PODPOWIEDZI:

Facebook łączy ludzi, a zwłaszcza terrorystów...

Facebook łączy ludzi, a zwłaszcza terrorystów...

Specjaliści wzięli pod lupę ponad tysiąc profili powiązanych z ISIS. Pół roku analiz i obserwacji wystarczyło, aby wyciągnąć wnioski. Facebook jest miejscem, w którym ekstremistyczne grupy mają idealne warunki do rozwoju.

Największy serwis społecznościowy świata ma coraz większe problemy. Kolejne niewygodne fakty raz za razem wypływają na powierzchnię. Od jakiegoś czasu Facebook jest pod ostrzałem, między innymi dlatego, że nie radzi sobie z moderowaniem ekstremistycznych treści. Tym razem jednak padły oskarżenia o bezpośrednie wspieranie terroryzmu. Wyniki analiz badaczy z Counter Extremism Project wskazują na to, że ISIS prowadzi aktywną rekrutację dzięki funkcjom społecznościowym serwisu.

Czytaj także: Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy >>>

Największą bolączką w tym wypadku okazuje się podsuwanie użytkownikom propozycji znajomości. Osoby zainteresowane tematem, klikając dla przykładu w posty o islamie, które nie są związane z ekstremizmem, otrzymują propozycje znajomości z terrorystami. Działa to w dwie strony, a więc algorytm również podsuwa zwyrodnialcom pod nos namiary na konkretne osoby. Ten system łączy dżihadystów na całym świecie – wzięte przez naukowców pod lupę konta należały do osób z 96 różnych krajów.

Aktywne rekrutowanie nowych członków do grup terrorystycznych na Facebooku nie stanowi żadnego problemu dla samych zainteresowanych. Wytypowane przez system osoby często stanowią łatwą zdobycz. Islamiści podejmują próby nawiązania kontaktu z takimi użytkownikami. Zaczyna się od zwykłej rozmowy, podsyłania linków do ciekawych materiałów i postów. Propaganda z czasem naturalnie się nasila – sam Facebook zaczyna kierować użytkowników do takich treści i znajomości.

Na Facebooku islam pożera nawet ateistów

W ciągu pół roku badacze zidentyfikowali około tysiąca profili zbrodniarzy. Przez ten czas tylko niespełna połowa została zawieszona przez administrację FB, z czego część „powróciła do życia”, za sprawą skarg właścicieli tych profili. Konto jednego z brytyjskich podejrzanych o terroryzm, który publikował na swoim profilu propagandowe nagrania, było zawieszane i odwieszane dziewięć razy. Strach pomyśleć o tym, w jaki sposób zwyrodnialcy mogą wykorzystać nadchodzącą wielkimi krokami facebookową aplikację do randkowania...

Czytaj także: Facebook opracowuje aplikację do randkowania >>>

Źródło: The Telegraph

blog comments powered by Disqus
Facebook łączy ludzi, a zwłaszcza terrorystów...