PODPOWIEDZI:

Nowe procesory AMD Ryzen 3000 - Premiera na Computex 2019

Nowe procesory AMD Ryzen 3000 - Premiera na Computex 2019

Seria procesorów AMD Ryzen 3000 jest jedną z bardziej wyczekiwanych w tym roku premier, która wśród wielu uznawana jest za moment przełomowy na rynku. Sprawdź, czy Intel spadnie z piedestału na rynku procesorów do gier!

Procesory AMD Ryzen 3000 mają na dobre zmienić dynamikę rynku PC, przynosząc wysoką wydajność w korzystnych cenach. Wielu posiadaczy poprzednich Ryzenów z wypiekami na policzkach oczekuje momentu, w którym będą mogli przesiąść się na 7-nanometrowy proces produkcyjny, nie zmieniając przy tym płyty głównej.

Pierwsze procesory AMD Ryzen 3000 pojawią się w sklepach 7 lipca!

W tym materiale zbiorę dla Was wszystkie potwierdzone informacje, które pojawiły się podczas keynote Lisy Su przed targami Computex, bo do tej pory większość z nich to wątpliwej jakości wycieki, szczególnie jeżeli chodzi o ilość rdzeni w procesorach.

PCIe 4.0 z generacją Matisse

Informacja o obsłudze standardu PCIe 4.0 pojawiła się przed oficjalną zapowiedzią procesorów 3. generacji od AMD za sprawą Gigabyte. Popularny producent płyt głównych wypuścił na światło dzienne nowy BIOS do swoich MOBO, dodający obsługę PCIe 4.0 dla jednostek opartych o socket AM4. Warunkiem działania tej funkcji jest obsadzenie gniazda procesorem z generacji Matisse.

AMD Ryzen 3000 - PCIe 4.0

Uważam, że jest to świetny ruch z perspektywy konsumenta, bo w poprzednich latach zmiana PCIe wiązała się nieodłącznie z koniecznością wymiany płyty głównej. AMD pokazuje, że gdy kupi się raz, a porządnie, można kompatybilność poszerzać za sprawą samego procesora.

Co prawda w dawnych czasach zmiany standardu PCIe nie przynosiły potężnych zysków w osiągach, bo same karty graficzne nie miały jeszcze takiej mocy, ale dzisiaj jest to znacznie bardziej potrzebne, co pokazał test w 3D Mark.

Jak wyglądają nowe procesory Ryzen 3000?

Nowe procesory od AMD będą składały się z modułów. Pierwszy z nich będzie wykonany w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym i odpowie za kontroler pamięci, obsługę portów, w tym PCIe 4.0, i połączenie Infinity Fabric drugiej generacji.

AMD Ryzen 3000 - wygląd procesora

Reszta modułów, wykonana w 7-nanometrowym procesie produkcyjnych, to już rdzenie. Każdy z nich będzie miał maksymalnie 8 rdzeni, więc na całym procesorze zmieści się ich 16.

Ryzen 3000 - jak wygląda?

Szykuje się rewolucja na rynku konsumenckim, bo jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z 16-rdzeniowym procesorem, który nie wymagał drogiej platformy HEDT.

Wydajność procesorów Ryzen 3000

Wydajność nowych procesorów Ryzen 3000 ma być o 15% wyższa wobec poprzedniej generacji przy takim samym zużyciu prądu. Ta różnica wydaje się być niewielka, jednak jest to znaczący skok, który może pozwolić AMD prześcignąć Intela, dopóki ten nie wypuści swoich propozycji opartych o 10-nanometrowy proces produkcyjny.

AMD Ryzen 3000 Wydajność

Chciałbym też zaznaczyć, że nazewnictwo procesów produkcyjnych jest podyktowane działaniami marketingowymi. Cały potencjał procesu powinien być wyrażany w zagęszczeniu megatranzystorów na milimetr kwadratowy.

