PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Lenovo Thinkpad X1 Carbon - Test laptopa biznesowego

Polskie drony posłużą do transportu krwi

  • Dodano: 9 miesięcy, 1 tydzień temu
  • Ocena: (4) (0)
Polskie drony posłużą do transportu krwi

Polacy opracowali pierwszy na świecie system transportowania medycznych przesyłek za pomocą bezzałogowych dronów. Nad projektem, który umożliwi bezzałogowy transport próbek krwi, pracuje polski start-up Airvein. Wszystko wskazuje na to, że nasze niebo wkrótce zaroi się od autonomicznych dronów...

O tym projekcie jest głośno już od ubiegłego roku, jednak za sprawą trwającego jeszcze Kongresu Gospodarczego w Katowicach temat powrócił. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze autonomiczne drony już niebawem pojawią się na niebie nad Polską w ramach programu „Żwirko i Wigura”, który jest realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Na pierwszy ogień pójdzie najprawdopodobniej, zgodnie z zapowiedziami, Airvein.

Airvein

Czytaj także: Zmodyfikowany dron uratował życie szczeniaczka >>>

„Airvein, jest to pierwszy kompletny system służący do transportów dronami, z przeznaczeniem do miast. Zaczynamy od budowy systemu, który będzie dostosowany do transportów krwi i próbek z krwią. Taki system w zasadzie będzie mógł posłużyć do transportu wszelakich wszystkich innych paczek w obszarach miejskich. Jest to o tyle system przełomowy, dlatego że oprócz dronów i modułów cargo, my oferujemy również infrastrukturę naziemną, czyli tzw. hangary, które będą obsługiwać te drony w sposób automatyczny: będą w nich wymieniać baterie, będą je serwisować. Cały system jest nadzorowany przez system informatyczny, w zasadzie mówimy tutaj, że nie ma operatora, tylko jest dyspozytor – osoba, która trzyma pieczę nad całą flotą dronów, które realizują transporty” – mówi Dariusz Werschner z Airvein.

Ogromny wybór dronów w świetnych cenach >>>

Werschner już porozumiał się z siecią prywatnych laboratoriów, dysponującą ponad 180 punktami pobrań krwi, w zakresie dostaw za pomocą dronów. Ładunek ma być bezpieczny i stale monitorowany od momentu nadania przesyłki, przez fazę latu, aż po odbiór paczki. Maszyny mają poruszać się w przestrzeni około 150 metrów nad ziemią, gdzie będą miały większą swobodę i nie będą sprawiały zagrożenia.

Źródło: Bankier.pl

blog comments powered by Disqus
Polskie drony posłużą do transportu krwi