"3 Sposoby na:" Ulepszenie wydajności i ilości FPS w grach

"3 Sposoby na:" Ulepszenie wydajności i ilości FPS w grach

Już niedługo premiera Wiedźmina 3. Z tej okazji chcieliśmy przekazać Wam kilka rad na temat optymalizacji wydajności swojego komputera, w celu uzyskania lepszych wrażeń w grach. W dzisiejszym programie z serii "3 Sposoby na:" pokażemy Wam, co zrobić, aby tego dokonać. Zapraszamy na 3 Sposoby na: Jak zwiększyć wydajność komputera w grach.

Więcej na ten temat mówiliśmy w drugim odcinku - 3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera

Sposób 1: Uporządkuj i zoptymalizuj swój system

Po pierwsze oczyść dysk systemowy poprzez standardowe narzędzie usuwania niepotrzebnych plików, potem użyj także programu, takiego jak CCleaner lub podobnego - przy okazji przeczyść także rejestr.

Ccleaner

W narzędziu msconfig możemy wyłączyć niepotrzebne usługi działające w tle. Automatyczne aktualizacje nie są na pewno czymś, co chcemy mieć uruchomione podczas grania.

Konfiguracja systemu

Później wchodzimy do właściwości komputera i wchodzimy w zaawansowane ustawienia systemu. W opcjach wydajności możemy pousuwać efekty wizualne, które nie są potrzebne. Animacje paska zadań, cienie, funkcja aero i tym podobne elementy znacząco spowalniają działanie, szczególnie słabszych i starszych komputerów oraz laptopów. Można wyłączyć je automatycznie klikając "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności".

Opcje wydajności - efekty wizualne

Przechodzimy do ustawień pamięci wirtualnej. Tam odznaczamy, aby jej rozmiar był kontrolowany przez system. Wartość należy ustawić na sztywno. Przy 8 GB pamięci operacyjnej, plik stronnicowania polecamy ustawić na około 4-5 GB, w zupełności to wystarczy. Można to wykonać również z poziomu wiersza poleceń za pomocą komendy: bcdedit /set increaseuserva X, gdzie w miejsce X wprowadzamy wartość w megabajtach np. 4096.

Pamięć wirtualnaAdministrator - C/Windows

Ostatecznie możemy również zmienić priorytet procesu danej gry na wysoki w menadżerze zadań, aby go uruchomić wystarczy przytrzymać przyciski CTRL+SHIFT+ESC.

Menedżer zadań

Jeżeli korzystacie z notebooka, warto ustawić plan zasilania zoptymalizowany pod wydajność - możecie to zrobić za pomocą panelu sterowania lub oprogramowania dołączonego przez producenta urządzenia.

Sposób 2: Program Gamebooster

Polecany przez wielu użytkowników jest także program Gamebooster, który przed uruchomieniem danego tytułu wyłącza wszystko, co jest w danym momencie niepotrzebne i może spowolnić rozgrywkę. Przechodzimy do opcji przyspieszenie, klikamy START i wuala. 

Game Booster

Sposób 3: Podkręć procesor i kartę graficzną

Finalnie można uciec się do bardziej radykalnych kroków, a mianowicie podkręcenia swojej karty graficznej i procesora. O ile zwiększenie taktowania CPU może dodać zaledwie kilka klatek na sekundę, o tyle w przypadku grafiki można oczekiwać większego wzrostu wydajności. Za pomocą MSI Afterburner, z poziomu systemu, zwiększamy wartości Core Clock i Memory Clock do czasu, aż w grze nie będą pojawiać się artefakty. Nie martwcie się - bez zwiększania napięcia temperatura nie powinna sie zanadto podnieść. W przypadku nowszych procesorów je również możecie podkręcić z poziomu systemu - np. za pomocą programu Intel Extreme Tuning Utility. Jeżeli natomiast starsze karty graficzne, możecie pobrać NVIDIA System Tools lub ATI Tray Tools, które pozwalają dostosować ustawienia GPU, a także podkręcić ją, również z poziomu systemu.

MSI afterburner

To już wszystko w dzisiejszym odcinku z serii „3 Sposoby na…”. Dajcie znać w komentarzach czy nasze patenty Wam się przydały. Mamy nadzieję, że Wasz komputer będzie gotowy na przyjazd Geralta z Rivii. Wiedźmin 3 nadchodzi, za pasem już np. GTA 5, więc warto zwiększyć wydajność Waszego komputera. Poniżej podawajcie swoje przykłady sposobów, a także propozycje na nowe epizody. Jak zwykle czekamy na Was przy okazji nowych filmów i artykułów na VideoTesty.pl.

Dodatkowe rady: czyszczenie wnętrza komputera, regularna defragmentacja (w przypadku dysków magnetycznych), dokupienie większej ilości pamięci RAM oraz wymiana innych podzespołów na bardziej wydajne.


Jakie karty graficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu kart graficznych z 6/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które karty graficzne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (GVN105TOC4GD) Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB (GVN105TOC4GD)Best of the best!
2MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC 4GB (GTX1050TI4GOC4GB) MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC 4GB (GTX1050TI4GOC4GB) Sprawdź sam
3Asus GeForce GTX 1050 TI 4GB (EX-GTX1050TI-4G) Asus GeForce GTX 1050 TI 4GB (EX-GTX1050TI-4G) Ten ma niezłą cenę!
4MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G (GTX1050TIGAMINGX4G) MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G (GTX1050TIGAMINGX4G) Polecany model
5Gigabyte GeForce GTX 750 Ti (GV-N75TWF2OC-4GI) Gigabyte GeForce GTX 750 Ti (GV-N75TWF2OC-4GI) Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Kart Graficznych do 800 zł - Świetne Doznania Wirtualnej Rzeczywistości

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more