PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Rowerowo #21 - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie Roweru Używanego

  • Dodano: 2 lata, 6 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Rowerowo #21 - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie Roweru Używanego

Od pierwszego odcinka Rowerowo wpajałem Wam, że warto kupować rower używany, ponieważ jest to najbardziej opłacalne. Jednak podczas dokonywania takiego zakupu należy zwrócić uwagę na szereg istotnych szczegółów.

Numery seryjne ramy

Sprawdzenie pewności pochodzenia roweru to pierwsza rzecz, którą powinniście wykonać podczas oględzin sprzętu. Numery seryjne zazwyczaj znajdują się na spodzie ramy, pod suportem. Nie ma jednak w Polsce ani w Europie ogólnodostępnej bazy rowerów skradzionych, zatem nigdy nie jesteśmy 100% pewni, czy rower pochodzi z legalnego źródła. Chyba, że sprzedający pokaże nam jakikolwiek dowód zakupu.

Mimo to, że jak wcześniej wspomniałem nie ma międzynarodowej policyjnej bazy, to polecam skorzystać z serwisu biketag.eu. Więcej o nim w jednym z kolejnych odcinków Rowerowo!

Co w sytuacji, kiedy na ramie nie znajdują się żadne numery, a konkretniej są w jakikolwiek sposób zeszlifowane lub widać, że ktoś mógł przy nich grzebać, np. zmienić 3 na 8? W takim wypadku, pod żadnym pozorem nie kupujemy takiego roweru.

Dokładne obejrzenie ramy

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie sprawności ramy, czyli sprawdzamy czy rama ma oryginalne malowanie (nieoryginalny lakier może świadczyć o poważnych uszkodzeniach w przeszłości) oraz czy wszystkie spawy są oryginalne. Wypatrujcie także pęknięć, które sprzedający mógł chcieć zataić. Jeśli wszystko jest okej, to możemy przejść do dalszych oględzin!

Stan amortyzatora

Już na pierwszy rzut oka możemy ocenić stan amortyzatora. Jeśli górne lagi są czyste, nie widać na nich głębszych rys, wgnieceń czy przetarć, to możemy już być dobrej myśli! Warto przed zakupem zapoznać się z typowymi dla amortyzatora wadami, np. Duro którego posiadam ma ten wizualny minus, że czarna anoda z górnych lag bardzo szybko się ściera, lecz nie wpływa to na pracę amortyzatora, tak więc to nie powinno nas od razu odstraszać. Należy zapytać sprzedającego o to, czy był on kiedyś serwisowany i kiedy to miało miejsce.

Ważnym etapem jest sprawdzenie luzu. Najłatwiej zrobić to blokując przednie koło i napierając na rower. Jeśli poczujemy jakiś luz, powinniśmy go zlokalizować. Należy się dobrze przyjrzeć amortyzatorowi oraz główce ramy. Możemy także złapać za te elementy ręką by odczuć wyraźniej luz. Jeśli luz pojawia się na amortyzatorze, to jest to raczej czarniejszy scenariusz, chyba że jest bardzo minimalny, praktycznie niewyczuwalny, wtedy możecie być spokojni o swoje zęby. W przypadku luzu na główce ramy, to jest to mniejszy problem, być może wystarczy jedynie dokręcić śrubę od góry, ale jest to element, który może pomóc w stargowaniu ceny.

Koła

Sprawdzając koła zacznijmy od ocenianie ich ogólnego stanu, mam na myśli szczególnie to, czy są proste. Należy im się pod tym kątem dokładnie przyjrzeć. Warto także sprawdzić naciąg szprych, czy nie jest zbyt mały, ani zbyt mocny, powinny mieć około 2-3mm luzu.

Napęd

Napęd jest elementem eksploatacyjnym, więc powinniśmy sprawdzić jego stan!

Wpierw zobaczmy na kasetę/wolnobieg. Jego stan możemy określić wzrokowo - jeśli zębatki są ostro zakończone, to na pewno jest on do wymiany. Dodatkowo warto się przejechać i trochę mocniej naciskać na pedały i sprawdzić, czy łańcuch nie przeskakuje.

Zwróćmy uwagę także na korbę. Na moim przykładzie świetnie widać różnicę pomiędzy mocno zużytym a dobrym blatem. Jeśli zamiast zębów blat ma ostre igiełki, to ta część kwalifikuje się do wymiany.

Hamulce

Ale napęd to nie wszytko. Jak już się rozpędzimy, to trzeba jakoś zahamować!

W przypadku zwykłych v-breaków lub mechanicznych hamulców tarczowych jest trochę prościej, bo wystarcz, że sprawdzimy stan klocków oraz podczas przejażdżki sprawdzimy ich działanie.

Jeśli jednak mamy do czynienia z hamulcami hydraulicznymi, to dodatkowo koniecznie powinniśmy sprawdzić szczelność układu - zarówno przewodu na całej długości jak i zacisku oraz klamki.

Przerzutki

Nie wiem dlaczego przerzutki są elementami, które najczęściej są uszkodzone w rowerze. Aż przypomina mi się typowe "Ale nie zmieniaj przerzutek", kiedy za małolata jeździło się na rowerach kolegów :)

Co do sprawdzenia ich stanu technicznego, to od strony wizualnej powinniśmy określić czy zarówno tylna jak i przednia są proste, to podstawa. Przerzutki nie powinny mieć również żadnego luzu, ponieważ może on powodować samoczynne przerzucanie biegów.

Kółeczka tylnej przerzutki dotyczy ta sama zasada co zębatek na korbie oraz wolnobiegu/kasecie.

Podczas przejażdżki rowerem dokładnie sprawdźcie wszystkie biegi. Zwróćcie uwagę na to czy wchodzą bez większego problemu i hałasu oraz czy same nie przeskakują.

Inne elementy roweru

Co do innych elementach roweru takich jak mostek, kierownica, sztyca itd., powinniśmy po prostu zwrócić uwagę czy nie są w żaden sposób uszkodzone (pęknięte, pogięte itp.). Szczególną uwagę zwróćcie na druty siodełka, powinny być proste.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli dobrze obejrzycie rower, to nie natraficie na minę i na pewno będziecie zadowoleni ze swojego wyboru.

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #21 - Na Co Zwracać Uwagę Przy Zakupie Roweru Używanego
Autor: Damian