PODPOWIEDZI:

Wzrasta Fragmentacja Androida!

Wzrasta Fragmentacja Androida!

Kolejny miesiąc za nami, a wujaszek Google udostępnia nam najświeższe dane dotyczące udziałów poszczególnych wersji systemu Android na rynku mobilnych systemów. Już na początku można rzec, iż dane te nie napawają optymizmem! Dlaczego? Po odpowiedź zapraszam do zapoznania się z niniejszym materiałem!

O problemie jakim jest fragmentacja systemu Android, nie da się przestać mówić. Sprawa ta towarzyszy nam i twórcom systemu od długiego czasu, a co gorsza…. nie zapowiada się by ten stan miał się w jakiś sposób poprawić! Z roku na rok przybywają kolejne odsłony Androida, zaś powoli ubywa użytkowników posiadających wersji takich jak “Froyo” czy “Gingerbread”. Podobnie jest z nieco młodszymi wersjami, które w teorii już dawno powinny odejść w niebyt! Dlaczego tak się dzieje? Co trzyma ludzi z tak “wiekowymi” Androidami? 

Jednym z wielu powodów takiego stanu rzeczy jest brak możliwości dalszego aktualizowania systemu. Większość producentów w bardzo szybkim tempie kończy “wspieranie” swoich urządzeń,  a przeciętny użytkownik nie ma pojęcia jak samemu zainstalować nowszą odsłonę systemu. Innym powodem jest przyzwyczajenie do modelu/systemu, stąd też niechęć do podjęcia aktualizacji oprogramowania lub dokonania zakupu nowego urządzenia.


Właśnie rodzi się tzw. fragmentacja systemu. Spora liczba różnych wersji systemu koliduje z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom Androida. Wracając jednak do samych statystyk udziału poszczególnych odsłon systemu od Google’a. W rankingu przoduje jeszcze nie tak stary system, Android 5.x Lollipop. Wszystko za sprawą tego, iż wielu producentów zdecydowało się na zaktualizowanie urządzeń mających preinstalowanego KitKat’a. Swoją cegiełkę przyłożyli producenci, którzy masowo instalowali i instalują Lollipopa do swoich urządzeń. Dzięki temu wersja ta osiągnęła 35,6%! Zaraz za tym wynikiem plasuje się wspomniany KitKat z wynikiem 32,5%.

Pytanie, czy to w ogóle się zmieni? Tak, jeśli Google zmieni swoje podejście do całej tej sprawy! W obecnej chwili, firma nie jest w stanie nakłonić, ani zmusić dostarczycieli sprzętu by ci regularnie aktualizowali swoje urządzenia. Stąd ta opieszałość w przypadku uzyskania jakiegokolwiek update-u. Najlepszą radą na ten moment byłoby dokonanie zakupu najlepszego smartfona z rodziny Nexus. Słuchawki te są regularnie update-owane i to przez wiele lat! Sam osobiście zastanawiam się czy nie dać sobie spokoju z markami pokroju LG, Samsunga czy Sony. Oczywiście, ostateczną opcją pozostanie własnoręczne wgrywanie nowego softu do telefonu. Nie jest to zbyt łatwy proces, ale też nie niewykonalny! Na co Wy byście wybrali? Czy da się zmusić producentów sprzętu, by częściej aktualizowali telefony? Może jednak wybralibyście instalację systemu na własną rękę? Komentujcie! ;)

blog comments powered by Disqus
Wzrasta Fragmentacja Androida!