PODPOWIEDZI:

Sony RX0 II - Najmniejszy aparat profesjonalny na świecie

Sony RX0 II - Najmniejszy aparat profesjonalny na świecie

Japoński gigant elektroniki użytkowej zapowiedział nowy sprzęt dla półprofesjonalistów. Sony RX0 II to następczyni ciepło przyjętej wytrzymałej i kompaktowej kamery. Na dodatek znacznie ulepszona.

Sam producent chwali się, że to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat ultrakompaktowy klasy premium. Trudno temu zaprzeczyć - sprzęt na papierze wydaje się mały i mocny. Posiada przy tym przetwornik wysokiej klasy o rozdzielczości 15,3 megapixela. Jego najważniejszą zmianą w stosunku do poprzednika jest jednak 4K - teraz filmy w tej rozdzielczości można zapisywać w samym urządzeniu.

Sony RX0 II to urządzenia dla każdego profesjonalisty

Zobacz też: Profesjonalne kamery sportowe wysokiej jakości

Kamerka sportowa dla profesjonalistów

Jeżeli nie mieliście wcześniej styczności z RX0-ami to z pewnością zaskoczy was to, co można upakować w obudowie tych rozmiarów. Sprzęt nie dość, że jest odporny na wodę (do 10 metrów) i pył, a także uderzenia i zmiażdżenia, to jeszcze posiada świetne podzespoły.

Przetwornik CMOS Exmor RS typu 1,0” w połączeniu z procesorem obrazu BIONZ X zapewni konkretną moc, pozwalającą zastosować tę kamerę w środowisku profesjonalnym. Pozwolą one przede wszystkim na uzyskanie nagrań QFHD - to znaczy 3840x2160. I to raczej nietypowych.

Sprzęt odczyta wszystkie piksele matrycy i nie połączy ich w grupy. Oznacza to, że zarejestruje o 70% więcej danych niż tak naprawdę potrzeba. Ograniczy to postrzępienie krawędzi i zapewni dużo lepszą jakość materiału filmowego.

Dzięki swoim rozmiarom RX0 II posłuży do skomplikowanych ujęć

Obraz nagrywany będzie w standardzie krzywej S-Log2. Oznacza to dużo większe możliwości postprodukcji kolorów. Każdy profesjonalny twórca to doceni.

Przy niższych rozdzielczościach kamera również zapewni ciekawe funkcje. W trybie Super Slow Motion uchwyci nawet do 1000 klatek na sekundę. To naprawdę dużo. Może to pozwolić na spowolnienie skrzydeł kolibra w locie do czytelnej prędkości.

O optykę ponownie zadbał Zeiss obiektywem Tessar T 24mm F4. To czołowy producent optyki fotograficznej, więc, nawet pomimo wysokiej wartości przysłony, nie zawiedziemy się.

Warto zobaczyć: Ranking kamerek sportowych

Nowe znaczy lepsze

Oprócz najbardziej pożądanej oczywistości, czyli wewnętrznego zapisu 4K, RX0 II wyposażono w wiele innych innowacji. Przede wszystkim poprawiono to, na co narzekała większość użytkowników - wbudowaną stabilizację. Wbudowany elektroniczny stabilizator ma pozwolić na lepszą jakość ujęć z ręki.

Jeżeli chcemy ją jeszcze poprawić - warto zainteresować się dedykowaną aplikacją. Movie edit add-on odczyta dodatkowe informacje z obrazu i odpowiednio poprawi nasz film. Podobno stwarzając iluzję używania gimbala.

RX0 II wyposażono także w Sony Eye AF. Zmodernizowana wersja funkcji poprawia sposób jej działania, szybkość i dokładność. Aparat samodzielnie będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. To pomoże tworzyć niezłe portrety.

Statyw RX0 II pozwoli na większą modularność

Nowa kostka od Sony wyposażona zostanie także w nietypowy ekran LCD. Nietypowy, bo wodoodporny i ruchomy. Odchylany o 180° wyświetlacz pozwoli na jeszcze większą kontrolę nad kręconymi ujęciami.

Które możemy łapać uchwytem VCT-SGR1. Lekkim i kompaktowym narzędziem na którym zamontujemy kamerkę. Może się rozkładać w ministatyw, a w rączce posiada przyciski do kontrolowania aparatu.

A może alternatywnie: Tanie kamerki sportowe do 500 zł |TOP 7|

Gdzie i kiedy?

To aparat dobry w każdym calu. Przeznaczony co prawda raczej dla profesjonalistów. Chociażby ze względu na cenę, która będzie wynosić 800 euro. 

Kiedy pojawi się na naszym rynku? Już za miesiąc, w maju 2019 roku, ma trafić do sklepów w Europie. Na razie producent zapowiada sprzedaż w zestawie z uchwytem i wspornikiem. Jak będzie z wersją samodzielną? Dowiemy się niedługo.

Z innej półki cenowej: Kamery sportowe do 1000 zł |TOP 5|

blog comments powered by Disqus
Sony RX0 II - Najmniejszy aparat profesjonalny na świecie