PODPOWIEDZI:

JVC LT-55VAO9200 55" OLED | TELEWIZOR wart każdej złotówki

JVC to marka, którą może pamiętać nieco starsza część audio i videomaniaków. Dużo się mówi o dobrej jakości odtwarzaczach samochodowych, telewizorach czy kamerach, które dawniej oferowali Japończycy. Pomimo tego, że na polskim rynku nie jest ona obecnie znana szerokiej publiczności to np. na bliskim mi rynku projektorów właśnie JVC jest wyznacznikiem najlepszej możliwej jakości obrazu. Telewizory to co prawda zupełnie inny dział tego japońskiego producenta, i dlatego z niecierpliwością czekam na test OLED TV marki JVC. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią o 55 calowym telewizorze JVC LT-55VAO9200.

JVC LT-55VAO9200 55" OLED 4K

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Solidna, regulowana podstawa
  • Dobry dźwięk
  • Dużo możliwości ustawień
WADY
  • Przeciętne ustawienia fabryczne obrazu, należy korygować
  • Duża masa telewizora z podstawą

Na początek kilka ciekawostek. Telewizor OLED JVC LT-55VAO9200 o przekątnej 55 cali, oferuje wyjątkowo cienką matrycę, nowoczesny design, złącza HDMI 2.1 oraz obsługę Dolby Vision i HDR10+. Wydawałoby się, że mówię o telewizorze z bardzo wysokiej półki cenowej a mimo wszystko jest to jeden z najtańszych OLED-ów na rynku bo w momencie pisania tego artykułu jego promocyjna cena to około 4500 zł.

Sprawdź aktualną cenę telewizorów 55" lub 65"
JVC LT-55VAO9200JVC LT-65VAO9200
Telewizor JVC LT-55VAO9200 55" OLED 4KTelewizor JVC LT-65VAO9200 65" OLED 4K
Cena JVC LT-55VAO9200Cena JVC LT-65VAO9200

Brzmi jak świetna okazja i wiecie co? Myślę, że rzeczywiście tak jest bo przez cały okres testowania i korzystania z tego telewizora, wszystko działało tak jak należy. Mógłbym się czepiać kilku elementów, jednak są to drobiazgi, które można wybaczyć producentowi oferującemu produkt w tak atrakcyjnej cenie, który wkrótce zdominuje tabele z najlepszymi telewizorami klasy średniej.

JVC LT-55VAO9200 - główne możliwości telewizora

Telewizor oferuje wszystko to, co powinien oferować sprzęt wysokiej klasy. Dlatego znajdziemy w JVC LT-55VAO9200 m.in. 100 Hz panel OLED o wysokiej jasności, szerokim gamucie kolorów, rozdzielczość 4K, obsługa HDR10+, Dolby Vision oraz coś dla domowych graczy, czyli tryb Gry oraz technologię Auto Low Latency Mode. Wszystko to pracuje na systemie Android TV, który zapewnia pełen dostęp do właściwie każdej aplikacji jaką tylko wymyślono na telewizory SMART. Jakby tego było mało, producent dorzucił złącza HDMI 2.1.

Obraz telewizora JVC LT-55VAO9200 55"
Producent pomyślał o komforcie podczas sterowania odbiornikiem i dostarczył dwa piloty - jeden standardowy z przyciskami numerycznymi i całą gamą szybkich ustawień a drugi mniejszy, wygodniejszy, sugerowany głównie do funkcji SMART. Bardzo wygodny, polecam, ja się szybko przestawiłem i dobrze mi się z niego korzystało.

JVC OLED - bo matryca w TV to nie wszystko

Zawsze uczulam na to, żeby nie myśleć, że jeżeli telewizor ma matrycę OLED od innego producenta to z pewnością będzie pracował tak samo jak pierwowzór. Nic bardziej mylnego, szczególnie w branży nowoczesnych technologii wyświetlania obrazu. Matryca to jedno i nie jest tajemnicą, że produkuje ją firma LG. Ważne jest jednak to, jak dany telewizor przetwarza obraz oraz jak zaimplementowane w nim procesory czuwają nad poprawnością wyświetlania obrazu. Testowany OLED od JVC pod tym kątem sprawuje się bardzo dobrze. 

MJC JVC LT-55VAO9200 55" OLED
Japoński producent podpiera się swoimi technologiami, między innymi mówimy tu o MEMC - czyli procesowi zarządzania szybkim ruchem, który analizując obraz po prostu dorabia dodatkowe klatki aby upłynnić ruch na ekranie i sprawiać, żeby w połączeniu z 100 Hz matrycą uzyskać maksymalną szczegółowość. 

Kolejną technologią jest Micro Dimming - nie mylmy z lokalnym wygaszaniem znanym z telewizorów LCD. Tutaj założenie jest podobne ponieważ procesory analizują kontrast i działają w celu uzyskania maksymalnej czerni w miejscach gdzie jest ona potrzebna odpowiednio zarządzając jasnością diod OLED. 

Micro Dimming w Telewizorze JVC LT-55VAO9200
Działa to bardzo dobrze nawet przy średnim natężeniu pracy, zapewniając obraz godny pochwały przez nawet bardziej krytycznych kinomaniaków. Można powiedzieć, że przecież to OLED on nigdy nie miał problemu z czernią - no właśnie działało to czasami na ich niekorzyść ponieważ OLED-y potrafiły wręcz gubić szczegóły w ciemnych scenach. Teraz dzięki technologii Micro Dimming, JVC potrafi tak zarządzać parametrem kontrastu aby zachować i przekazać obraz taki, jaki jest naprawdę.
 

