PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Keypad Zamiast Klawiatury - Doradzamy Idealne Urzadzenie Dla Gracza

Keypad Zamiast Klawiatury - Doradzamy Idealne Urzadzenie Dla Gracza

Czy wiecie czym jest Keypad? To urządzenie przeznaczone wyłącznie dla graczy, przypominające wycinek klawiatury. Wyprofilowane idealnie pod dłoń i posiadające liczne, ciekawe cechy. W tym poradniku przedstawimy Wam tego typu urządzenia i przybliżymy ich zalety.

Czym jest keypad?

Keypady o dziwo nie zdobyły jakiejś większej popularności, na rynku obecnie mamy jedynie kilka modeli. Co to spowodowało? Może słaby marketing, brak świadomości graczy, że takiego rodzaju sprzęt w ogóle istnieje. Wielka szkoda, gdyż jest to naprawdę super sprawa.

Keypad z dłonią

W swojej karierze miałem okazję przetestować 3 keypady różnych producentów, poczynając od modelu budżetowego, za około 50 zł, aż po topową konstrukcję, wyposażoną w przełączniki mechaniczne i podświetlenie. O każdym z tych urządzeń mogę powiedzieć jedno i to samo - są bardzo wygodne i gra się przy ich pomocy świetnie!

Ile to kosztuje?

Keypady, tak samo jak klawiatury dla graczy można nabyć w kilku zakresach cenowych. Najtańsze i najprostsze, jednak w pełni funkcjonalne, można nabyć już w granicach 50 zł.

Keypady z wyższej półki, podświetlane, z programowalnymi klawiszami, a nawet przełącznikami mechanicznymi to już koszt od 200 do 500 zł.

Jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Przypomnijmy, że pełnowymiarowe klawiatury dla graczy kosztują nawet 700 zł i więcej. Może więc jednak warto zaopatrzyć się w wygodną i cichą klawiaturę membranową do pisania, a do gier używać keypada?

Przedstawię Wam teraz moje ulubione modele.

Polecane modele

A4 Tech X-7 G100 - ten keypad bardziej wygląda jak połówka klawiatury, nie posiada charakterystycznego dla innych urządzeń tego typu profilowania pod dłoń. Jednak jest to tani keypad, kosztuje około 40 złotych. Posiada płaskie, gumowane klawisze, oraz podwyższony zestaw klawiszy WSAD. Czerwone nakładki umożliwiają łatwą lokalizację strategicznych przycisków. Producent w zestawie daje nam 4 zestawy nakładek na klawisze.

a4 tech x7-g100

Tracer Avenger - keypad na każdą kieszeń. Kupić go można za jedyne 50 zł. Jak na taką cenę wykonany jest bardzo dobrze i działa również przyzwoicie. Nie posiada niestety żadnych udogodnień, nie jest podświetlany, ani nie możemy programować jego klawiszy. Avenger to świetna klawiaturka do gier, szczególnie do shooterów, posiada 45 klawiszy. Klawisze są fajnie rozmieszczone, a keypad posiada wygodną podpórkę dla naszego nadgarstka. Zdecydowanie polecam jako pierwszy keypad.

Tracer Avenger

Razer Nostromo - zaawansowany keypad Razera, jeden z pierwszych modeli na rynku. Obecnie już ciężko go dostać, bo zastąpiony został przez nowsze modele. Nostromo posiada 16 podświetlanych i programowalnych klawiszy, do tego rolkę, przydatną w grach np. do zmiany broni i 8-kierunkowy d-pad, podobny do tych z padów od konsol. Keypad ten jest wygodny i dobrze wyprofilowany. Nostromo posiada klasyczne, membranowe klawisze.

razer nostromo

Logitech G13 Advanced Gameboard - także firma Logitech nie pozostaje w tyle. Jej keypad G13 to bardzo dobre urządzenie. Średnia cena w internecie to około300 złotych. G13 to duży keypad, wyposażony w membranowe klawisze, jest ich 25 i są w pełni programowalne. Klawisze posiadają podświetlenie, które również możemy konfigurować po swojemu. Przydatny okazuje się także mini-joystick umieszczony tak, aby obsługiwać go kciukiem. Keypad ten posiada także wyświetlaczLCD, wyświetlający przydatne informacje podczas gry, jest to rzecz która go wyróżnia na tle konkurencji.

