PODPOWIEDZI:

Czy po płukaniu ust Listerine można prowadzić auto?

Czy po płukaniu ust Listerine można prowadzić auto?

Płukałeś... nie jedź. "Wypłukał usta i stracił prawo jazdy". Zastanawiałeś się kiedyś czy po przepłukaniu ust płynem Listerine, który zawiera alkohol możesz być „pijany”? Okazuje się, że tak i jeżeli wsiądziesz do auta zaraz po wypłukaniu jamy ustnej i przypadkiem zatrzyma Cię policja, możesz wydmuchać bardzo zaskakujący wynik.

Procedura testowa i wykorzystane alkomaty

Przeprowadziliśmy 4 próby, na 4 różnych osobach i pokażemy Wam, jakie uzyskaliśmy rezultaty. Do testu wykorzystaliśmy 4 alkomaty: tzw. przesiewowy, czyli bezustnikowy używany przez policję w czasie rutynowych kontroli – model Promiler AL 1100F oraz 2 modele konsumenckie: Promiler AL 8000 i ALC-2. Wyniki sprawdzaliśmy na alkomacie wzorcowym Promiler ALP-2, który również używany jest przez policję. Jeżeli jesteście zainteresowani cenami tych urządzeń, to zapraszamy do opisu filmu, gdzie znajdziecie odpowiednie linki.

Tańszy Alkomat Promiler AL-8000 |► 

Test #1 – po 2 i 4 minutach

Uzyskane w wyniku testów wyniki różniły się od siebie. Wszakże po dwóch minutach za każdym razem alkomat przesiewowy AL 1100F nakazałby policjantom wnikliwą kontrolę ze względu na zapalenie się czerwonej lampki, czyli wynik powyżej 0,2 promila. Kolejne próby, które następowały w okolicach 4 i 5 minuty od 30 sekundowego płukania jamy ustnej różniły się w zależności od alkomatu i osoby, która podejmowała się próbie. W przypadku pierwszego testera uzyskaliśmy wyniki 0,35 i 0,28 odpowiednio na modelach AL 8000 oraz ALC-2, drugi tester uzyskał w tym czasie rekordowy rezultat 1,21 promila na AL 8000, trzecia osoba na tym samym alkomacie wykręciła 0,53 promila, natomiast czwarty delikwent uzyskał rezultat 0,38 na AL 8000 i 0,21 na ALC-2.

Promiler AL-1100F - Alkomat bezustnikowy |► 

Test #2 – po 6 minutach

Już przy kolejnej próbie, która nastąpiła około 2 minuty później widać spory rozstrzał w wynikach, jakie uzyskają poszczególne alkomaty, można je porównać również z ich ceną. Pierwszy obiekt testów okolicach 6-stej minuty uzyskał wynik zaledwie 0,12 ‰ na ALP-2, druga z testerek z kolei 0,82 na ALC-2 i 0,29 na ALP-2, trzecia osoba 0,42 na ALC-2 i 0,25 ‰ na ALP-2, z kolei trzeci tester 0,17 ‰ na modelu ALP-2.

Policyjny Alkomat Promiler ALP-1 |►

Test #3 – po 8 minutach

Kolejna próba nastąpiła po około 8 minutach od wyplucia płynu Listerine i została przeprowadzona na alkomacie przesiewowym AL 1100F – pierwsza testerka uzyskała komunikat PASS, oznaczający brak alkoholu w wydychanym powietrzu, z kolei pozostałym 3 osobom pojawiła się pomarańczowa lampa z napisem LOW, a więc ilość alkoholu mniejszą niż 0,2 ‰.

Tańszy Alkomat Promiler AL-8000 |► 

Kiedy alkohol znika?

Czwartemu z testerów wszystkie alkomaty zgodnie pokazały brak alkoholu w wydychanym powietrzu około 9 minuty, natomiast dwie pozostałe testerki uzyskały wynik zero na wszystkich urządzeniach dopiero około 12 minuty.

Konsumencki Alkomat Promiler ALC-2 |► 

Podsumowanie – Płukałeś… nie jedź!

Podsumowując ten film, jednogłośnie obalamy mit, że po przepłukaniu jamy ustnej, człowiek może być „pijany”. Niemniej jednak, jeżeli natychmiast po wypłukaniu jamy ustnej wsiądziecie za kółko, lub co gorsza płuczecie buzię w trakcie jazdy, to musicie liczyć się z tym, iż policja po zbadaniu Was alkomatem, może was przytrzymać chwilę dłużej. Wtedy wystarczy poprosić o odczekanie bezpiecznych 12 minut, a ilość alkoholu w wydychanym powietrzu powinna być równa zero. Zachęcamy Was do udostępnienia tego materiału oraz zostawienia palca w górę, jeżeli Wam się podobał. Sprawdźcie opis tego filmu, gdzie znajdziecie linki do cen alkomatów oraz do profili na portalach społecznościowych.

blog comments powered by Disqus
Czy po płukaniu ust Listerine można prowadzić auto?