JVC LT-55VAO9200 - budowa telewizora

Warto też pochylić się nad wyglądem zewnętrznym telewizora JVC OLED 9200, który został zrobiony trochę tak jak dawniej produkowano porządne telewizory. Pierwsze co mnie bardzo zdziwiło to spora waga opakowania, które musiałem wnieść na swoje pierwsze piętro. Nowoczesne telewizory są zazwyczaj dość lekkie. Rozumiem, że OLED zazwyczaj jest nieco cięższy, ale nie kilkukrotnie.

Obudowa Telewizora JVC LT-55VAO9200

Okazało się, że podstawa na której jest on usadowiony jest wręcz pancerna. Jest to kawał dużej, aluminiowej blachy, który rzeczywiście mocno trzyma korpus 55 calowego ekranu. Dodatkowo posiada on funkcję obracania telewizora, dzięki czemu możemy regulować kąt ustawienia ekranu co jest bardzo przydatne szczególnie w salonach z aneksem kuchennym lub wszędzie tam gdzie mamy szeroką kanapę przed telewizorem. Sam często z tego korzystam i bardzo sobie cenię to proste rozwiązanie.

Podstawa telewizora JVC LT-55VAO9200

Poza tym jest to matryca bezramkowa a więc mamy tu do czynienia właściwie z samym dużym ekranem, który jedynie na dole odcina srebrny pasek z logo JVC. Jest elegancko i bardzo klasycznie, podoba mi się.
 

JVC OLED - jakość obrazu

Przejdźmy do jakości obrazu telewizora JVC, bo tutaj jest dużo do opisywania. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, na tle innych porównywanych telewizorów. Obraz umiarkowanie ostry, o nieco cieplejszej tonacji z mocną czernią i świetnym kontrastem. Pomimo tego, że byłem przekonany, że telewizor pracuje w trybie Film, to był to tryb Standardowy.

tryby obrazu JVC LT-55VAO9200

Dużą różnicę robi tryb Żywy, gdzie luminacja przechodzi w maksymalny poziom i ostrość bieli staje się wręcz zawrotna. Pokazuje to, że panel OLED potrafi być jasny, dobrze widoczny i bardzo mocno nasycony. Korzystając z telewizora w trybie SDR świetnie sprawdza się tryb Film, który jest najciemniejszy, zapewniając kontrast na maksymalnym poziomie i świetny filmowy klimat. Staje się wtedy idealnym telewizorem na wieczorne seanse, niczego nie brakuje ani kolorów ani detali ani odcieni. Jasność i tak pozostaje na bardzo dobrym poziomie. 

ekran OLED JVC LT-55VAO9200

Nieco inaczej wygląda sprawa w trybie HDR i Dolby Vision. Wtedy jasność panelu podskakuje do maksymalnych wartości i pomimo tego, że pierwszy efekt jest wręcz spektakularny to na dłuższą metę wolałem nieco uspokoić ten zwariowany wręcz kontrast. Widać, że fabryczne presety zmieniają się głównie pod względem nasycenia i ilości kolorów, ja jednak sam zmniejszyłem nieco luminancję, pobawiłem się także ustawieniem Gamma i balansem bieli dzięki czemu otrzymałem obraz niemalże referencyjny
Mały minus za to, że fabrycznie presety nie zostały tak dopracowane. Plus za to, że po chwili zabawy z ustawieniami udało się otrzymać to, czego oczekiwałem od telewizora klasy premium. Jestem przekonany, że po profesjonalnej kalibracji, którą przecież można zamówić nawet przy zakupie telewizora w sklepie, obraz byłby jeszcze bardziej doskonały. 

Dwa piloty JVC LT-55VAO9200
Na tle wcześniej testowanych telewizorówJVC pokazało, że bardzo niskiej cenie OLED-a można uzyskać świetny obraz, bardzo dopracowany z dobrym efektem HDR i tą niesamowicie głęboką czernią.

Android TV czyli Smart TV bez ograniczeń

Ostatnia do omówienia sprawa to technologia Smart TV. JVC poszło w sprawdzone rozwiązanie czyli Android TV. Są tu wszelkie funkcje oferowane przez Google takie jak Chromecast, asystent głosowy czy dostęp do bogatego w aplikacje sklepu Play. Wszystko działa jak należy, do płynności również nie miałem jakichkolwiek zastrzeżeń. Buforowanie sprawne a więc można z niego w pełni korzystać i cieszyć się dobrodziejstwami takich serwisów jak Netflix, Youtube, HBO czy też wszelkich polskich aplikacji. 

Smart TV JVC LT-55VAO9200

Faktycznie telewizor nie jest tak szybki jak referencyjne modele innych producentów, ale też kosztuje nawet kilkukrotnie mniej, można mu to wybaczyć.

Obrotowa podstawa JVC LT-55VAO9200
Telewizor JVC LT-55VAO9200 posiada także pełne menu systemu Android gdzie bez problemu znajdziemy wszelkie ustawienia. Jednak w trybie wyświetlania ze źródła HDMI możemy wejść w skrócone Menu, które w szybszy sposób przekieruje nas do najważniejszych ustawień obrazu czy dźwięku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Podsumowanie recenzji telewizora JVC LT-55VAO9200

W niewielkich pieniądzach, około 4500 zł otrzymujemy telewizor OLED bardzo elegancko wykończony, z nowoczesną technologią i sprawdzonymi rozwiązaniami. Wszystko działa do bólu poprawnie a obraz robi bardzo dobre wrażenie, czy można chcieć czegoś więcej?
 

Ocena telewizora JVC LT-55VAO9200 55" OLED

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
JVC LT-55VAO9200 55" OLED | TELEWIZOR wart każdej złotówki