są informacje o świetle. Matryce o wyższych rozdzielczościach w smartfonach zbierają je więc z większej liczby pikseli, a potem przekazują do zdjęcia, które finalnie ma mniejszy wymiar (w przypadku vivo V23 5G to 12,5 megapiksela). Dzięki temu matryca rejestruje 4 informacje, a te składają się na jeden piksel. Te informacje o świetle wpadającym przez soczewkę przydają się zwłaszcza przy trybie nocnym, gdzie kluczowe jest osiągnięcie dobrej jasności.

vivo V23 5G przyjmuje dużo światła przy robieniu zdjęć

Oczywiście możemy też wykorzystać pełny potencjał matrycy 50 Mpix i tu pojawia się korzyść. Zdjęcie w wyższej rozdzielczości możemy intensywniej edytować bez utraty jakości. Mniejszym problemem będzie też przycięcie kadru - nie zauważymy dużego kompromisu w wyglądzie fotografii. Większa matryca oznacza też bardziej naturalne rozmycie tła, co tworzy estetyczny efekt nawet bez używania trybu portretowego. 

vivo V23 5G może mieć dwa oblicza

Jednak nawet najmocniejszy aparat świata nie pomoże przy zrobieniu selfie, gdy nie wykorzystujemy zarówno jego potencjału, jak i naszych cech. Dlatego razem z Julią przygotowaliśmy kilka rad, które w większości sytuacji pozwolą zrobić wam świetne selfie:

  • Nieco wysuń głowę w kierunku do telefonu, by twarz wyglądała lepiej i by zmniejszyć szansę na podwójny podbródek. W ten sposób lepiej wyeksponujesz szyję. Możesz też spróbować ścisnąć policzki i wysunąć lekko do przodu usta (prawie jak dzióbek, ale bez nadmiernej ekspresji)
  • Podnieś telefon tak, by obiektyw znajdował się nieco nad linią oka i patrz się nieco powyżej obiektywu;
  • Przed zrobieniem zdjęcia zawsze zobacz, gdzie lokuje się światło i ustaw się tak, by korzystnie cię doświetlało. W vivo V23 5G możesz skorzystać z dwutonowej diody doświetlającej z przodu, by w najciemniejszych sceneriach dobrze wyeksponować twarz;
  • Pamiętaj o swoich dobrych profilach - dobrze wiesz, z której strony twoja twarz wygląda najlepiej;
  • Wykorzystaj filtry, by wyrazić kolorystyką zdjęcia swoje emocje. Przykładowo cieplejsze zdjęcia potrafią być odbierane jako pozytywne, zaś chłodniejsze - jako poważne. Ciemniejsze zdjęcia wzbudzają aurę tajemniczości. W vivo V23 5G możesz dostosować ustawienia temperatury światła.

Przy selfie trzeba korzystać z możliwości nie tylko aparatu, ale i oprogramowania

Dzięki tym kilku radom codzienne zdjęcia powinny wyglądać lepiej. Nie zapomnij o najważniejszym - by czuć się z ich robieniem komfortowo.

Unikalne funkcje w vivo V23 5G

To, o czym mówiłem, w znacznej mierze można zastosować do większości zdjęć robionych smartfonami. Jednak vivo V23 5G okazał się być niesamowicie bogatym w funkcje kompanem fotograficznym. Część funkcji pokroju sztucznej inteligencji zapewne znacie już z innych urządzeń, dlatego skupię się na unikalnych dla vivo rozwiązaniach.

Funkcja Mistrz Kolorów pozwala na szybkie edycje przed zrobieniem zdjęcia

W trybie "Zdjęcie" pośród wysuwanych opcji znajdziemy "Mistrza efektów". To proste narzędzie, które pozwala nam po przesuwaniu w lewo i prawo oraz w górę i w dół zmieniać odpowiednio nasycenie oraz kompensację ekspozycji. Dzięki temu nawet w trybie automatycznym zyskujemy kontrolę nad artystyczną ekspresją zdjęcia. Dla bardziej zaawansowanych przewidziano tryb manualny ze zmiennymi wartościami ISO, balansu bieli, czasu migawki, punktu ostrości czy ekspozycji.

