PODPOWIEDZI:

Porównanie Telewizorów OLED 65 cali - Samsung S90C vs LG evo C3

Porównanie Telewizorów OLED 65 cali - Samsung S90C vs LG evo C3

W ostatnim czasie rynek telewizorów OLE dostał swego rodzaju wiatru w żagle. Wszystko to za sprawą dwóch istotnych sytuacji, które zaistniały na rynku. Po pierwsze wejście OLED-ów do oferty Samsunga a po drugie, zastosowanie nowych ekranów o wyższych jasnościach, mówimy tu między innymi o technologii QD OLED, OLED MLA czy tak jak w przypadku LG C3 - technologii Brightness Booster.

Porównanie OLED TV - Samsung QE65S90CAT vs LG OLED65C32LA

W dzisiejszym porównaniu nie zamierzam robić przeglądu telewizorów OLED. Skupię się na dwóch konkurencyjnych telewizorach, czyli LG C3 oraz Samsung S90C. Oba mają ekrany 65 cali oraz wyposażone są w matrycę OLED, kosztują praktycznie tyle samo, także zasadne staje się pytanie o to, który jest lepszy.

LG OLED65C32LASamsung QE65S90CAT
LG OLED65C32LASamsung QE65S90CAT
Ekran: 65 ", 4K UHD / 3840 x 2160
Smart TV / Wi-Fi: tak / tak
Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
Technologia obrazu: OLED
Funkcje: HDR, Wi-Fi, Bluetooth, USB - multimedia, obsługa głosowa, ThinQ AI, Eko technologia OLED
Złącza: optyczne, CI+, Ethernet, HDMI x4, USB x3
Ekran: 65 ", 4K UHD / 3840 x 2160
Smart TV / Wi-Fi: tak / tak
Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
Technologia obrazu: QD-OLED, OLED
Funkcje: HDR, Wi-Fi, Bluetooth, USB - multimedia, opcjonalna kamera
Złącza: optyczne, CI+, Ethernet, HDMI x4, USB x2
cena LG OLED65C32LAcena Samsung QE65S90CAT

LG i Samsung - dwa fantastyczne telewizory, każdy z nich będzie dobrym wyborem.

Na początek trzeba przyznać, że zarówno LG jak i Samsung to telewizory wybitne, bardzo dopracowane, oferujące dużo, zarówno pod względem jakości obrazu jak i funkcjonalności... są to najlepsze telewizory u danego producenta. Skupiając się jednak bardziej na jakości samego obrazu, trzeba przyznać, że różnice są widoczne, jednak są to bardziej drobiazgi niż znaczne odmienności powodujące zupełnie inną jakość odbioru. 

Który telewizor OLED wybrać?
Jestem nawet w stanie zaryzykować stwierdzenie, że gdyby przeciętny Kowalski oglądał w jednym pokoju materiał na Samsungu, potem poszedłby do drugiego i obejrzał ten sam materiał na jak najbardziej zbliżonych ustawieniach na telewizorze LG, to mógłby mieć problem w określeniu jakichkolwiek różnic.

Te jednak są, szczególnie gdy postawimy telewizory obok siebie, pokombinujemy z parametrami tak aby zarówno wydobyć maksymalną jasność, potem maksymalną czerń, sprawdzić efekt HDR jak i płynność ruchu. Oczywiście wiadomo, że oglądając telewizję korzystamy raczej z uśrednionych wartości, jednak takie próby są bardzo pomocne do określenia możliwości danego modelu. 
W tym materiale skupię się na tych detalach w obrazie, które jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Specyfikacje oraz pomiary specjalistów można bez problemu znaleźć w internecie, więc tym razem będzie więcej o aspekcie wizualnym.

Samsung S90C czy LG Evo C3, który telewizor jaśniejszy?

Samsung, promując swoją matrycę QD OLED chwali się wysoką jasnością, w szczególności wartościami szczytowymi widocznymi w obrazach HDR. Według parametrów S90C osiąga ponad 1000 Nitów w szczycie a LG C3 dochodzi do około 800 Nitów

Samsung S90C czy LG Ewo C3

Faktycznie te dane dobrze odzwierciedla rzeczywistość, w obrazach HDR, tam gdzie chwilowo wyświetlane jest mocne natężenie bieli, rzeczywiście widać przewagę Samsunga. Telewizor potrafi świecić jaśniej co zapewnia nieco lepszy efekt HDR, szczególnie w scenach gdzie głównie występuje biel i czerń. 
Trzeba jednak pamiętać że różnica w jasności nie jest już tak mocno widoczna w standardowych materiałach SDR. W tym przypadku telewizory nie osiągają tak wysokich jasności i obrazy są do siebie dużo bardziej zbliżone.
Trzeba przyznać, że widać wtedy głównie różnicę w tym, że Samsung zapewnia nieco więcej tych jasnych odcieni barw, a więc są one bardziej nasycone jasnymi składowymi. LG bardziej idzie w czerń, więc obraz jest nieco ciemniejszy a wszystkie barwy mają więcej ciemnych składowych.

Samsung czy LG, który telewizor zapewnia lepszy efekt HDR?

Sprawa nie jest oczywista, bo wszystko zależy od tego w jakich warunkach robimy porównanie. W przypadku zupełnie zaciemnionego pomieszczenia, oba telewizory zapewniają nieskończoną czerń. Naturalna jest więc przewaga Samsunga, który oferuje wyższą jasność.

Samsung S90C

Efekt HDR jest mocniejszy, kontrast robi się większy więc otrzymujemy obraz o wyższej rozpiętości tonalnej. Nieco inaczej jest gdy oglądamy w jaśniejszym pomieszczeniu. Matryca Samsunga ma to do siebie, że gdy świeci na nią światło, staje się nieco szara. Traci zatem na głębi czerni dlatego też w takich warunkach LG wygrywa swoją mocną i niczym nie zakłóconą czernią.

