PODPOWIEDZI:

Francuski sąd wydał werdykt – Steam musi zmienić swój regulamin

Francuski sąd wydał werdykt – Steam musi zmienić swój regulamin

17 września 2019 roku sąd w Paryżu podał do wiadomości wyrok nakazujący amerykańskiej firmie Valve, przeprowadzenie zmian w swoich zasadach oraz poinformowanie o nich swoich użytkowników. Termin wykonania wyroku to okres jednego miesiąca.

Valve Corporation to amerykański producent gier komputerowych oraz właściciel platformy dystrybucji cyfrowej Steam.

Wyrok wymiaru sprawiedliwości to efekt 3-letniej batalii toczonej przez UFC Que Choisir (Stowarzyszenie francuskich konsumentów) przed francuskimi sądami. Organizacja wnioskowała o anulowanie kilku zapisów w regulaminie platformy Steam, m.in. o zniesienie zakazu odsprzedaży gier.

Do tej pory nabywając produkt w sklepie Steam, nie stawaliśmy się automatycznie jego właścicielami. W rzeczywistości dostawaliśmy prawo użytkowania zamiast prawa własności. Zasada o braku możliwości odsprzedaży zakupionych gier była głównym pryncypium, na których opierała swoją działalność ta cyfrowa platforma.

Jak wygląda korzystanie z usług Steam?

Wydając pieniądze na produkt, dodajemy go do swojej biblioteki gier. Od tego momentu możemy grać w naszą ulubioną pozycję do woli. Problem pojawia się, gdy znudzi nam się dany tytuł i postanowimy go sprzedać. Gigant z Waszyngtonu w umowie licencyjnej, na którą musi zgodzić się każdy z nowych użytkowników platformy, kategorycznie zabrania takich praktyk.

Jak brzmiał wyrok?

Francuski sąd orzekł, że prawa użytkowników platformy Steam zostały naruszone poprzez odebranie im możliwości sprzedaży własnych gier. Powołuje się tutaj na prawo europejskie mówiące, że zabronione jest utrudnianie przez Valve odsprzedaży oprogramowania, nawet tego, które dostępne jest tylko w postaci cyfrowej.

pałac sprawiedliwości w Paryżu

Co będzie dalej?

Steam zostanie zmuszony do zmiany niektórych zapisów licencyjnych. Na chwilę obecną nie wiadomo, jaka będzie z tego realna korzyść dla przeciętnego gracza. Nie wiemy, czy gigant z Waszyngtonu umożliwi nam sprzedaż gier bezpośrednio z naszego konta Steam. Pozostaje nam cierpliwie czekać na rozwój wydarzeń.

źródło: gamerevolution.com

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Francuski sąd wydał werdykt – Steam musi zmienić swój regulamin