To, co sprawiło mi najwięcej frajdy (a i Julia, z którą testowałem, także korzystała intensywnie z tej funkcji) to Podwójna Ekspozycja. Łączenie ze sobą dwóch kadrów pozwala tworzyć zdjęcia zabawne, artystyczne albo - po prostu - bardziej treściwe.

Podwójna ekspozycja w vivo V23 5G

Ustawień w tym trybie znajdziecie kilka. Przede wszystkim wybierzecie jeden z trzech trybów ekspozycji:

  • Dwie ekspozycje - najpierw rejestrujecie zdjęcie portretowe, a następnie dopasowujecie do niego drugie zdjęcie;
  • Przednia/tylna ekspozycja - smartfon jednocześnie rejestruje zdjęcia z przedniego oraz tylnego aparatu. Możemy wybrać filtr kolorystyczny i określić jego intensywność;
  • Wielokrotna ekspozycja - tutaj ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Na zdjęcie z przedniego lub tylnego aparatu możemy nałożyć... wszystko.

Nie bez kozery mówię "wszystko", bo do aplikacji wgramy dowolny obrazek z internetu, a ten stanie się na tyle przezroczysty, by było widać pod nim zrobione przez nas zdjęcie. Może to też być zdjęcie zrobione przez nas wcześniej, więc fanów fotograficznej "incepcji" na pewno ta funkcja usatysfakcjonuje. Poza tym vivo wgrało kilka predefiniowanych obrazków, by pokazać, jak może to wyglądać.

Zdjęcia z trybu podwójnej ekspozycji
Podwójna ekspozycja pozwala tworzyć ciekawe artystycznie efektyW trybie podwójnej ekspozycji postać może stać się wyłącznie konturemvivo V23 5G sam wygeneruje tło do zdjęć z podwójną ekspozycjąEfekt podwójnej eskpozycji potrafi dodać głębi zwykłym zdjęciomTryb portretowy w vivo v23 5G działa bardzo dobrze

Na tym nie kończą się funkcje tego trybu, bowiem otrzymujemy także filtry. Poza typowym czarno-białym i marzycielskim oraz oryginalnym zyskujemy też opcję "Sylwetka". Dzięki niej to naszą pozę wypełni wybrane przez nas wcześniej zdjęcie. Ustawimy też proporcje rozmytego tła do sylwetki, dzięki czemu nasza twarz będzie częściowo lub całkowicie niewidoczna. Dzięki temu, że vivo V23 5G dobrze odcina nas od reszty kadru, portrety wyglądają przekonująco.

Rozdzielczość 4K osiągniemy z przedniego aparatu

Wysoka rozdzielczość matrycy przedniego aparatu w vivo V23 5G daje jeszcze inne korzyści. Jedną z nich jest nagrywanie video z przedniego aparatu w rozdzielczości 4K. Do rejestrowania vlogów z podróży - idealne! Oprócz tego vivo, jako jeden z nielicznych producentów, implementuje stabilizację cyfrową w nagraniach z przedniego aparatu oraz tryby upiększania podczas nagrywania video

vivo V23 5G pozwala odkryć swoje fotograficzne umiejętności

W sieci mnożą się poradniki mówiące o tym, jak wykonać idealne zdjęcie. Bardzo rzadko zwraca się w nich uwagę na urządzenie, jakim wykonywane są zdjęcia i filmy, a to równie istotny czynnik. Dobrze jest mieć smartfon, który nie tylko oferuje mnóstwo funkcji, ale i wyróżnia się niespotykanymi nigdzie wcześniej. To wszystko przy prostocie obsługi. Takie wrażenia odniosłem przy korzystaniu z vivo V23 5G.

vivo V23 5G to dobry fotograficzny smartfon

Trudno przecenić jego możliwości w tej klasie cenowej. Producent zbudował kompletne narzędzie do rejestracji selfie i dobry telefon fotograficzny jako całość. A poza tym vivo V23 5G to smukły smartfon w obudowie wysokiej jakości, która zmienia kolory i olśniewa swoim blaskiem. To wszystko w parze z dobrym ekranem i odpowiednią wydajnością. Dobrze, że producent nie pokpił reszty elementów specyfikacji i dostarczył unikalne urządzenie w swojej klasie cenowej.

blog comments powered by Disqus
Jak zrobić dobre selfie? Doradzamy razem z vivo V23 5G