Dla przykładu 7-nanometrowy proces produkcyjny od TSMC zmieści w jednym milimetrze kwadratowym 66 megatranzystorów, podczas gry 10-nanometrów od Intela pochwalić się może 100 megatranzystorami.

Pamięci DDR4 dla Ryzen 3000

Jeżeli śledziliście premierę procesorów AMD z pierwszej generacji Ryzen to wiecie, że kompatybilność pamięci DDR4 z tą platformą było jej największą bolączką. Najlepiej zachowywały się bardzo drogie moduły oparte o kości Samsung B-Die, które dla wielu były nieosiągalne.

Na szczęście z czasem AMD uporało się z większością swoich problemów i za sprawą nowych BIOSów sukcesywnie poprawiało obsługę różnych pamięci. Było to kluczowe dla ogólnej wydajności procesorów, bo te świetnie skalowały się z wyżej taktowanym RAMem za sprawą Infinity Fabric, którym połączone były ich rdzenie.

Dzięki temu procesory do streamowania polecaliśmy przeważnie od czerwonych, bo oferowały duże możliwości równoległych operacji przy bardzo konkurencyjnej cenie za ich pierwszą generację.

Procesory AMD Ryzen 3000 nie podbijają podobno stawki, oferując obsługę taktowań do 3200 MHz dla dwóch slotów i nieco niższą, bo na poziomie 2667 MHz, gdy obsadzi się cztery sloty. Jeżeli skalowanie będzie wyglądało tak jak dotychczas, a ceny RAM wciąż będą spadały, możemy to  przyjąć za dobrą monetę i postawienie na sprawdzone oraz stabilne rozwiązania.

Taktowania, ilość rdzeni i ceny AMD Ryzen 3000

Zobaczmy jak wyglądają ceny nowych procesorów od AMD i czego możemy się spodziewać w departamencie ich taktowań. W końcu to one są wyznacznikiem tego, czy AMD ma realne szanse doścignąć Intela w wydajności pojedynczych rdzeni.

ProcesorRdzenie/WątkiCacheZegar Bazowy / BoostTDPCena
Ryzen 5 36006 / 1235MB3.6 / 4.2GHz65W$199
Ryzen 5 3600X6 / 1235MB3.9 / 4.4 GHz95W$249
Ryzen 7 3700X8 / 1636MB3.6 / 4.4GHz65W$329
Ryzen 7 3800X8 / 1636MB3.9 / 4.5GHz105W$399
Ryzen 9 3900X12 / 2470MB3.8 / 4,6GHz105W$499

Jak widzicie, mamy do czynienia z całkiem sporym skokiem w taktowaniach procesorów od AMD, co przekuje się we wzrost wydajności w grach i nie tylko. Doczekaliśmy się także wzrostu IPC o 15%.

Da nam to więcej FPS w grach i pozwoli na napędzenie nawet wymagających kart graficznych, co z poprzednią generacją było niemożliwe.

AMD ryzen 3000 wydajność w grach

Ryzen 7 3700 X pokonał także i7-9700K w Cinebench R.20, co pokazuje siłę tego procesora.

i7-9700K vs Ryzen 7 3700X Cinebench

Oprócz tego pokazano też rodzinę AMD Ryzen 9, która wychodzi ponad 8 rdzeni w procesorze konsumenckim dzięki technologii chiplet.

Intel Core i9-9920X, który kosztuje około 1100 dolarów, został zdeklasowany przez procesor od AMD Ryzen 9 3900X za 499 dolarów. Oba mają po 12 rdzeni, więc pojedynek w Blenderze był sprawiedliwy.

i9-9920X vs Ryzen 9 3900X

Konkretne informacje na temat taktowań, ilości rdzeni, poborów prądu i cen reszty procesorów poznamy podczas targów E3, bo dopiero wtedy AMD ma zamiar przedstawić wszystkie szczegóły dotyczące wszystkich planowanych procesorów Ryzen 3000.

