PODPOWIEDZI:

Jak Zamontować Uchwyt do Telewizora na Ścianie, Pamiętając o Sześciu Ważnych Rzeczach

Jak Zamontować Uchwyt do Telewizora na Ścianie, Pamiętając o Sześciu Ważnych Rzeczach

Uchwyty RTV zapewniają wyraźną przewagę nad szafkami, stolikami RTV czy komodami. Coraz więcej ludzi decyduje się na powieszenie telewizora na ścianie. Rozwiązanie takie nie jest kosztowne i nadaje się świetnie do dużych telewizorów, dzięki montażowi na ścianie zyskujemy nieco przestrzeni i przy okazji zabezpieczamy sprzęt przed ciekawskimi dziećmi.Telewizor na uchwycie wygląda równie dobrze w klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach.

Przed uchwytem RTV stawiamy dwa zasadnicze zadania - ma być użyteczny oraz estetyczny.

Dzięki uchwytowi nasz telewizor jest wyeksponowany, staje się elementem dekorującym wnętrze, rozwiązanie pozwoli na montaż nawet ogromnych odbiorników na niewielkiej przestrzeni.

Jaki uchwyt wybrać do naszego telewizora? Nie jest to większym problemem. Jednak warto mimo wszystko pamiętać o kilku rzeczach, które zaoszczędzą nam nerwów i prozaicznych błędów.

Oto film z montażem narożnego uchwytu ART AR-­‐20B.

Czym jest standard VESA?

Rozwińmy skrót: VESA to Video Electronics Standards Association, czyli standard który określa dystans pomiędzy otworami montażowymi w uchwycie oraz obudowie telewizora. Gdybyśmy nie wiedzieli czy nasz telewizor jest zgodny z VESA, wystarczy zmierzyć odległości pomiędzy otworami. Należy pamiętać że pierwsza liczba jest odległością pomiędzy górnym a dolnym otworem, a druga to odległość między otworami w tym samym rzędzie.

Jednak na ogół taka potrzeba nie zachodzi, większość uchwytów to konstrukcje uniwersalne, pasują nawet do otworów o zróżnicowanym rozstawie.

Wysokość i „syndrom pierwszego rzędu”

W przypadku gdy pomieszczenie nie jest duże, a adaptacja wnętrza pozwala na takie rozwiązanie, telewizor powinien znaleźć się na wysokości oczu. Najlepiej zamontować go tak aby wzrok skierować powyżej środkowej linii telewizora. Wtedy wzrok kieruje się na ekran w sposób naturalny. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się uchwyty statyczne, posiadające prostą konstrukcję, zachowując mały odstęp od ściny i cechując się niską ceną.

ART AR-­‐20B

Uchwyt ART AR-­‐33 pozwoli na montaż nawet 55 calowca o wadze do 60 kg, odległość od ściany to zaledwie 22 mm.

Jeśli posiadamy duży salon to montaż może odbyć się nieco wyżej. Widzowie siedzieć będą dalej od telewizora. Wtedy idealnie sprawdzi się produkt o dodatkowej funkcjonalności, mowa o regulacji nachylenia. Uchwyt taki jest droższy, jednak pozwoli uzyskać optymalny kąt patrzenia, jeśli podejdziemy by oglądać z bliska nie będzie problemu z pochyleniem uchwytu. Rozwiązanie idealne dla dzieci, które często oglądają telewizję leżąc na dywanie.

ART AR-­‐20B

Model AR-­‐18udźwignie aż 60kg, telewizor o przekątnej do 60 cali. Pozwoli na odchylenie w pionie o +/- 12 stopni.

Ergonomia, czyli sztuka manewrowania

Regulacja pochylenia w poziomie to niewątpliwie kolejna zaleta. Idealnie sprawdza się w miejscach zgromadzeń wielu ludzi, np. w pubach. Także indywidualni użytkownicy doceniają takie rozwiązania.

Uchwyt z regulacją w poziomie, jak i w pionie to błogosławieństwo dla osób posiadających duże salony. Umożliwia to oglądanie telewizji z wielu miejsc, nawet z aneksu kuchennego.

ART AR-­‐20B

Dzięki regulacji idealnego kąta patrzenia dostrzeżemy także transmisję w najwyższej możliwej jakości.

Uchwyty takie można bez problemu złożyć w tzw. harmonijkę, zmniejszając dystans od telewizora do ściany.

Uchwyt ART AR-­‐20B pozwala na umieszczenie telewizora w odległości od 72 do 622 mm od ściany.

Odchylenie ekranu przyda się też użytkownikom, mającym utrudniony dostęp do portów. Uchwyty takie jak Ar-20B sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach.

ART AR-­‐20B

Rozmiar jednak ma znaczenie

Czy uchwyt będzie pasował dowiadujemy się już z opakowania, zależy to między innymi od przekątnej ekranu. Należy zwrócić na to uwagę, tak aby uchwyt nie był widoczny po montażu telewizora. Nie powinniśmy także montować dużego telewizora na mały uchwyt. Ryzykujemy upadek sprzętu, gabaryty telewizora mogą też blokować funkcjonalność uchwytu.

Nie zapominajmy o wadze

Na rynku wciąż dostępne są telewizory, których waga przekracza kilkadziesiąt kilogramów. Pod uwagę weźmy udźwig uchwytu oraz nośność ściany, Cegła lub beton nie powinny nas martwić, trzeba uważać na wątłe ścianki działowe. Powierzchnia styku powinna być jak największa.

Model Art AR-20B mocowany jest na 6 śrub, zamiast standardowych 4, dlatego wpływa pozytywnie na stabilność całej konstrukcji.

Dobre rady i użyteczne dodatki

ART AR-­‐20B

Montaż uchwytów RTV nie jest trudny, wystarczy umiejętność obsługi wiertarki.

Niektóre uchwyty, jak AR-20B posiadają możliwość poziomowania uchwytu, nawet po powieszeniu na ścianę. Ułatwia to montaż.

Po montażu telewizora na uchwycie warto rozpatrzyć dodatkowe akcesoria. Możliwe jest np. podświetlenie diodami LED, wygląda to estetycznie a także poprawia kontrast, mówiąc prościej, po prostu mniej męczy oczy.

Firma ART posiada w ofercie także półki ścienne, modele D-49,D-50 oraz D-51, umożliwiają odnalezienie dodatkowego miejsca na dekodery, odtwarzacze i konsole do gier. Pozwolą też sprytnie uporządkować przewody i je zamaskować.

Ostatecznie liczą się też detale, takie jak kątowe kable HDMI, czy specjalne płyny czyszczące do ekranów LCD. Warto o nie zadbać, aby dopełnić końcowego efektu.

blog comments powered by Disqus
Jak Zamontować Uchwyt do Telewizora na Ścianie, Pamiętając o Sześciu Ważnych Rzeczach