PODPOWIEDZI:

Globalna sprzedaż smartfonów spadła o 20 procent

Globalna sprzedaż smartfonów spadła o 20 procent

Sprzedaż smartfonów w pierwszym kwartale 2020 roku zmalała o 20 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. To najgorsze spadki, jakie branża odnotowała w całej swej historii.

Szacunki te przekazała firma analityczna Gartner w swoim raporcie na temat kondycji globalnego rynku smartfonów. Informacje te pokrywają się z danymi płynącymi z innych źródeł, takich jak sprawozdania finansowe poszczególnych producentów sprzętu oraz podzespołów.

Powodem nieciekawej sytuacji jest oczywiście pandemia koronawirusa, która nie tylko uszczupliła domowe budżety milionów osób na całym świecie, ale także wstrzymała produkcję, transport oraz sprzedaż gotowych produktów.

Wśród największych producentów praktycznie wszyscy odnotowali spadki. W pierwszym kwartale Samsung sprzedał o 23 procent mniej smartfonów (55 milionów sztuk), Huawei o 27 procent (42 miliony sztuk), a Apple o 8 procent (41 milionów sztuk). W tym okresie do rąk konsumentów trafiło w sumie 299 milionów egzemplarzy nowych urządzeń. Przed spadkami uchroniło się jedynie Xiaomi, które sprzedało o 1,4 procenta więcej telefonów niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Warto zaznaczyć, że notowane od lat dynamiczne wzrosty sprzedaży na rynku smartfonów w ostatnim czasie w naturalny sposób mocno zwolniły. Producenci spodziewali się jednak sporego ożywienia zwłaszcza pod koniec tego roku, które związane jest z upowszechnieniem się sieci 5G. Teraz mogą jednak liczyć jedynie na powrót do stanu sprzed pandemii, co w najbliższych kilkunastu miesiącach i tak stoi pod dużym znakiem zapytania.

Źródło: Fortune

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Globalna sprzedaż smartfonów spadła o 20 procent