PODPOWIEDZI:

Watykan chce etycznego rozwoju sztucznej inteligencji

Watykan chce etycznego rozwoju sztucznej inteligencji

Stolica papieska nawołuje - dbajcie o etykę w tworzeniu AI. Sztuczna inteligencja powoli zadamawia się w każdym aspekcie naszego życia. Kościół katolicki idzie więc z duchem czasu i pokazuje, że wciąż trzyma rękę na pulsie. Co ciekawe, tematem zajmuje się we współpracy z czołówką branży technologicznej.

Dokument zatytułowany “The Rome Call for AI Ethics” (Rzymskie wezwanie dla etyki sztucznej inteligencji) podpisały różne strony, nie tylko te religijne. Wśród nich przede wszystkim przewodniczący Papieskiej Akademii Życia - arcybiskup Vincenzo Paglia. Co jest jednak istotniejsze, poparcie zadeklarowali Brad Smith z Microsoftu i John Kelly III, który jest wiceprezesem IBM

Podpisały go również inne strony - prezes Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu i włoski minister technologii Paola Pisano. Dokument przedstawiony po zakończeniu konferencji wspomnianej akademii papieskiej zakłada przede wszystkim świadomy rozwój nowych technologii. Chodzi o taki, który nie zagrozi ludzkości, a przede wszystkim osobom nieuprzywilejowanym.

- Sztuczna inteligencja zmieni świat i zanim pójdziemy z nią o krok za daleko, powinniśmy rozważyć jaki chcemy uzyskać poprzez nią efekt [...] Niewiele jest miejsc lepszych na tego typu dyskusję niż Rzym - powiedział Brad Smith, prezes Microsoftu.

Prawa należą do Agenzia Romano Siciliani

W treści podpisanego przez czołowych przedstawicieli technologii i popieranego przez Papieża Franciszka dokumentu znajdziemy sześć podstawowych zasad. Twórcy oprogramowania związanego ze sztuczną inteligencją powinni zdaniem Watykanu się nimi kierować.

  • Przejrzystość- chodzi o łatwość wytłumaczenia działania sztucznej inteligencji.
  • Inkluzywność- tworzenie takiego oprogramowania powinno dbać o interes każdego człowieka, nie ograniczając jego rozwoju.
  • Odpowiedzialność - twórcy powinni być odpowiedzialni za oprogramowanie, które tworzą lub wykorzystują.
  • Bezstronność - nie należy polegać na prywatnych uprzedzeniach.
  • Niezawodność - systemy sztucznej inteligencji powinny być zaprojektowane tak, aby można było na nich polegać.
  • Bezpieczeństwo i prywatność - AI powinno być dobrze zabezpieczone i nie ingerować w prywatne sprawy użytkowników. To dotyczy również zbierania danych personalnych. 

Niedawno Komisja Europejska opublikowała oficjalne oświadczenie dotyczące podejścia do sztucznej inteligencji. Dotyczy zarówno technologicznych, jak i legalnych, socjo-ekonomicznych, a także etycznych aspektów. W 27-stronnicowym dokumencie można znaleźć między innymi siedem podstawowych zasad godnego zaufania AI. Wśród nich jest kilka tożsamych z treścią tego z Rzymu. 

Unia Europejska skupia się między innymi na prywatności, bezpieczeństwie i przejrzystości. Są dla niej ważne też czynniki ludzkie. Lista to efekt prac grupy ekspertów. W 2019 wzięło udział w dopracowywaniu jej ponad 350 organizacji. Stanie się podstawą do regulacji, które będą się rozwijały wraz z badaniami na polu sztucznej inteligencji.

Treść "Rome Call for AI Ethics" przeczytacie tutaj.

Zobacz też:

Źródło: Komisja Europejska, BBC, Papieska Akademia Życia.

blog comments powered by Disqus
Watykan chce etycznego rozwoju sztucznej inteligencji