PODPOWIEDZI:

Google pozbył się 600 aplikacji z Play Store

Google pozbył się 600 aplikacji z Play Store

W ramach nieustannej walki firmy Google z nadużyciami i łamaniem zasad przez deweloperów, z mobilnego sklepu Play zniknęło w sumie 600 aplikacji na Androida. Wśród ofiar najnowszej czystki giganta znalazły się popularne programy niesławnej chińskiej spółki Cheetah Mobile, które przed usunięciem pobrano w sumie kilka miliardów razy.

We wpisie na oficjalnym blogu poświęconemu bezpieczeństwu serwisów Google'a spółka tłumaczy się z podjętej decyzji i zapewnia, że wynika ona z troski o użytkowników Androida.

Sześćset usuniętych aplikacji naruszać miało bowiem zasady dotyczące zamieszczania reklam. Ich deweloperzy stosowali nagminnie bannery, które aktywowały się nawet wówczas, gdy nie korzystaliśmy z aplikacji. Na wiele niedozwolonych sposobów naciągali też użytkowników do tego, by wchodzili w promocyjne linki lub instalowali niechciane oprogramowanie.

Wśród ukaranych deweloperów największym winnym i stratnym jest wspomniana już firma Cheetah Mobile. Wszystkie 45 programów chińskiego dewelopera zniknęło bowiem ze sklepu, w tym jego flagowe pozycje, takie jak Clean Master (3 miliardy pobrań) oraz Security Master (1,1 miliarda pobrań).

Cheetah Mobile nie po raz pierwszy zaszło za skórę właścicielowi Play Store. Producent od 2017 roku wielokrotnie był bowiem napominany i karany przez Google'a za naruszanie zasad sklepu i nielegalne zarabianie na linkach referencyjnych poprzez symulowanie pobrań wybranych aplikacji. Specjaliści od bezpieczeństwa już wtedy radzili, by omijać szerokim łukiem produkty firmy. Światło alarmowe w tym przypadku włączał również fakt, że Cheetah Mobile otwarcie przyznawało się do handlu wrażliwymi danymi użytkowników.

W oficjalnym oświadczeniu prasowym Cheetah Mobile stwierdza, że fundamentalnie nie zgadza się z decyzją Google'a. Według niej usunięte aplikacje w sklepie Play spełniały wszystkie kryteria i zasady obowiązujące na platformie. Chińska spółka podkreśla również, że jest w tej chwili w stałym kontakcie z amerykańskim gigantem i stara się przekonać go do zmiany zdania.

Przypomnijmy, że to któraś z kolei duża czystka w sklepie Play, która miała miejsce w ostatnim czasie. Sami ostatnio pisaliśmy o 3 groźnych aplikacjach, które trzeba usunąć.

Takie czystki są dokonywane regularnie od wielu lat i do tej pory nie przyniosły wymiernych efektów. Nie stanowią też odpowiedniego silnego straszaka na nieuczciwych deweloperów.

Ze względu na otwartą naturę sklepu i łatwość publikacji nowych programów w miejsce usuniętych aplikacji błyskawicznie pojawią się kolejne. Co więcej, ich autorzy coraz lepiej radzą sobie również z maskowaniem złośliwych reklam, korzystając z przeróżnych sztuczek technicznych. Google zapewnia jednak, że pracuje wciąż nad nowymi metodami ich wykrywania i zwalczania.

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Google pozbył się 600 aplikacji z Play Store