
Zastanawiałeś się kiedyś, czy można połączyć dwie lub więcej kart graficznych ze sobą? Czy to się opłaca? Technologia CrossFire na to pozwala. Firma ATI zaprojektowała ten układ w roku 2005, a stosowana jest do dnia dzisiejszego, i odnajduje zwolenników na całym świecie. W tym poradniku pokażę wam jak połączyć dwie karty graficzne, aby wszystko działało sprawnie.
CrossFire - Co to oznacza
Crossfire - to technologia umożliwiająca łączenie w tandem dwóch kart graficznych z układami RADEON. Wymaga płyty głównej z dwoma złączami PCI Express i odpowiednim chipsetem. Niezbędnym elementem jest też specjalna karta graficzna. Karty graficzne można łączyć z tej samej serii, lecz nie koniecznie ten sam model jak i marka np: Radeon HD 6850 Asus z HD 6870 MSI.
Zobacz też: Ranking kart graficznych
O czym należy pamiętać:
- czy nasza karta graficzna wspiera technologie crossfire,
- czy płyta główna w naszym komputerze posiada co najmniej dwa złącza PCI-E (x16,x8,x4),oraz czy wspiera technologie Crossfire (niektóre płyty wspierają tylko i wyłącznie SLI),
- czy w naszej płycie głównej jest odpowiedni rozstaw pomiędzy slotami PCI-E, przeważnie wszystkie dzisiejsze karty zajmują 2 sloty, a co po niektóre nawet 3 sloty, przez co nie możemy podłączyć karty ponieważ nie mamy na tyle miejsca,
- mikroprzycięcia które potrafią nie raz zdenerwować, objawiają się delikatnym spadkiem płynności gry,
- dwie karty graficzne nie dają podwójnej mocy, jak i nie podwajają liczby klatek (FPS) w grze. Wzrost wydajności jest liczony do 40-60% na 2 kartach graficznych, lecz jeśli połączymy 3 karty graficzne to wzrost co do 2 kart graficznych będzie tylko 20-30%,
- crossfire nie daje podwójnej ilości pamięci, kształtuje się ona do tej karty graficznej w której jest zainstalowane mniej pamięci w porównaniu do drugiej,
- pobór mocy - w tym przypadku jest to wyraźny minus, trzeba przygotować się w dobry i mocny zasilacz, aby uciągnął aż dwie karty graficzne,
- temperatura - do konfiguracji crossfire zaleca się używać chłodzeń referencyjnych z wylotem ciepłego powietrza na zewnątrz obudowy, chłodzenia niereferencyjne zostawiają ciepło w obudowie, przez co musimy mieć bardzo dobrze wentylowaną obudowę,
- hałas - dwie karty graficzne potrafią generować znaczne ilości decybeli, nie koniecznie przyjemnych dla naszego ucha.
Montaż kart graficznych
Postaram się pokazać wam na przykładzie dwóch kart graficznych z serii hd 6850 Asus DirectCU i MSI hd 6850, jak łączyć obie karty w konfiguracje Crossfire.
Zaczynamy od ściągnięcia panelu roboczego i zlokalizowaniu slotów PCI-E.
Następnie wykręcamy/wyłamujemy zaślepki odpowiadające złączom.
Teraz należy wpiąć kartę graficzną w pierwszy slot, robimy to poprzez "wciśniecie" karty w złącze do momentu aż slot się zabezpieczy. Następnie należy ją przykręcić do obudowy, aby nie uszkodziła się.
Tak samo wpinamy drugą kartę w drugi slot, w taki sam sposób jak pierwszą. Po czym należy wpiąć wszelkie dodatkowe zasilania do karty.
Wpinamy mostek crossfire (często dołączony wraz z karta graficzną). Orientacja tego mostku jest obojętna.
Należy pamiętać, że monitor w takiej konfiguracji podpinamy do pierwszej karty graficznej.
Po włączeniu komputera, i zainstalowaniu odpowiednich sterowników, wyświetli się nam okno "Asystent ustawień AMD Catalyst Control Center", W tym komunikacie wybieramy opcje "Przejdź".
W tym kroku włączamy funkcje AMD CrossFireX, zapisujemy ustawienia przyciskiem "zastosuj", po czym nasze karty graficzne będą już działać w trybie crossfire.
Podsumowanie
Podłączenie kart graficznych w tryb CrossFire nie jest wcale trudne, lecz z opłacalnością takiej konfiguracji jest już różnie. Za dwie karty hd 6850 (+- 300zł) możemy już kupić używanego GTX 660 który będzie wydajniejszy od tych dwóch kart, nie zliczając już poboru itp na korzyść GTX.
Uważam, że Crossfire to bardziej ciekawostka informatyczna i nie jest popularnym rozwiązaniem. Warto jednak wspomnieć, że tą technologie można bez przeszkód stosować razem z technologią eyefinity i ma to z pewnością większy sens. Wtedy może zabraknąć mocy nawet topowych kart graficznych.