PODPOWIEDZI:

Android na telefonach iPhone dzięki Project Sandcastle

Android na telefonach iPhone dzięki Project Sandcastle

Startupowa firma Corellium, specjalizująca się w technologiach cyberbezpieczeństwa, zaprezentowała prototypową wersję oprogramowania o nazwie Project Sandcastle. Pozwala ono zainstalować Androida na wybranych modelach smartfonów iPhone. Wykorzystuje do tego znaną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach Apple, ale na razie pozostaje we wczesnej fazie rozwoju.

Serwis Forbes otrzymał ekskluzywną szansę na zapoznanie się z efektami pracy programistów z Corellium, którzy dowodzeni są przez Davida Wanga. Zasłynął on dziesięć lat temu, gdy jako pierwszemu udało mu się zainstalować Androida na oryginalnym iPhonie z 2007 roku. Project Sandcastle jest w zamierzeniach próbą rozbicia mitu o bezpieczeństwie software'owego ekosystemu giganta.

Sandcastle wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach iOS i urządzeń Apple, znaną pod nazwą checkra1n. Oznacza to, że Androida w najnowszej dziesiątej odsłonie zainstalujemy jednak na razie tylko na telefonach iPhone 7, iPhone 7 Plus oraz na odtwarzaczu iPod Touch. Corellium planuje kolejne łatki aplikacji oraz wsparcie dla innych urządzeń Apple'a, ale nie starszych niż iPhone 5S oraz nowszych niż iPhone X.

Android zainstalowany przez Project Sandcastle nie jest w pełni funkcjonalny. Użytkownicy nie mogą używać kamery urządzenia, ani żadnych aplikacji Google, w tym Play Store. Co więcej, po restarcie telefonu cały proces instalacji będziemy musieli powtórzyć od nowa, bowiem wracamy do standardowego iOS-a. Aktywacja Androida będzie więc na razie jedynie ciekawostką, która posiada jednak duży potencjał rozwoju.

Beta Project Sandcastle zostanie udostępniona publicznie jeszcze w tym tygodniu na stronie ProjectSandcastle.org. Jest to niewątpliwie śmiały ruch ze strony Corellium, bowiem od zeszłego roku firma toczy prawny bój z Apple. Amerykańska megakorporacja oskarża zespół o łamanie prawa autorskiego poprzez stworzenie software'owego emulatora iPhone'a, który był wykorzystywany do testowania zabezpieczeń telefonu.

Przedstawiciele Corellium odpierają kierowane w ich stronę zarzuty, podkreślając monopolistyczne praktyki giganta ograniczające wolność wyboru oprogramowania przez użytkowników jego urządzeń. Liczą też na zwycięstwo w sporze sądowym.

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Android na telefonach iPhone dzięki Project Sandcastle