Może okazać się, że do końca roku kupować będziemy jedynie procesory od AMD, zarówno przy budowaniu komputera dla gracza, jak i takiego do kreatywnej pracy. Dotychczasowe procesory do gier też w dużej mierze są od AMD, jednak celując w wysokie wartości FPS zmuszeni byliśmy do korzystania z Intela.

Kiedy będą procesory Ryzen 3000?

Zamówienia przedpremierowe na procesory AMD Ryzen 3000 rozpoczną się 1 lipca, podobnie jak na płyty główne oparte o chipset X570.

Ceny Ryzen 3000

Pierwsze niezależne recenzje pojawią się 7 lipca, bo wtedy upłynie embargo na recenzje nałożone przez AMD. Pierwsze procesory AMD Ryzen 3000 pojawią się w sklepach także 7 lipca!

Chipsety 500 - co przyniosą?

Plotki o konieczności aktywnego chłodzenia chipsetów X570, które już jakiś czas krążą po sieci, okazały się być w pełni prawdziwe. Wynika to z faktu, że obsługa standardu PCIe 4.0 wymaga znacznie większej ilości mocy.

Pomimo zastosowania 14-nanometrowego procesu produkcyjnego nowe chipsety od AMD będą pobierały około 11 W mocy. Dla porównania poprzednie serie, wykonane w mniej efektywnym 28-nanometrowym procesie, potrzebowały zaledwie 8 W. 

Większy pobór prądu wynika też z zastosowania 16 linii PCIe 4.0 do obsługi kart graficznych i 4 linii PCIe 4.0 do dysków M.2. Ogólna liczba linii PCIe, która pojawiła się na prezentacji, sięga 40.

Kompatybilność starszych płyt głównych z nowymi procesorami Ryzen 3000

Obiecana przez AMD obsługa socketu AM4 do 2020 roku niesie za sobą kompatybilność z nowymi procesorami Ryzen 3000 i nie tylko. Można założyć, że ulepszenie tej architektury, łączące się z dalszą poprawą taktowania i opóźnienia w komunikacji między rdzeniami, również zagości na AM4.

W związku z tym posiadając już płytę główną opartą o chipsety z serii 300 i 400 będziecie musieli jedynie zaktualizować BIOS. Ciekawe jest to, że wraz z aktualizacją otrzymacie także obsługę PCIe 4.0, jako że standard fizyczny pozostaje bez zmian, a sam kontroler znalazł się w procesorze.

Co prawda jedynie slot najbliżej procesora będzie działał z większą przepustowością, podczas gdy reszta pozostanie na wolniejszym PCIe 3.0, jednak jest to i tak niespotykana dotychczas sytuacja.

Na dyski i peryferia korzystające z nowego standardu będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać, więc na dziś nie tracicie nic, a zyskujecie większą przepustowość dla swoich kart graficznych, bo to one domyślnie lądują w slocie najbliższym procesorowi.

Nowe procesory AMD Ryzen 3000 - podsumowanie

Nowe procesory AMD Ryzen 3000 są bezpośrednim zagrożeniem dla obecnej propozycji od Intela, oferując podobną wydajność w grach, deklasując ją przy tym w renderingu. Już dawno nie mieliśmy sytuacji, w której Niebiescy spadają z piedestału wydajności i funkcjonalności.

Bliscy dlatego, że nie mamy jeszcze oficjalnych, niezależnych testów, które potwierdzą to, co widzieliśmy na prezentacji Lisy Su. Wstrzymajmy się więc z ostateczną oceną, jednak bądźmy dobrej myśli, bo to pierwszy moment, w którym mamy do czynienia z potwierdzonymi informacjami dotyczącymi cen i jednostek, które będzie można kupić.

Tym czasem pozostaje nam czekać na nowy ranking procesorów, w którym znajdą się przedstawiciele generacji Matisse w szrankach z flagowymi propozycjami od Intela.

Źródło: Informacja prasowa

blog comments powered by Disqus
Nowe procesory AMD Ryzen 3000 - Premiera na Computex 2019
Autor: Paweł Rudy