PODPOWIEDZI:

"3 Sposoby na:" Ulepszenie wydajności i ilości FPS w grach

"3 Sposoby na:" Ulepszenie wydajności i ilości FPS w grach

Już niedługo premiera Wiedźmina 3. Z tej okazji chcieliśmy przekazać Wam kilka rad na temat optymalizacji wydajności swojego komputera, w celu uzyskania lepszych wrażeń w grach. W dzisiejszym programie z serii "3 Sposoby na:" pokażemy Wam, co zrobić, aby tego dokonać. Zapraszamy na 3 Sposoby na: Jak zwiększyć wydajność komputera w grach.

Więcej na ten temat mówiliśmy w drugim odcinku - 3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera

Sposób 1: Uporządkuj i zoptymalizuj swój system

Po pierwsze oczyść dysk systemowy poprzez standardowe narzędzie usuwania niepotrzebnych plików, potem użyj także programu, takiego jak CCleaner lub podobnego - przy okazji przeczyść także rejestr.

Ccleaner

W narzędziu msconfig możemy wyłączyć niepotrzebne usługi działające w tle. Automatyczne aktualizacje nie są na pewno czymś, co chcemy mieć uruchomione podczas grania.

Konfiguracja systemu

Później wchodzimy do właściwości komputera i wchodzimy w zaawansowane ustawienia systemu. W opcjach wydajności możemy pousuwać efekty wizualne, które nie są potrzebne. Animacje paska zadań, cienie, funkcja aero i tym podobne elementy znacząco spowalniają działanie, szczególnie słabszych i starszych komputerów oraz laptopów. Można wyłączyć je automatycznie klikając "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności".

Opcje wydajności - efekty wizualne

Przechodzimy do ustawień pamięci wirtualnej. Tam odznaczamy, aby jej rozmiar był kontrolowany przez system. Wartość należy ustawić na sztywno. Przy 8 GB pamięci operacyjnej, plik stronnicowania polecamy ustawić na około 4-5 GB, w zupełności to wystarczy. Można to wykonać również z poziomu wiersza poleceń za pomocą komendy: bcdedit /set increaseuserva X, gdzie w miejsce X wprowadzamy wartość w megabajtach np. 4096.

Pamięć wirtualnaAdministrator - C/Windows

Ostatecznie możemy również zmienić priorytet procesu danej gry na wysoki w menadżerze zadań, aby go uruchomić wystarczy przytrzymać przyciski CTRL+SHIFT+ESC.

Menedżer zadań

Jeżeli korzystacie z notebooka, warto ustawić plan zasilania zoptymalizowany pod wydajność - możecie to zrobić za pomocą panelu sterowania lub oprogramowania dołączonego przez producenta urządzenia.

Sposób 2: Program Gamebooster

Polecany przez wielu użytkowników jest także program Gamebooster, który przed uruchomieniem danego tytułu wyłącza wszystko, co jest w danym momencie niepotrzebne i może spowolnić rozgrywkę. Przechodzimy do opcji przyspieszenie, klikamy START i wuala. 

Game Booster

Sposób 3: Podkręć procesor i kartę graficzną

Finalnie można uciec się do bardziej radykalnych kroków, a mianowicie podkręcenia swojej karty graficznej i procesora. O ile zwiększenie taktowania CPU może dodać zaledwie kilka klatek na sekundę, o tyle w przypadku grafiki można oczekiwać większego wzrostu wydajności. Za pomocą MSI Afterburner, z poziomu systemu, zwiększamy wartości Core Clock i Memory Clock do czasu, aż w grze nie będą pojawiać się artefakty. Nie martwcie się - bez zwiększania napięcia temperatura nie powinna sie zanadto podnieść. W przypadku nowszych procesorów je również możecie podkręcić z poziomu systemu - np. za pomocą programu Intel Extreme Tuning Utility. Jeżeli natomiast starsze karty graficzne, możecie pobrać NVIDIA System Tools lub ATI Tray Tools, które pozwalają dostosować ustawienia GPU, a także podkręcić ją, również z poziomu systemu.

MSI afterburner

To już wszystko w dzisiejszym odcinku z serii „3 Sposoby na…”. Dajcie znać w komentarzach czy nasze patenty Wam się przydały. Mamy nadzieję, że Wasz komputer będzie gotowy na przyjazd Geralta z Rivii. Wiedźmin 3 nadchodzi, za pasem już np. GTA 5, więc warto zwiększyć wydajność Waszego komputera. Poniżej podawajcie swoje przykłady sposobów, a także propozycje na nowe epizody. Jak zwykle czekamy na Was przy okazji nowych filmów i artykułów na VideoTesty.pl.

Dodatkowe rady: czyszczenie wnętrza komputera, regularna defragmentacja (w przypadku dysków magnetycznych), dokupienie większej ilości pamięci RAM oraz wymiana innych podzespołów na bardziej wydajne.


blog comments powered by Disqus
"3 Sposoby na:" Ulepszenie wydajności i ilości FPS w grach