PODPOWIEDZI:

Google da 8 miliardów złotych na chmurę w Polsce!

Google da 8 miliardów złotych na chmurę w Polsce!

Fakty dla polskiej gospodarki są korzystne - mimo kryzysu związanego z pandemią inwestycje się nie zatrzymują. Google zapowiadało, że to Polska będzie nowym centrum obliczeniowym dla ich chmury i jak dowiadujemy się z "Pulsu Biznesu", tak właśnie się dzieje.

Wyszkolona i tania siła robocza w naszym kraju przyciąga do niego inwestorów. Dodatkowo Polska dynamicznie rozwija swój sektor IT, także w ramach inicjatyw Ministerstwa Cyfryzacji. To wszystko przekłada się na zainteresowanie największych graczy, którzy otwierają u nas swoje oddziały. 

Od lat w naszym kraju prężnie działają zespoły Amazona, w tym między innymi ten odpowiedzialny za Alexę i przetwarzanie głosowe. Niedawno usłyszeliśmy zapowiedź, według której Microsoft zainwestuje miliard dolarów w Polsce. Teraz stawkę podbija inna amerykańska korporacja. Google zostawi w Polsce 1,5-2 miliardy dolarów!

Google inwestuje w chmury w Polsce

Podobnie jak Microsoft, tak i Google ulokuje w Warszawie centrum przetwarzania danych. Ponownie, na lokalizację wybrano Warszawę, choć firma nie ujawnia dokładnej lokalizacji ze względów bezpieczeństwa. Inwestycja jest częścią rozwoju infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej, na którą Google od 2007 roku wydało ponad 15 miliardów euro. 

Google rozszerzy swoją obecność o centrum przetwarzania danych w Warszawie

W co zainwestuje Google? Plan zakłada rozszerzenie działalności obecnego centrum telekomunikacyjnego, które węzłem optycznym łączy się z Frankfurtem oraz Tallinem. Projekt zakłada nie tylko rozbudowę obecnej infrastruktury, ale i przeszkolenie pracowników. Do spółki z Operatorem Chmury Krajowej, polską instytucją rządową, nowe kwalifikacje do końca roku nabędzie 10 tysięcy osób. Część z nich Google zatrudni w swoim centrum.

W tekście Pulsu Biznesu wicepremier Jadwiga Emilewicz ocenia, że koszt przedsięwzięcia wyniesie między 1,5 a 2 miliardami dolarów, co uczyniłoby je największą inwestycją w polski sektor IT z zagranicy. Poza własną inwestycją, Google dołoży się do centrum badawczo-rozwojowego technologii chmury obliczeniowej, gdzie obecnie pracuje 450 osób dla największych firm technologicznych. Uruchomienie centrum przetwarzania danych ma nastąpić w 2021 roku.

Źródło: Puls BIznesu via Reuters

Obserwuj Videotesty.pl w Google News!

blog comments powered by Disqus
Google da 8 miliardów złotych na chmurę w Polsce!