PODPOWIEDZI:

Jaką deskę do prasowania wybrać?

Jaką deskę do prasowania wybrać?

Z dzisiejszego materiału, jaką deskę do prasowania wybrać, dowiesz się, jakie są główne elementy, na które trzeba zwrócić największą uwagę. Podczas zakupu dobrej deski do prasowania licz na szereg udogodnień, stąd ostateczna decyzja wcale nie jest taka prosta. Zapraszam!

Prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych czynności, zatem warto zrobić coś, co przyniesie większą wygodę i efektywność podczas tego żmudnego procesu. Doskonałym krokiem jest zakup odpowiedniej deski do prasowania. Tylko, jaką deskę do prasowania wybrać, aby służyła lata i zapewniała komfort? Tego dowiesz się w dzisiejszej publikacji.

Najistotniejsze parametry przy zakupie deski do prasowania

Obecnie deski do prasowania posiadają różnego rodzaju systemy wspomagające prasowanie, zatem ich funkcjonalność wcale nie jest taka prosta.

W poradniku zakupowym, jak wybrać deskę do prasowania, znajdziesz wszelkie wytyczne, jakimi należy się kierować. Oto one!

Jaki rodzaj deski do prasowania?

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że wybrane modele różnią się między sobą. Nie wszystkie są zwykłymi, prostymi deskami.

Na rynku wyróżniamy:

  • Nastołowe deski do prasowania - turystyczne, małe deski do prasowania są polecane głównie dla osób, które dysponują niewielką ilością miejsca w mieszkaniu. Również takim, które często mają wyjazdy służbowe i chcą się rewelacyjnie prezentować w dobrze wyprasowanym ubraniu lub prasują sporadycznie, więc nie jest im potrzebna duża gabarytowo deska. Mobilne deski do prasowania potrafią posiadać trzywarstwowe pokrowce zapobiegające przypaleniu, tak jak chociażby model Joseph Joseph Pocket Plus 50010.
  • Nieelektryczne deski do prasowania - to klasyczne deski to prasowania bez zbędnych bajerów, natomiast o różnych wymiarach, wzorach, zastosowanych materiałach. Ich ceny często zaczynają się od bardzo niskiego pułapu.
  • Elektryczne deski do prasowania - w tej grupie mam na myśli deski ze zintegrowanym przedłużaczem (podłączysz żelazko do gniazdka w desce, ogranicza plątanie się przewodu pod nogami, eliminuje problem zbyt krótkiego kabla), a także deski z systemami odprowadzania pary (często aktywne po użyciu przycisku). To nowoczesne modele w wyższych cenach.

deska elektryczna do prasowania Leifheit 76143 AirActive Express M

Jaka powierzchnia prasowania w desce?

Blaty desek do prasowania mają przeróżne wymiary, więc jest w czym wybierać. Jeżeli komuś zależy na prasowaniu obrusów, zasłon, prześcieradeł, to warto zainwestować w dużą deskę do prasowania o powierzchniach 124 cm x 45 cm, 130 cm x 44 cm.

Do sporadycznego używania lub do prasowania typowych ubrań, jak bluzki, koszule, wystarczy deska o kompaktowych wymiarach, jak na przykład Rorets Andante Kolibri Blue o powierzchni 108 cm x 32 cm. Przenośne deski, które zabierzesz w podróż, mają wymiary 90 cm x 33 cm, 73 cm x 30 cm, 100 cm x 38 cm.

Warto zaznaczyć, że blaty desek do prasowania są szersze z tyłu i zwężają się ku przodowi, aby ułatwić prasowanie rękawów.

Jaka maksymalna wysokość deski do prasowania?

Każdy stelaż powinien posiadać system regulacji wysokości deski, wszak są osoby, które lubią prasować na siedząco. Z kolei prasowanie na stojąco nie może powodować zbytniego pochylania się i obciążania kręgosłupa. Bywają deski, w których zakres wysokości jest regulowany na kilku poziomach, na przykład maksymalnie do 102 cm.

Jakie wymiary podstawki pod żelazko w desce do prasowania?

Wszystkie deski do prasowania do stacji parowej są wyposażone w specjalne podstawki umożliwiające bezpieczne i wygodne odłożenie. Oczywiście nadają się również do tradycyjnych żelazek. Tutaj wielkości także są różne, między innymi 31 cm x 28 cm, 37 cm x 26 cm, 39 cm x 29 cm, 40 cm x 28 cm.

Deska do prasowania z podstawką pod generator pary

Z czego jest zrobiony blat i pokrowiec od deski do prasowania?

Materiały do produkcji desek to niezwykle istotny aspekt mający znaczenie dla trwałości i ogólnych efektów prasowania. Jeżeli chodzi o blaty, to najczęściej spotkasz te wykonane z siatki metalowej. Zdarzają się blaty z pianki, bawełnianych powłok, tworzywa sztucznego lepszej jakości. Pokrowce to również szeroki temat, gdyż potrafią być kilkuwarstwowe, wchłaniające wilgoć, co przekłada się na suche ubrania i podłogę. Przykładem deski z pokrowcem z warstwy metalicznej odbijającej parę jest Vileda Total Reflect Plus.

Najczęściej powłoka (pokrycie blatu) jest wykonana ze specjalnie spreparowanej bawełny. Bawełna bowiem jest materiałem z wyboru: przepuszcza wodę i nie zatrzymuje pary. Powłoka deski powinna być przynajmniej dwuwarstwowa, czyli składać się z pokrowca, pod którym jest warstwa z watoliny, filcu, a w nowszych deskach używana jest dobra jakościowo pianka.

