PODPOWIEDZI:

Polskie drony posłużą do transportu krwi

Polskie drony posłużą do transportu krwi

Polacy opracowali pierwszy na świecie system transportowania medycznych przesyłek za pomocą bezzałogowych dronów. Nad projektem, który umożliwi bezzałogowy transport próbek krwi, pracuje polski start-up Airvein. Wszystko wskazuje na to, że nasze niebo wkrótce zaroi się od autonomicznych dronów...

O tym projekcie jest głośno już od ubiegłego roku, jednak za sprawą trwającego jeszcze Kongresu Gospodarczego w Katowicach temat powrócił. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze autonomiczne drony już niebawem pojawią się na niebie nad Polską w ramach programu „Żwirko i Wigura”, który jest realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Na pierwszy ogień pójdzie najprawdopodobniej, zgodnie z zapowiedziami, Airvein.

Airvein

Czytaj także: Zmodyfikowany dron uratował życie szczeniaczka >>>

„Airvein, jest to pierwszy kompletny system służący do transportów dronami, z przeznaczeniem do miast. Zaczynamy od budowy systemu, który będzie dostosowany do transportów krwi i próbek z krwią. Taki system w zasadzie będzie mógł posłużyć do transportu wszelakich wszystkich innych paczek w obszarach miejskich. Jest to o tyle system przełomowy, dlatego że oprócz dronów i modułów cargo, my oferujemy również infrastrukturę naziemną, czyli tzw. hangary, które będą obsługiwać te drony w sposób automatyczny: będą w nich wymieniać baterie, będą je serwisować. Cały system jest nadzorowany przez system informatyczny, w zasadzie mówimy tutaj, że nie ma operatora, tylko jest dyspozytor – osoba, która trzyma pieczę nad całą flotą dronów, które realizują transporty” – mówi Dariusz Werschner z Airvein.

Ogromny wybór dronów w świetnych cenach >>>

Werschner już porozumiał się z siecią prywatnych laboratoriów, dysponującą ponad 180 punktami pobrań krwi, w zakresie dostaw za pomocą dronów. Ładunek ma być bezpieczny i stale monitorowany od momentu nadania przesyłki, przez fazę latu, aż po odbiór paczki. Maszyny mają poruszać się w przestrzeni około 150 metrów nad ziemią, gdzie będą miały większą swobodę i nie będą sprawiały zagrożenia.

Źródło: Bankier.pl

blog comments powered by Disqus
Polskie drony posłużą do transportu krwi