PODPOWIEDZI:
600zł CashBack na Pralki Samsung

Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014

Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014

Firma Fortinet opublikowała właśnie prognozy laboratoriów FortiGuard Labs na rok 2014, które uwzględniają pięć największych zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa sieci i urządzeń cyfrowych, na które powinniśmy bardzo uważać. Przeczytajcie o nich w poniższym newsie.

1) Zwiększona liczba ataków na system Windows XP

Jeżeli nadal korzystacie z systemu Windows XP, to w roku 2014 będziecie musieli bardzo uważać. Firma Microsoft przestanie bowiem świadczyć usługi wsparcia dla systemu w dniu 8 kwietnia 2014 roku. Czym to skutkuje? Nowo odkryte luki w zabezpieczeniach nie będą usuwane, co narazi systemy komputerowe na całym świecie na ataki cyberprzestępców. Hakerzy już podobno opracowują ataki typu Zero Day Exploit, które będą skierowane w zamożnych użytkowników systemu Windows XP oraz w przedsiębiorstwa.

2) Złośliwe oprogramowanie opracowane na system Android rozprzestrzeni się w przemysłowych systemach kontroli i w Internecie przedmiotów

W roku 2014 przewiduje się odnotowanie pierwszych przypadków instalacji złośliwego oprogramowania na urządzeniach typu smartwatch czy na przenośnych konsolach do gier, szczególnie jeśli chodzi o wbudowane systemy ICS/SCADA.

3) Wzrost popularności biometryki jako metody uwierzytelniania

Wielkie firmy wprowadzają coraz to nowsze metody uwierzytelniania. Przykładem jest np. firma Apple i czytnik linii papilarnych w telefonie iPhone 5. Co z tego wynikło? Zabezpieczenie zostało złamane kilka dni po ukazaniu się telefonu w sprzedaży. Takie metody będą jednak wprowadzane i mogą mieć różne postacie. Wraz z nimi powstaną nowe zagrożenia i próby hakerów, które będą miały na celu łamanie nowych metod uwierzytelniania.

cyberzagrożenia

4) Batalia o sieć ukrytą

W ciągu nadchodzącego roku FBI planuje rozszerzyć zakres swoich działań, jednak jesteśmy przekonani, że agencja skupi się również na dalszym badaniu takich rozwiązań, jak sieć Darknet Tor lub kontrowersyjne udostępnianie plików w serwisach pokroju Megaupload. Mając świadomość tego, że gra w przysłowiowego „kotka i myszkę” trwa od chwili powstania pierwszych wirusów komputerowych, przewidujemy znacznie bardziej szczegółowe badania usług „gwarantujących anonimowość”. To z kolei z pewnością doprowadzi do powstania ich nowych wersji, które będą znacznie lepiej chronione przed infiltracją, atakami i zablokowaniem.

5) Producenci zabezpieczeń sieciowych zmuszeni do zapewnienia większej przejrzystości

Producenci zabezpieczeń sieciowych będą pod wnikliwą kontrolą. Użytkownicy już nie muszą akceptować samonakręcającej się marketingowej spirali zapewnień o „systemach informatycznych chronionych opatentowanymi zabezpieczeniami”. Dana firma będzie musiała w wyraźny sposób przedstawić dowody bezpieczeństwo oferowanych usług.

blog comments powered by Disqus
Piątka największych cyberzagrożeń według prognoz specjalistów Fortinet na rok 2014