PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Wakacje od RAT z Orange

Laptop dla gracza - Czym się kierować przy zakupie?

  • Dodano: 5 miesięcy, 4 tygodnie temu
  • Ocena: (4) (0)
Laptop dla gracza - Czym się kierować przy zakupie?

Laptop do gier - czy taki zakup ma sens? Jak wybrać dobrego notebooka gamingowego? Najlepiej sprawdzić to na przykładzie! Do naszej redakcji trafiły trzy laptopy Hyperbook, które pomogły w stworzeniu ciekawego materiału. Dzięki niemu poznacie topowe konfiguracje pod wymagające gry. Zapraszamy.

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej producentów laptopów sygnowanych “dla graczy”. Przeglądając oferty w różnych sklepach wyraźnie widać, że możemy wybierać spośród setek jak nie tysięcy różnych modeli.

Ceny notebooków Hyperbook:

>>> HYPERBOOK X77VR3

>>> HYPERBOOK N85

>>> HYPERBOOK SL970

Owszem, to bardzo dobrze, że mamy wybór, jednak jeśli ktoś się nie zna to będzie miał nieźle namieszane w głowie. W dzisiejszym odcinku chciałbym Wam powiedzieć czym kierować się przy zakupie laptopa gamingowego. Jeśli jesteś laikiem, to jest to materiał dla Ciebie. Polska firma Hyperbook produkująca notebooki podesłała nam 3 modele do testów, które w tym materiale pomogą mi pokazać Wam w praktyce najważniejsze cechy dobrego laptopa dla graczy.

Hyperbook specyfikacja gamingowego laptopa

Karta Graficzna w laptopie do gier

Jako, że chcę w tym artykule być jak najbardziej treściwy i nie chcę się rozpisywać nad każdą rzeczą jak to zrobiłem w innym, o wiele bardziej szczegółowym poradniku od razu przejdziemy do najważniejszego - karty graficznej.

W przypadku laptopów dla graczy nowszych generacji króluje Nvidia. Moim zdaniem nie warto pakować się w laptopy ze starszymi generacjami kart chyba, że mamy bardzo mocno ograniczony budżet. Laptopy z kartami GTX 1050 zaczynają się od kwoty około 3200 zł, więc w tej kwocie możemy mieć sprzęt z kartą, która bez problemu pozwoli nam pograć nawet w Wiedźmina 3.

jaka karta graficzna w laptopie do gier

Hyperbook i granie w wiedzmina 3

Jak widzimy po wykresie, najlepiej interesować się laptopami z 1050Ti, gdyż tych znajdziemy najwięcej i oferują one najwięcej w stosunku cena/wydajność. Laptopy z GTX’em 1070 lub bagatela 1080 to gratka dla ludzi z grubym portfelem, którzy chcieliby na swoim sprzęcie pograć w każdą najnowszą produkcję na ustawieniach ULTRA.

różnica wydajności kart w laptopie

Procesor w laptopie do gier

Procesor, czyli serce naszego laptopa to również bardzo ważna rzecz w przypadku sprzętu do grania. Możemy mieć bardzo dobrą kartę graficzną, jednak bez odpowiedniego procesora będzie ona praktycznie bezużyteczna. W przypadku laptopów do gier prym wiodą procesory Intel, więc skupimy się głównie na nich. Premiera 8. generacji przyniosła więcej rdzeni do laptopów, więc w miarę możliwości polecałbym zainteresowanie się procesorami o nazwie ix-8xxx, jednak w przypadku laptopów gamingowych najwięcej na naszym rynku znajdziemy modeli z 7. generacją.

ceny laptopów do gier

Jak łatwo zauważyć laptopy z najnowszą generacją procesorów Intel są o wiele droższe od poprzedniej generacji. Różnica w wydajności w grach czy w codziennym użytkowaniu będzie spora, jednak prawda jest taka, że aktualnie na naszym rynku jest ponad 6 razy więcej laptopów z 7. generacją intela niż z ósmą. W przypadku problemów z wyborem procesora warto poszukać na internecie dokładnych benchmarków i pomocna może okazać się ta strona.

