PODPOWIEDZI:

CrossFire, Czyli Jak Połączyć Dwie Karty Graficzne AMD

CrossFire, Czyli Jak Połączyć Dwie Karty Graficzne AMD

Zastanawiałeś się kiedyś, czy można połączyć dwie lub więcej kart graficznych ze sobą? Czy to się opłaca? Technologia CrossFire na to pozwala. Firma ATI zaprojektowała ten układ w roku 2005, a stosowana jest do dnia dzisiejszego, i odnajduje zwolenników na całym świecie. W tym poradniku pokażę wam jak połączyć dwie karty graficzne, aby wszystko działało sprawnie.

CrossFire - Co to oznacza

Crossfire - to technologia umożliwiająca łączenie w tandem dwóch kart graficznych z układami RADEON. Wymaga płyty głównej z dwoma złączami PCI Express i odpowiednim chipsetem. Niezbędnym elementem jest też specjalna karta graficzna. Karty graficzne można łączyć z tej samej serii, lecz nie koniecznie ten sam model jak i marka np: Radeon HD 6850 Asus z HD 6870 MSI.

Zobacz też: Ranking kart graficznych

O czym należy pamiętać:

  • czy nasza karta graficzna wspiera technologie crossfire,
  • czy płyta główna w naszym komputerze posiada co najmniej dwa złącza PCI-E (x16,x8,x4),oraz czy wspiera technologie Crossfire (niektóre płyty wspierają tylko i wyłącznie SLI),
  • czy w naszej płycie głównej jest odpowiedni rozstaw pomiędzy slotami PCI-E, przeważnie wszystkie dzisiejsze karty zajmują 2 sloty, a co po niektóre nawet 3 sloty, przez co nie możemy podłączyć karty ponieważ nie mamy na tyle miejsca,
  • mikroprzycięcia które potrafią nie raz zdenerwować, objawiają się delikatnym spadkiem płynności gry,
  • dwie karty graficzne nie dają podwójnej mocy, jak i nie podwajają liczby klatek (FPS) w grze. Wzrost wydajności jest liczony do 40-60% na 2 kartach graficznych, lecz jeśli połączymy 3 karty graficzne to wzrost co do 2 kart graficznych będzie tylko 20-30%,
  • crossfire nie daje podwójnej ilości pamięci, kształtuje się ona do tej karty graficznej w której jest zainstalowane mniej pamięci w porównaniu do drugiej,
  • pobór mocy - w tym przypadku jest to wyraźny minus, trzeba przygotować się w dobry i mocny zasilacz, aby uciągnął aż dwie karty graficzne,
  • temperatura - do konfiguracji crossfire zaleca się używać chłodzeń referencyjnych z wylotem ciepłego powietrza na zewnątrz obudowy, chłodzenia niereferencyjne zostawiają ciepło w obudowie, przez co musimy mieć bardzo dobrze wentylowaną obudowę,
  • hałas - dwie karty graficzne potrafią generować znaczne ilości decybeli, nie koniecznie przyjemnych dla naszego ucha.

Montaż kart graficznych

Postaram się pokazać wam na przykładzie dwóch kart graficznych z serii hd 6850 Asus DirectCU i MSI hd 6850, jak łączyć obie karty w konfiguracje Crossfire.

HD 6850 ASUS i MSI HD 6850

Zaczynamy od ściągnięcia panelu roboczego i zlokalizowaniu slotów PCI-E.
Następnie wykręcamy/wyłamujemy zaślepki odpowiadające złączom.

Ściąganie panelu roboczego z jednostki centralnej

Teraz należy wpiąć kartę graficzną w pierwszy slot, robimy to poprzez "wciśniecie" karty w złącze do momentu aż slot się zabezpieczy. Następnie należy ją przykręcić do obudowy, aby nie uszkodziła się.

Wpinanie karty graficznej w slot

Tak samo wpinamy drugą kartę w drugi slot, w taki sam sposób jak pierwszą. Po czym należy wpiąć wszelkie dodatkowe zasilania do karty.

Wpinanie karty graficznej w slot

Wpinamy mostek crossfire (często dołączony wraz z karta graficzną). Orientacja tego mostku jest obojętna.

Wpinanie mostku crossfire

Należy pamiętać, że monitor w takiej konfiguracji podpinamy do pierwszej karty graficznej.

Po włączeniu komputera, i zainstalowaniu odpowiednich sterowników, wyświetli się nam okno "Asystent ustawień AMD Catalyst Control Center", W tym komunikacie wybieramy opcje "Przejdź".

Asystent ustawień AMD Catalyst Control Center

W tym kroku włączamy funkcje AMD CrossFireX, zapisujemy ustawienia przyciskiem "zastosuj", po czym nasze karty graficzne będą już działać w trybie crossfire.

AMD Catalyst Control Center

Podsumowanie

Podłączenie kart graficznych w tryb CrossFire nie jest wcale trudne, lecz z opłacalnością takiej konfiguracji jest już różnie. Za dwie karty hd 6850 (+- 300zł) możemy już kupić używanego GTX 660 który będzie wydajniejszy od tych dwóch kart, nie zliczając już poboru itp na korzyść GTX.

Gigabyte Geforce GTX 660

Uważam, że Crossfire to bardziej ciekawostka informatyczna i nie jest popularnym rozwiązaniem. Warto jednak wspomnieć, że tą technologie można bez przeszkód stosować razem z technologią eyefinity i ma to z pewnością większy sens. Wtedy może zabraknąć mocy nawet topowych kart graficznych. 

blog comments powered by Disqus
CrossFire, Czyli Jak Połączyć Dwie Karty Graficzne AMD