Który telewizor oferuje lepsze kolory ?

W tym przypadku przyznałbym remis, jednak warto temat trochę rozszerzyć. Samsung dzięki filtrowi z kropek kwantowych potrafi wyświetlać bardzo mocne i dobrze nasycone kolory. Objawia się to wyższym nasyceniem w elementach o bardzo jednolitej barwie. Możemy zatem dostrzec różnice np. w animacjach, zdjęciach produktowych, reklamach itp.

Porównanie Telewizorów OLED 65 cali

W przypadku naturalnych barw z dużą ilością cieni czy zmianą jasnością danej barwy ta różnica zanika. Tak więc większość materiałów filmowych, zdjęć natury czy otaczającego nas miasta wygląda praktycznie tak samo na jednym i drugim telewizorze pod względem natężenia barw.

Samsung S90C czy LG C3, który telewizor lepszy do jasnego pomieszczenia?

Weszliśmy teraz w temat bardzo dyskusyjny, w przypadku którego jednoznaczna odpowiedź będzie niemal niemożliwa. Nie mniej da się jednak przytoczyć takie różnice, dzięki którym każdy sam będziesz mógł przybliżyć się do wyboru lepszego dla siebie modelu.

pilot Samsung S90C
Wyższa jasność Samsunga automatycznie kieruje nasze myśli właśnie na ten wybór. Faktycznie większość kolorów ma więcej jasnych składowych, biel jest nieco mocniejsza więc jest to z jednej strony lepszy wybór do jasnych pomieszczeń. Telewizor Samsung S90C świeci też znacznie mocniej w trybie dynamicznym, co robi lepsze pierwsze wrażenie w rozświetlonych pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że matryca traci nieco czerń, przez co zamiast czarnego koloru widzimy mocno szare barwy. Jeżeli komuś nie zależy na kontraście a liczą się mocno natężone kolory, to rzeczywiście Samsung będzie dobrym wyborem.

Telewizor Samsung QE65S90CAT
LG C3 wyposażony w matrycę WRGB z nastawieniem na ciemne składowe barw, przegrywa pod względem jasności. Telewizor ten jednak nie traci czerni i pomimo rozświetlonego pomieszczenia, prezentuje bardzo mocny kontrast. Gdy postawiłem telewizory obok siebie i włączyłem wszystkie światła, to Samsung wyglądał przy LG jakby był za mgłą. Kolory były bardziej blade i brakowało mu kontrastu. Dlatego śmiało mogę stwierdzić, że dla osób, które pomimo gorszych warunków otoczenia, oczekują niczym nie ograniczonych parametrów i naturalne barwy, LG wypadnie lepiej.

Który telewizor odwzorowuje więcej detali?

Sprawa z detalami znów obija się o główną charakterystykę obydwu telewizorów. W przypadku ilości kolorów, przejść tonalnych pomiędzy barwami złożonymi, postawiłbym znak równości pomiędzy telewizorem Samsung S90C a LG. Oba telewizory OLED świecą tak samo dobrze zachowując maksimum detali i dobre przejścia tonalne. W przypadku bieli i czerni sprawa wygląda nieco inaczej.

Telewizor podstawka Samsung QE65S90CAT

LG OLED65C32LA jako telewizor zapewniający mocniejszą czerń, potrafi zgubić nieco detali w ciemnych scenach, bez względu na to czy oglądamy w pełnej ciemności czy w jasnym pomieszczeniu. Zupełnie odwrotnie jest z Samsungiem, telewizor ten fantastycznie prezentuje detale w ciemnych elementach obrazu. Zdecydowanie posiada więcej odcieni szarości i można na nim zobaczyć więcej detali. Każdy kij ma jednak dwa końce. Samsung jako telewizor jaśniejszy potrafi za to zgubić szczegóły w jasnych elementach scen. Chwilami wręcz odbieramy wrażenie jakby biel była zbyt mocna, przepalona wręcz i tam nie ma mowy o detalach.

Płynność ruchu - LG pod tym względem wygrywa, bez dwóch zdań

Tu nie ma czego wyjaśniać. LG OLED65C32LA pod względem płynności ruchu jest w stanie wręcz perfekcyjnie opanować swoje matryce. Obrazy, które w Samsungu delikatnie klatkowały, na LG wyświetlane były wręcz perfekcyjnie. Prawdopodobnie lata doświadczeń zrobiły swoje. Nie ważne czy ruch odbywa się na pierwszym czy kolejnym planie obrazu. Jest on bardziej płynny na LG. Nie można jednak uznać, że Samsung ma z tym jakiś problem, też jest poprawnie ale nie aż tak dobrze jak w LG.

Podsumowując: Jaki telewizor OLED? 

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który telewizor jest lepszy. Prawdopodobnie zarówno Samsung jak i LG znajdą swoich odbiorców, którzy z pewnością będą zadowoleni z wyboru. Widać, że producenci dali z siebie wszystko aby stworzyć dobre telewizory OLEDy ze średniej półki. Każdemu to wyszło, jednak jeśli nie jesteś z góry przekonany do jednej czy drugiej marki, to prawdopodobnie czeka Cię niełatwa decyzja aby wybrać coś najlepszego dla Siebie. Mam nadzieję, że jednak chociaż trochę pomogłem.

Czytaj więcej artykułów o telewizorach OLED:

blog comments powered by Disqus
Porównanie Telewizorów OLED 65 cali - Samsung S90C vs LG evo C3