PODPOWIEDZI:
Prezenty na Dzień Mamy

YouTube nie klasyfikuje już rozdzielczości 720p jako HD

YouTube nie klasyfikuje już rozdzielczości 720p jako HD

YouTube zmienił w ustawieniach swoją politykę względem klasyfikacji rozdzielczości plików wideo dostępnych w serwisie. Dotychczasowy status materiału HD straciły wszystkie klipy 720p, które przez serwis uznawane są teraz za rozdzielczość SD.

Za materiały przygotowane w wysokiej rozdzielczości YouTube uznaje w tej chwili pliki dostępne w co najmniej 1080p (1920 na 1080 punktów). Przez lata standardową rozdzielczość w serwisie reprezentowały klipy 480p (640 na 480 punktów) i 360p (480 na 360 punktów).

Zmiany wprowadzone przez YouTube'a można uznać za znak czasów. Większość z użytkowników serwisu ogląda go bowiem na telefonach komórkowych, których ekrany od dawna pracują w rozdzielczościach znacznie wyższych niż 720p (1280 na 720 punktów). Użytkownicy komputerów z kolei coraz chętniej korzystają z monitorów 4K lub 1440p.

Oczywiście zmiana klasyfikacji jakości wideo nie sprawia, że klipy 720p nie będą już dostępne w serwisie. Z nazwy tej jednak w ustawieniach zniknął znaczek HD, a YouTube domyślnie będzie starał się odtwarzać materiały w 1080p. Pamiętajmy też, że rozdzielczość pliku to nie jedyna zmienna, która wpływa na jego jakość. Równie ważna jest w tym przypadku jego kompresja oraz tzw. bitrate.

Niebagatelny wpływ na poprawę jakości wideo mają oczywiście zmiany technologiczne, które doprowadziły do drastycznego wzrostu prędkości transferu danych i przepustowości sieci mobilnych oraz stacjonarnych. Czasy, gdy obejrzenie w internecie niewyraźnego i niezwykle mocno skompresowanego filmowego zwiastuna były uznawane za luksus, mamy na szczęście już dawno za sobą.

Źródło: Wccftech

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
YouTube nie klasyfikuje już rozdzielczości 720p jako HD