PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Najlepszy Zegarek – Wybieramy Model Zegarka na Każdą Okazję

Jak Wybrać Najlepszy Zegarek – Wybieramy Model Zegarka na Każdą Okazję

Na wstępie powiedzmy sobie jedno – nie ma czegoś takiego jak zegarek uniwersalny. Eleganckie modele ze skórzanym paskiem będą pasować do garnituru, ale już nie będą dobrze wyglądać w towarzystwie bluzy z kapturem czy kolorowego T-shirta. A to nie jedyna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Liczy się też marka, dodatkowe funkcje, mechanizm oraz ogólny design. Na co jeszcze zwracać uwagę i dlaczego?

Marka oraz design

Dobrze znana zasada mówi, że markowe produkty są droższe, ale za to lepsze. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Wybierając znaną i renomowaną markę mamy gwarancję niezawodności oraz dobrego serwisu. Szukając zegarka warto więc spojrzeć na to kto go zrobił. Nie popadajmy jednak od razu w skrajności, znajdziemy tańsze marki niż Patek Philippe, które także świetnie się prezentują.

Najdroższe zegarki sięgają astronomicznych sum, nawet do kilku milionów dolarów. Spójrzmy jednak na bardziej realne propozycje. Modele znanych firm, takich jak Timex, Casio czy Rubicon dostaniemy już od ok. 100 złotych. Nie trzeba od razu kupować złotego Rolexa, ważne jest przecież to, aby zegarek się nam podobał i do nas pasował.

zegarek

Koperta

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest koperta. Jeżeli już ustaliliśmy, że nie szukamy czasomierza ze szczerego złota, warto pomyśleć nad materiałem, z którego zrobiony jest korpus. Najtrwalsze są te rzeźbione w stali nierdzewnej. Nie warto natomiast kupować wszelkiego rodzaju atrap, na których „złote” zdobienia naniesione są jedynie z wierzchu.

Wybór koperty jest bardzo ważny, ponieważ to ona ściera się najszybciej. Jeżeli już zdecydujemy się na pozłacany model. Przed zakupem danego modelu poszukajmy informacji o metodzie produkcji. Najbardziej żywotne są koperty z warstwą naniesioną metodą fizycznego naparowywania PVD. Trwałość takiej powłoki wynosi około 10 lat.

Stalowe koperty są stosowane w modelach bardziej przystępnych cenowo. W najdroższych zegarkach stosuje się do ich produkcji tytan, który jest o wiele trwalszy, a dodatkowo lżejszy i nie powoduje uczuleń. Są także o wiele wygodniejsze i lepiej reagują na niskie temperatury. Docenią to szczególnie osoby, które zakładają zegarki w każdy zimowy poranek.

koperta - zegarek

Rodzaj zapięcia i bransolety

Decydując się na zakup zegarka, zapewne staniecie przed wyborem czy wybrać zegarek na pasku czy może na bransolecie. Na pewno trudno będzie nam tutaj konkretnie doradzić. Wszystko zależy od indywidualnego stylu ubioru i preferencji. Warto się więc chwilę zastanowić nad tym, kiedy będziemy ten zegarek zakładać i do jakiego stroju. Z czasomierzami jest bowiem tak jak z biżuterią, nie każda pasuje do każdej okazji.

Najbardziej eleganckie i formalne są skórzane paski. W zależności od ceny wykonywane są ze skóry cielęcej, skóry strusia, jaszczurki, a nawet krokodyla. Ekskluzywność tych droższych ma swoje uzasadnienie nie tylko w jakości materiału, ale również w tym, że są ręcznie robione. Zegarek z takim paskiem, najlepiej w kolorze czarnym, ponieważ jest najbardziej uniwersalny, idealnie spasuje się z eleganckim strojem – z koszulą i garniturem. Niestety taki pasek stosunkowo szybko się niszczy i źle znosi kontakt z wodą. Są eleganckie, ale ich komfort noszenia i trwałość nieco odbiega od pozostałych rozwiązań.

Jeżeli preferujemy styl sportowy, należy pomyśleć o pasku lub bransolecie z tworzywa sztucznego. Kolorowy plastik idealnie pasuje do dresu lub luźniejszego stroju, jest przy tym trwały i wygodny. Najlepiej też reagują na wodę, więc idealnie sprawdzi się w czasie kąpieli, czy to na basenie, czy w morskiej wodzie.

Możemy też skusić się na aluminiową bransoletę. Jest to chyba najrozsądniejszy i najpopularniejszy wybór. Bransolety są dostępne w wielu kolorach i wariantach. Łatwo można je dopasować do grubości nadgarstka, są wytrzymałe, wygodne, a dodatkowo są najbardziej uniwersalne. Nadają się też na każdą okazję.

zapięcie w zegarku

Klasa wodoszczelności

Nikt nam nie każe od razu z zegarkiem nurkować w morskich głębinach, jednak warto zwrócić uwagę na klasę wodoodporności. Ta wartość mówi nam o tym, na jaką głębokość możemy nurkować, jednak nie do końca. Jeżeli model jest opatrzony klasą 30 metrów, nie oznacza to wcale, że możemy udać się z nim na taką głębokość. Nie są to profesjonalne zegarki dla nurków, a ta klasa jest zarezerwowana raczej dla klasycznych zegarków do garnituru. W praktyce to 30 metrów oznacza, że nasz czasomierz jest odporny na zachlapania i opady deszczu. Jeżeli chcemy popływać, nie powinniśmy wybierać zegarka poniżej 50 metrów, a do nurkowania nie należy podchodzić z modelami o klasie wodoszczelności niższej niż 200 metrów.

Mechanizm

W końcu dochodzimy do sedna, a więc do najważniejszej rzeczy w każdym zegarku. Chodzi tutaj o mechanizm. Dlaczego to takie ważne? To rodzaj zastosowanego mechanizmu decyduje o komforcie pracy zegarka oraz jego awaryjności i żywotności. Wpływa także na dokładność pomiaru czasu.

Mechanizmy można podzielić na dwie podstawowe grupy, mamy zatem zegarki elektroniczne i mechaniczne. Ten pierwszy energię pozyskuje się z wymiennej baterii, a funkcję oscylatora pełni w nim rezonator kwarcowy. Natomiast zegarki mechaniczne posiadają bęben ze sprężyną, do którego energię przekazuje się za pośrednictwem naciągu. Ten naciąg możemy wytworzyć nakręcając zegarek lub po prostu wykonując naturalne ruchy ręki. Z koli rolę oscylatora w zegarku mechanicznym pełni regulator balansowy.

Skoro wiemy już jak to działa, rodzi się pytanie, który mechanizm wybrać? Zegarki z mechanizmami elektronicznymi są tańsze, dokładniejsze, mniej wadliwe i o wiele bardziej popularne. Są tak popularne, że stało się to ich wadą. Jeżeli chcesz się wyróżniać, musisz wybrać zegarek mechaniczny. Nie bez powodu to właśnie one są uważane za te bardziej prestiżowe.

mechanizm

Podsumowanie

W czasach, w których godzinę podają już wszystkie urządzenia, zaczynając od lodówki, a kończąc na telefonie, ręczny zegarek wydaje się zbędny. Nie oznacza to wcale, że nie warto go nabyć. Zegarek to idealny dodatek, który może wiele powiedzieć o danej osobie. Dodaje elegancji, charakteru, a nowoczesne modele mają wiele ciekawych funkcji, na przykład pomiar ciśnienia, rytmu bicia serca oraz temperatury.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Najlepszy Zegarek – Wybieramy Model Zegarka na Każdą Okazję