PODPOWIEDZI:

Jak kupować deskę do prasowania?

Jak kupować deskę do prasowania?

Czy warto zainwestować w deskę do prasowania 2 tysiące złotych, czy wystarczy kupić taką za 50 zł? Odpowiedź w dużej mierze zależy od zasobności kupującego, a przy dostatecznej ilości pieniędzy często okazuje się, że wybór jest robiony impulsywnie, bez potrzebnej wiedzy.

Obecnie deski do prasowania posiadają różnego rodzaju systemy wspomagające prasowanie, jak odprowadzanie pary z prasowania wilgotnej odzieży, deska może się także nagrzewać, co pomaga w idealnym prasowaniu, czy też powierzchnia deski może tworzyć balon powietrzny ułatwiający dokładne prasowanie. Kształt desek jest praktycznie niezmienny od lat. Obecnie prawie wszystkie deski posiadają miejsce na postawienie żelazka.

Rodzaje desek do prasowania

Na początku warto poznać wszystkie typy desek do prasowania. Tak, nawet ta pozornie prosta kategoria sprzętowa jest całkiem rozbudowania.

Deski klasyczne – nieelektryczne (np. Vileda Viva Express Smart)

Deski te mają powierzchnię do prasowania pokrytą najczęściej materiałem typu flanela, często są wyposażone lub można do nich dokupić nakładkę anty – przepaleniową. Posiadają różne kształty blatu czy stelaża, mają różne wielkości i kolory, a także są tanie.

prosta deska do prasowania

Deski ze zintegrowanym przedłużaczem (np. P&P; Victoria Extra)

Posiadają gniazdo elektryczne i zintegrowany przedłużacz, co umożliwia podłączenie żelazka do gniazda deski. Rozwiązanie to jest o tyle funkcjonalne, że kabel od żelazka nie plącze się pod nogami.

Deski elektryczne (np. System prasowania Euroflex Monster IB 35 Active)

Innowacyjne modele ułatwiające prasowanie. Deski elektryczne mają zamontowany przedłużacz, ale również posiadają płynną regulację wysokości czy też system odprowadzania pary. Najbardziej nowoczesne deski zwane są tzw. stacjami parowymi, niemniej jednak ich cena jest wysoka i oscyluje w granicach 1-1,5 tysiąca złotych. W naszym kraju oferują je firmy: Euroflex, Leifheit i Kärcher.

Materiały do produkcji desek

Należy zacząć od tego, że nawet niedroga deska musi być dobra, trwała i ułatwiać prasowanie. I taką zasadą kierujemy się przy wyborze.

Stelaże

Deski mają stelaże wykonane z metalu i stali. W droższych opcjach metalowe części pokryte są powłoką antykorozyjną. Im droższa deska tym lepszy metal użyty do stelażu. Można również spotkać deski ze stelażem wykonanym z tworzywa sztucznego, jednak nie są one tak stabilne jak deski ze stelażami metalowymi.

Powłoka

Powłoka to po prostu pokrycie blatu deski podnoszące komfort prasowania. Najczęściej powłoka jest wykonana ze specjalnie spreparowanej bawełny. Bawełna bowiem jest materiałem z wyboru: przepuszcza wodę i nie zatrzymuje pary. Powłoka deski powinna być przynajmniej dwuwarstwowa, czyli składać się z pokrowca, pod którym jest warstwa z watoliny, filcu, a w nowszych deskach używana jest dobra jakościowo pianka.

Jeśli Twoja deska jest starszego typu istnieje możliwość dokupienia pokrowca, który zdecydowanie unowocześni deskę i ułatwi prasowanie.

Blat

Blaty desek najczęściej produkowane są z płyt wiórowych bądź paździerzowych lub metalowej bądź stalowej kratki. Blaty wykonane z płyt wiórowych i paździerzowych są ciężkie toteż ostatnimi czasy rekordy popularności biją wspomniane metalowe lub stalowe kratki, które oprócz tego, że są dużo lżejsze, to dodatkowo umożliwiają odprowadzanie pary. Minusem jest jednak zdolność do odkształcania się i rdzewienia, niemniej tego typu nazwijmy to usterki przydarzają się dopiero po wielu latach użytkowania deski.

Od niedawna istnieją na rynku również deski elektryczne posiadające blaty wykonane z aluminium (np. Euroflex Monster IB 40 Compact Green), posiadające szereg mniej lub bardziej użytecznych funkcji (m.in. podgrzewanie blatu czy wyrzucanie pary).

Kształt, wielkość, wykonanie desek do prasowania

Blat

Blaty desek do prasowania mają podobne kształty: są szersze z tyłu i zwężają się ku przodowi. Na rynku dostępne są także zupełnie malutkie deski, tak zwane rękawniki, dzięki którym można uprasować ładnie nawet wąski i długi rękaw.

Zwężająca się końcówka deski ma za zadanie ułatwić prasowanie rękawów i mankietów. Bardzo duży i długi blat ułatwia prasowanie m.in. zasłon, firan czy dużych rozmiarów pościeli. Przeciętna deska do prasowania ubrań ma wymiary: 100 centymetrów długości i 30 szerokości, ale niektóre panie wybierają deski większe – 160 na 60 centymetrów.

Stelaż

Każdy stelaż powinien posiadać system regulacji wysokości deski, wszak są osoby, które lubią prasować na siedząco. Z kolei prasowanie na stojąco nie może powodować zbytniego pochylania się i obciążania kręgosłupa. Bywają deski, w których zakres wysokości ułożenia blatu waha się od 30 cm do 1 metra.

Stelaż powinien mieć nieco szersze nogi z tyłu, ponieważ zapewnia to stabilność deski, nawet przy jej lekkim potrąceniu. Nóżki stelaża powinny być zakończone materiałem antypoślizgowym, zaś cała konstrukcja obowiązkowo musi być stabilna.

deska do prasowania dobrej firmy

Akcesoria i dodatki do desek do prasowania

  • Podstawka pod żelazko – obecnie jest już koniecznością. Musi być stabilna – warto wybrać deskę z taką podstawką pod żelazko, która ma zabezpieczenie uniemożliwiające upadek żelazka.
  • Podstawka pod stację parową – jest bardzo ważna, gdy używamy tego urządzenia. Część desek ma ją na wyposażeniu, jak model Euroflex Monster IB 35 Active.
  • Antenka, czyli specjalna prowadnica dla przewodu – ułatwia prasowanie, bo sznur się nie plącze w czasie pracy.
  • Gniazdo z przedłużaczem również pomaga opanować przewód elektryczny.
  • Półka na uprasowane rzeczy jest czasami montowana na dolnej części stelaża. Przydaje się osobom, które często i dużo prasują.
  • Rękawnik – często znajduje się w zestawie, w niektórych modelach jest on wmontowany w deskę.
  • Prasowanie na balonie powietrznym, powstającym dzięki specjalnemu wentylatorowi zamontowanemu w desce.
  • Podgrzewany blat – umożliwia odwieszanie ubrań do szafy tuż po prasowaniu.
  • Prasowanie dłonią – możliwe jest w modelach posiadających nadmuch pary z deski. Wystarczy w trakcie nadmuchiwania przejechać ręką po materiale i już jest on uprasowany. Taką opcję posiada Euroflex Monster IB 35 Active.
  • Włączanie za pomocą przycisków – funkcja ta dotyczy nowoczesnych systemów prasowania. Przyciski są wygodne i bezpieczne.

Dobry wybór deski do prasowania to wygoda na wiele lat.

blog comments powered by Disqus
Jak kupować deskę do prasowania?