PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Zbuduj Niewielkich Rozmiarów Komputer HTPC W Swoim Salonie

Zbuduj Niewielkich Rozmiarów Komputer HTPC W Swoim Salonie

Niewielkich rozmiarów, cichy, innowacyjny komputer PC to rewelacyjny dodatek do kina domowego. Jest jeszcze bardziej uniwersalny niż Smart TV i odtwarzacze multimedialne, a nawet może zastąpić konsolę.

HTPC, czyli Home Theatre Personal Computer, sprawdzi się świetnie w inteligentnych domach. Daje więcej możliwości niż standardowe odtwarzacze Blu-ray i DVD, pozwala także na połączenia z internetem. Dostosowując go odpowiednio, stanie się świetnym urządzeniem również dla graczy.

 

Zobacz Rewelacyjne Laptopy LENOVO >>

 

Chcąc stworzyć w swoim salonie mini PC, można się zdecydować na jedną z trzech dróg. Pierwszą z nich, jest zakup gotowych sprzętów - mają je w swojej ofercie m.in firmy Asus, Lenovo, Zotac. Trudno jednak będzie dopasować takiego gotowca do własnych potrzeb.

Drugą opcją jest wybór barebone, czyli kadłubka. W zależności od firmy, kadłubek może być w większym lub mniejszym stopniu kompletny. Daje to możliwość dostosowania częściowego maszyny do swoich upodobań.

Trzecim wariantem jest złożenie komputera HTPC od podstaw. Sprawi to, że będzie on idealnie pod nas skonfigurowany.

 

Komputer pełniący funkcję Smart TV nie musi być z tak zwanej górnej półki. Jeżeli jednak będziemy z niego korzystać jak z konsoli, z pewnością lepiej sprawdzą się jak najbardziej wydajne podzespoły. Najlepiej sprawdzi się kompaktowa obudowa i płyta główna w formacie mini-ITX, karta dźwiękowa 7.1 z klasy Sound Blaster X-Fi, a także format mATX, który daje dużo możliwości późniejszej rozbudowy.

 

Duże znaczenie ma wybór procesora - nie chcemy mieć przecież urządzenia, które będzie pożerało prąd w ogromnych ilościach. Warto więc wybierać modele energooszczędne - znajdziemy je zarówno w ofercie AMD, jak i Intela.

W komputerach mini PC szybkość pamięci RAM nie jest aż tak bardzo ważna. W zupełności wystarczy moduł 1600 MHz. Minimalna pojemność to 4GB, a optymalna 8GB.

 

Jeżeli komputer będzie nam służył również do gier, warto pamiętać o w miarę dobrej karcie graficznej. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj np. Nvidia GeForce GTZ Ti czy też AMD Radeon R7 260x, których stosunek ceny do wydajności jest jak najbardziej w porządku, a dodatkowo są energooszczędne. Na średnich detalach poradzą sobie nawet z wymagającymi grami.

 

Przechowywanie danych wymaga dobrego przemyślenia. Jeżeli zależy nam, aby dysk był wydajny - warto rozważyć zakup SSD. Pozwolą one na przechowywanie danych nie tylko z gier, ale też programów. Dobrym wyborem będą dyski SATA III 128 lub 256 GB - np Plextor M65. Niektóre płyty główne mini-ITX mają na wyposażeniu gniazdo mSATA, do którego można podłączyć niewielkich rozmiarów nośniki SSD - np Plextor M6M.

Dyski SSD warto uzupełnić o urządzenia HDD, które będą pełniły funkcję magazynów danych. Tu warto już pomyśleć o większych pojemnościach - 1 TB wystarczy bez wątpienia na duże ilości materiałów.

 

>> Sprawdź, jak idealnie połączyć SSD z HDD

 

Mini PC, w zależności od tego, jaką obudowę w nich zastosujemy, mogą być zasilane zasilaczami ATX lub niewielkimi SFX o mocy 300-350W. Idealnie, jeżeli zasilacz będzie cichy - pół-pasywny lub pasywny.

 

Kluczową kwestią jest odprowadzanie ciepła z obudowy. Dobrej klasy chłodzenie zagwarantuje idealną ciszę podczas pracy. Niestety, w zestawach z na prawdę wydajną kartą graficzną, ciężko będzie osiągnąć błogą ciszę bez sięgnięcia po chłodzenie wodne.

 

Optyczny napęd ze standardowych komputerów i laptopów odchodzi do lamusa, jednak w mini PC jest on niezbędny - bez niego nie uda nam się zastąpić HTPC odtwarzacza Blu-ray czy DVD.

blog comments powered by Disqus
Zbuduj Niewielkich Rozmiarów Komputer HTPC W Swoim Salonie