PODPOWIEDZI:

Odbieraj listy polecone online! Jak aktywować eSkrzynkę Poczty Polskiej?

Odbieraj listy polecone online! Jak aktywować eSkrzynkę Poczty Polskiej?

Nowa usługa Poczty Polskiej pozwala odebrać listy polecone bez wychodzenia z domu. Do 30 września Poczta Polska może otwierać i skanować nasze listy. Dzięki temu otrzymamy korespondencję do eSkrzynki i unikniemy spotkania z listonoszem. Podpowiadamy, jak uruchomić usługę.

Poczta Polska przechodzi transformacje nie tylko ze względu na nadchodzące wybory prezydenckie. Z powodu epidemii postanowiono o ułatwieniu odbioru przesyłek listowych poleconych. Dotychczas ten proces wymagał podpisywania zaświadczenia o doręczeniu w obecności listonosza. 

Czasy są szczególne i kontakty międzyludzkie należy ograniczać - przynajmniej te bezpośrednie. Pomagają w tym funkcje profilu zaufanego, który od niedawna otworzymy także w internecie. Pozwala on na rozmowę z urzędnikiem online, wypełnianie cyfrowych wersji wniosków, a także monitorowanie przebiegu chorób oraz rehabilitacji. 

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Pocztą Polską dodaje nową funkcję -  odbieranie listów poleconych w wersji elektronicznej. Zeskanowane zostaną zarówno list, jak i koperta, w której go otrzymamy. Poniżej tłumaczymy, jak przejść przez proces tworzenia eSkrzynki.

Jak odbierać listy polecone Online?

Podstawą do odbierania listów poleconych online jest posiadanie profilu zaufanego. Ten można założyć na portalu gov.pl już po ukończeniu 13. roku życia. Proces będzie szybszy, jeśli posiadamy konto w odpowiednim banku, posiadamy elektroniczny dowód i odpowiedni czytnik lub wcześniej wygenerowaliśmy kwalifikowany podpis elektroniczny. 

Pierwszy krok to weryfikacja podstawowych danych

Po zalogowaniu się na nasze konto kierujemy się do elektronicznego formularza listów poleconych bez wychodzenia z domu. Tam podajemy adres e-mail powiązany z profilem zaufanym oraz numer telefonu. Poza tym wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych.

Drugi etap wymaga podania miejsca zamieszkania

W drugim etapie podajemy nasze aktualne dane adresowe. Mogą one dotyczyć stałego lub tymczasowego adresu zameldowania. Jeśli pomimo poprawnych danych nie udało wam się przejść dalej, być może musicie usunąć z informacji kod pocztowy. W cyfrowym rejestrze PESEL (na bazie którego formularz weryfikuje dane) często jest on nieobecny, przez co system nie rozpoznaje adresów zawierających kod pocztowy. 

Po zatwierdzeniu danych należy zaczekać na wiadomość, którą dostaniemy na koncie e-mail podpiętym do Profilu Zaufanego. Tam otrzymamy dalsze instrukcje i informacje niezbędne do zalogowania się na eSkrzynce Poczty Polskiej.

Usługa jest bezpłatna i będzie działać do końca września. Naszą korespondencję w wersji fizycznej otrzymamy tak czy inaczej - stanie się to 30 dni po zeskanowaniu wersji online.

Przeczytaj także: 

Źródło: mc.gov.pl

blog comments powered by Disqus
Odbieraj listy polecone online! Jak aktywować eSkrzynkę Poczty Polskiej?