PODPOWIEDZI:

Google ostrzega! Ofiarą użytkownicy przeglądarki firmy

Google ostrzega! Ofiarą użytkownicy przeglądarki firmy

Część użytkowników Google Chrome mogło paść ofiarą luki w zabezpieczeniach aplikacji. Firma kilka dni temu wypuściła ciekawą informację dotyczącą nadchodzącej aktualizacji. To nie byłoby jeszcze nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że można się z niej dowiedzieć o łatce naprawiającej krytyczny błąd bezpieczeństwa.

Google zachęca do aktualizacji Chrome do wersji 81.0.4044.113 ze względu na bliżej niesprecyzowany bug. Firma zdradziła, że chodzi o wykorzystanie operacji free(), która zwalnia używaną przez program pamięć RAM po wykonaniu procesu wymagającego jej. Tego typu zagrożenia przypominają o tym, że warto regularnie aktualizować wszelkie programy na komputerze.

Problem pojawia się wtedy, gdy programista napisze kod, który próbuje użyć blok pamięci po jego uwolnieniu. W takim wypadku jest on już jednak wykorzystywany przez system operacyjny do innych działań. Skierowane więc zapytanie o to, jaką treść przechowuje ten fragment pamięci, może skutkować naprawdę niecodziennymi wynikami.

Najnowsza aktualizacja Google Chrome

Tutaj właśnie znajduje się cały problem z owym błędem. Otwiera dane na manipulacje. Tworzy błąd, który jest w stanie wywołać szereg znacznie większych i groźniejszych w skutkach. Jak podaje Sophos (taka firma zajmująca się zabezpieczeniami), to mogłoby prowadzić nawet do ataków hakerskich. Taki programista mógłby wymusić uruchomienie szkodliwego kodu z zewnątrz.

Zdaniem serwisu to jedno z najbardziej prawdopodobnych wytłumaczeń dla tego, czemu akurat ten błąd jest krytyczny. Uchroni cię przed nim aktualizacja przeglądarki. Żeby sprawdzić jaką masz wersję Google Chrome i zaktualizować do najnowszej - wpisz w pasek wyszukiwania chrome://settings/help. Aktualizacja powinna się rozpocząć sama.

Źródło: Sophos

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Google ostrzega! Ofiarą użytkownicy przeglądarki firmy