PODPOWIEDZI:

Znamy datę premiery Playstation 5

Znamy datę premiery Playstation 5

Wiemy już, kiedy pojawi się Playstation 5. Według informacji podawanych przez firmę konsola trafi na rynek w sam raz na święta Bożego Narodzenia 2020 roku. To może oznaczać w zasadzie każdy miesiąc czwartego kwartału. Skoro do premiery został już tylko rok, będziemy dowiadywać się o coraz większej liczbie niuansów wokół urządzenia.

Data wydania Playstation 5 nie jest jedyną nowością na temat nowej konsoli Sony. Producent zdradził co nieco o kontrolerze. Szykują się pewne zmiany w stosunku do poprzedniej generacji. Przede wszystkim firma stawia na odbiór haptyczny.

Dualshock 5? 

W założeniu ma to kompletnie zmienić doświadczenie gracza w trakcie rozrywki. Kontroler ma być zdolny do lepszego symulowania uderzenia o ścianę w grze wyścigowej lub różnic pomiędzy bieganiem przez trawę i błoto.

Śmiałym ruchem jest tu rezygnacja z tradycyjnych wibracji obecnych od konsol piątej generacji. Technologia haptyczna umożliwia większą kontrolę nad drganiami, a co za tym idzie - lepszą immersję. 

Zmienią się także spusty. Firma opracowała Spusty Adaptacyjne, które, jak sama nazwa wskazuje, adaptują się do warunków. To na przykład oznacza, że przy wystrzeliwaniu strzał z łuku, podczas napinania cięciwy, przycisk będzie stawiał tym większy opór, im większa siła będzie do tego potrzebna.

Na razie nie znamy nazwy nowego kontrolera Sony. Wszystko wskazuje na to, że pewnie będzie się nazywał podobnie do poprzedniczek - Dualshock 5. Firma jednak nic na ten temat nie powiedziała. Wiemy jednak, że nad technologią haptyczną pracowano już od dawna. Mogła zostać wprowadzona przy okazji premiery Playstation 4 Pro, ale producent z tego zrezygnował, aby nie tworzyć podziałów pomiędzy użytkownikami.

Co wiemy o Playstation 5?

Od pierwszych zapowiedzi w kwietniu minęło już trochę czasu. Poznaliśmy kilka informacji na jej temat. Istotne jest na pewno to, że sercem nowych konsol będą procesory AMD Zen 2 i układy graficzne Radeon Navi. Dzięki temu Playstation 5 ma na przykład poradzić sobie z ray-tracingiem (realistycznym analizowaniem promieni światła) i przetwarzaniem obrazu nawet do 8K.

Warto sprawdzić: Sony PlayStation 5 Pro w sklepach równocześnie z wersją podstawową

Oprócz tego Sony nareszcie stawia na bazowe wykorzystanie dysków SSD. To znacząco zredukuje czasy ładowania i polepszy komfort korzystania z konsoli. Nie tylko sama zmiana dysku jest tu jednak ciekawa. Wraz z nią pojawiły się nowe możliwości składowania danych. 

Zainteresować może to, że instalacja gier nieco się zmieni w stosunku do Playstation 4. Nie do końca wiadomo, jak to ma wyglądać, ale w rozmowie z serwisem WIRED Mark Cerny stwierdził, że firma “nie traktuje gier jak jeden duży blok informacji”, co może oznaczać więcej opcji konfiguracji. Na przykład instalację tylko modułu singleplayer w takim Battlefieldzie.

Źródło: wired.com, blog.eu.playstation.com.

blog comments powered by Disqus
Znamy datę premiery Playstation 5