Hyperbook głośniki w gamingowym laptopie

Ile pamięci RAM i jaki dysk w laptopie do gier?

Bardzo ważną funkcję w grach spełnia RAM. W przypadku zainteresowania się laptopami dla graczy 8GB RAM’u powinno być naszym minimum. Warto doczytać czy interesujący nasz laptop ma jedną kość czy dwie kości RAM. W przypadku posiadania jednej kości jest to dobra wiadomość, gdyż sami możemy w przyszłości dołożyć drugą taką samą, jednak jeśli laptop posiada zamontowany RAM w trybie dual channel (dwie kości) to również jest to dobra wiadomość, gdyż w grach tak zamontowany RAM da nam więcej i po prostu uświadczymy mniejszą ilość micro stutteringu (lekkich ścięć w grach).

Droższe laptopy mają często wbudowane dyski zarówno SSD jak i HDD. Najlepszym wyborem jest posiadanie laptopa z dyskiem SSD na system oraz HDD na wszelkie inne dane. Dzięki takiej opcji sprzęt będzie działał błyskawicznie, włączanie się zajmie mu dosłownie 10 sekund, a wszelkie codzienne przeglądanie internetu czy praca będą o wiele szybsze. Dodatkowo mamy dysk HDD, na którym zmieścimy wszystkie pozostałe potrzebne pliki, programy i inne.

Zobacz rankingi polecanych notebooków >>>

Hyperbook porty gamingowego laptopa

Kultura pracy laptopa do gier

Podzespoły, o których wspomniałem wcześniej, pełnią najważniejsze funkcję w przypadku sprzętu “gamingowego”. To dzięki nim mamy sensowną wydajność w grach, jednak wszystkie te rzeczy trzeba jakoś zmieścić w obudowie i co ważniejsze - schłodzić je. Słabe systemy w chłodzeniach to bolączka tanich laptopów - Możemy tanio kupić sprzęt z 1050, jednak musimy liczyć na to, że skoro jest tak tanio to na czymś producent musiał zaoszczędzić. Złe systemy chłodzenia to gwarancja głośnego i ciepłego laptopa, jeśli chcemy kupić sprzęt cichy to musimy poczytać o interesujących nas modelach czy ich system chłodzenia jest dobry.

Hyperbook Touchpad i Klawiatura w laptopie do gier

Ekran w laptopie do gier

Zintegrowany monitor to podstawowa część każdego laptopa i raczej trudno byłoby używać laptopa bez niego. Niestety matryce stosowane w laptopach bardzo często są bardzo słabe. O ich użyteczności do grafiki czy montażu filmów bez odpowiedniej kalibracji nie ma co mówić. W przypadku ekranu warto zainteresować się przede wszystkim matrycami matowymi - mamy do wyboru IPS, czyli często matryce droższe, ale z lepszymi kolorami lub VA, które częściej zobaczymy w tańszych laptopach bądź w laptopach z szybszym odświeżaniem matrycy (np. 144hz).

Hyperbook matryca gamingowego laptopa

Wybieramy laptop do gier - Podsumowanie

Podsumowując, musimy zainteresować się laptopami z najnowszymi grafikami - 1050, 1050Ti, 1060, 1070 lub 1080. Dodatkowo najtańszy interesujący nas procesor to I5-7300HQ, a I7-7700HQ, i5-8250U czy I7-8700 będą dobrym wyborem w przypadku droższego sprzętu. Nie zapomnijmy jednak o tym by laptop w miarę możliwości posiadał dysk SSD na system, gdyż znacząco poprawia to szybkość pracy oraz by w najlepszym wypadku posiadał minimum 8GB RAM’u w trybie Dual Channel. Pod względem technicznym są to najważniejsze specyfikacje, od których możemy zacząć poszukiwania naszego wymarzonego laptopa. Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek zakup upewnijmy się, że wybrany przez nas sprzęt ma dobrą kulturę pracy i jest dobrze wykonany - to wymaga już trochę czytania i sprawdzania wielu rzeczy przed zakupem.

blog comments powered by Disqus
Laptop dla gracza - Czym się kierować przy zakupie?