Logitech G13

Razer Tartarus - koszt zakupu to około 300 złotych. W zamian otrzymujemy solidny keypad o 15 membranowych klawiszach. Wszystkie są podświetlane i programowalne w aplikacji Razer Synapse 2.0. Tartarus jest następcą keypadu Nostromo, a także nieco zredukowaną wersją topowego keypadu Orbweaver. Keypad ten posiada także mini-joystick przydatny w grach.

Razer Tartarus

Razer Orbwaver - można spokojnie powiedzieć, że to obecny król keypadów, na dodatek jedyny wyposażony w przełączniki mechaniczne. Żywotność przełączników jest ogromna, a aktywują się przy użyciu siły równej 50 g. Keypad ten jest duży i bardzo wygodny. Posiada: regulowane elementy, podparcie nadgarstka, 20 programowalnych i podświetlanych klawiszy, a także możliwość nieograniczonej modyfikacji w programie Razer Synpase. Te wszystkie cechy czynią z tego keypadu lidera.

Razer OrbweaverJako ciekawostkę przedstawię Wam także alternatywne wersje keypadów znalezionych w sieci. Z dostępnością w Polsce może być problem, ale warto wiedzieć, że jednak modeli keypadów istnieje nieco więcej na świecie.

Zobacz też: Ranking klawiatur dla graczy

Modele zagraniczne

Revoltec Fightpad Advanced Keypad - mało znany, ale dość ciekawy keypad firmy Revoltec, znanej bardziej z past termoprzewodzących, chłodzenia i akcesoriów do obudów komputerowych. Wygląda jak wyprofilowana połowa klawiatury, z dużymi przyciskami gamingowymi po środku. Cena tego modelu to jakieś 50 Dolarów.

Revoltec Fightpad Advanced Keypad

Genius eromedia 500 - firma Genius jest mi doskonale znana, jednak nie miałem pojęcia, że w ich ofercie znajduje się keypad. Urządzenie wygląda na wygodne i dobrze wyposażone. Koszt używanego urządzenia to jakieś 40 Dolarów, co pozwala przypuszczać, że nowe kosztowało około 60. Ten keypad otrzymał kilka wyróżnień w 2008 roku, jednak pewnie kupienie go obecnie nie byłoby łatwą sprawą.

Genius eromedia 500

Saitek Cyborg Command Unit - ten keypad to prawdziwy rarytas. Wyprodukowany przez firmę Saitek, która swojego czasu była producentem myszek Cyborg R.A.T i innych akcesoriów z tej linii. Widziałem na zagranicznych stronach kilka wersji tego urządzenia, cena oscylowała w okolicy 120 dolarów, więc nie jest to model tani. Jest podświetlane i swoim wyglądem przywołuje na myśl inne akcesoria tej serii, chociażby klawiatury Cyborg.

Saitek Cyborg Command Unit Keypad

Wolf King Warrior Gaming Keypad - ciekawy, kulisty keypad. Nie wygląda na tak wygodny, jak chociażby konstrukcje Razera czy Logitecha, za to ma sporo przycisków i ich ułożenie wydaje się być przemyślane. Cena używanego modelu to około 80 dolarów, czyli kolejny kosztowny sprzęt.

Okrągły keypad

To by było na tyle, jeśli chodzi o ciekawostki i bardziej egzotyczne urządzenia, ciężkie do kupienia w naszym kraju.

Podsumowanie

Czy warto? Jeżeli w wolnym czasie grasz, moja odpowiedź jest jednoznaczna - WARTO!

Dobry keypad posłuży nam tyle samo co markowa klawiatura dla graczy, zapewnić nam może dokładnie tyle samo, co pełnowymiarowy bracia, czyli podświetlenie, programowanie makr i klawiszy a nawet mechaniczne przełączniki, o ogromnej żywotności.

Keypad z boku z dłonią

Oczywistą przewagą keypada jest komfort użytkowania, dłoń jest odpowiednio ułożona i podparta, przez co nie męczy się. Klawiatur przetestowałem dziesiątki, żadna nie zapewnia takiego komfortu, jak nawet najprostszy keypad.

Jak już się przyzwyczaimy do naszego nowego urządzenia, korzystanie z niego stanie się samą przyjemnością. Zdecydowanie polecam, jeśli dużo gracie i lubicie być oryginalni.

blog comments powered by Disqus
Keypad Zamiast Klawiatury - Doradzamy Idealne Urzadzenie Dla Gracza