Jeśli Twoja deska jest starszego typu istnieje możliwość dokupienia pokrowca, który zdecydowanie unowocześni deskę i ułatwi prasowanie.

Która deska do prasowania będzie solidna?

Na początku skup się na stelażu. Może być wykonany z metalu bądź ze stali nierdzewnej odpornej na korozję. Stelaże z tworzywa sztucznego nie są tak stabilne. Nóżki muszą być gumowe, gdyż takie są antypoślizgowe, a przy okazji nie porysują podłogi.

Jaka deska do prasowania jest najbezpieczniejsza?

Pewnie się dziwisz teraz, co może być niebezpiecznego w deskach do prasowania. I tu Cię uświadomię, że w gruncie rzeczy jest kilka rzeczy, na które warto rzucić okiem. Którą deskę do prasowania wybrać, aby była bezpieczna? Taką, która została wyposażona w blokadę. Na czas transportu przyda się. Zapobiegnie również przypadkowego złożeniu bądź rozłożeniu, a to istotne, jak w domu są małe dzieci majstrujące przy różnych sprzętach.

Jakie udogodnienia pojawiają się w deskach do prasowania?

Producenci stosują wiele pomocnych dodatków, o czym możesz się przekonać, przeglądając ranking desek do prasowania. Wcześniej wymieniałam już podstawki pod żelazko czy gniazdka z przedłużaczem. Wśród pozostałych wyróżnia się natomiast:

  • Antenka podtrzymująca przewód - wpływa na łatwiejszą organizację, przewód nie plącze się.
  • Półka - nieraz zdarzają się deski do prasowania z półkami na wyprasowane rzeczy. Znajdują się one w dolnej części stelaża. Pomocne, jak planujesz wyprasować większą ilość ubrań.
  • Uchwyt na wieszaki - niektóre deski do prasowania (na przykład Leifheit 72565 Air Board Express M Solid) oferują uchwyty, na których powiesisz wieszak w wyprasowaną koszulą. W ten sposób masz pewność, że nie dojdzie do ponownych zagnieceń.
  • Funkcja nadmuchu - w nowoczesnych deskach do prasowania do stacji parowej znajdziesz funkcję nadmuchu. Tworzy się tzw. poduszka powietrzna ułatwiająca usuwanie zagnieceń z odzieży, pozwalająca na płynne przesuwanie się żelazka po tkaninie, nawet tej delikatnej.
  • Funkcja odsysania pary - zaawansowane deski charakteryzują się funkcją zasysania nadmiernej pary. W rezultacie ubrania pozostają suche i idealnie wygładzone.
  • Pojemnik na skondensowaną parę - są na rynku deski przeznaczone do generatorów, które cechują się specjalnym pojemnikiem (mowa o desce Brabantia SteamControl 220944). Gromadzi się w nim skondensowana para. Jego opróżnianie jest szybkie i proste. Później możesz ponownie wlać wodę do żelazka albo na przykład podlać nią kwiatki.
  • Haczyk - mobilne deski do prasowania wyróżniają się haczykami służącymi do powieszenia jej w garderobie czy na drzwiach.

przenośna deska do prasowania firmy JOSEPH JOSEPH design

Jakiej firmy deska do prasowania?

Tylko cenione marki dbają o swoją renomę, tworząc tym samym wysokiej jakości sprzęt pod potrzeby konsumentów. W przypadku desek do prasowania warto postawić na takiego producenta, jak: Vileda, Joseph Joseph, Leifheit, Rorets, Brabantia, Karcher, Metrox, Laurastar, Tefal, Braun, Hillmann, Lamart, Zelmer, Götze & Jensen.

Ile kosztuje deska do prasowania?

Polecam zajrzeć do zestawień desek do prasowania. Tam masz wiele przykładów desek w różnych cenach. Wszystko zależy od Twoich wymagań i zasobności portfela. Zwykłą deskę do prasowania bez specjalnych udogodnień kupisz w sklepie za kwotę do 100 zł. Przenośne deski do prasowania pomimo swoich niewielkich wymiarów wcale nie kosztują najmniej.

Za wysokiej jakości małą deskę do prasowania zapłacisz nawet 360 zł. Największy wydatek wiąże się z zakupem deski do prasowania pod generator pary. Ze względu na mnogość funkcji i użyte materiały ceny dochodzą nawet do 1000 zł.

złożona deska do prasowania firmy BRABANTIA

Jaką deskę do prasowania wybrać - Podsumowanie

Dobry wybór deski do prasowania to wygoda na wiele lat. Z powyższego materiału, jaką deskę do prasowania wybrać, dowiedziałeś się, które cechy są najistotniejsze. Podczas zakupu kieruj się rodzajem deski, powierzchnią prasowania, maksymalną wysokością, obecnością podstawki pod żelazko bądź generator wraz z jej wymiarami, materiałami, z jakich jest zrobiony blat i pokrowiec. Ważna jest ogólna jakość wykonania wpływająca na stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania nawet przy małych dzieciach.

W sklepach da się znaleźć modele z gniazdkami, uchwytami na wieszaki, antenkami podtrzymującymi przewód, półkami, funkcjami nadmuchu, opcjami odsysania pary czy pojemnikami na skondensowaną parę. Nie zapomnij o kluczowej kwestii, jaką jest wybór renomowanej firmy.

blog comments powered by Disqus
Jaką deskę do prasowania wybrać?