PODPOWIEDZI:

Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka piasku

Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka piasku

Badacze z Uniwersytetu Michigan opracowali miniaturowe urządzenie, bijąc dziesięciokrotnie poprzedni rekord. Nawet legendarne IBM zostało zawstydzone.

Naukowcy ogłosili, że udało im się wyprodukować komputer, którego wymiary nie przekraczają 0,3 mm x 0,3 mm. Takie gabaryty sprawiają, że na tle poprzedniego rekordzisty czy nawet zwykłego ziarenka ryżu urządzenie wygląda jak prawdziwe maleństwo.

Czytaj także: Najlepszy superkomputer świata od IBM i Nvidii >>>

Naukowcy przekonują, że pomimo tego, że ich komputer jest mniejszy, to jest także lepszy od swoich poprzedników. Jeden z przewodzących projektowi profesorów Dawid Blaauw zapewnia, że udało się przeskoczyć problemy, z którymi nie poradziła sobie ekipa z IBM. Opracowanie funkcjonalnego urządzenia o tak niewielkich wymiarach wymagało całkiem nowego podejścia przede wszystkim do kwestii przewodzących energię obwodów.

Poprzedni rekord najmniejszego komputera świata należał do IBM

Sukces w tej dziedzinie otwiera furtkę dla badaczy na zupełnie innych polach. Tak maleńkie komputery można wykorzystać przede wszystkim w medycynie, na przykład do skrupulatnego pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, badania nowotworów i monitorowania rozmaitych procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Laptopy dla każdego - obszerny wybór i przystępne ceny >>>

Najmniejszy komputer świata ma jednak pewne niedociągnięcia. Jego funkcje są ograniczone, więc w zależności od tego, jaką będzie spełniać rolę, jego budowa będzie musiała być dostosowana do tej konkretnej funkcji. Dodatkowo, urządzenie nie przechowuje danych, gdy traci zasilanie – tego problemu nie udało się jeszcze obejść żadnej ekipie ludzi pracujących nad miniaturowymi podzespołami.

Źródło: University of Michigan

blog comments powered by Disqus
Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka piasku