PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Ceny gier na PS5 i Xbox Series X wzrosną o kilkanaście procent

Ceny gier na PS5 i Xbox Series X wzrosną o kilkanaście procent

Według analityków branżowych wielu czołowych wydawców rozważa zwiększenie o kilkanaście procent cen gier, które będą ukazywały się na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Ruch ten tłumaczyć będą rosnącą inflacją oraz kosztami produkcji tytułów na nową generację sprzętu.

Informacja pochodzi od prezesa firmy konsultingowej IDG, współpracującej z największymi gigantami branży elektronicznej rozrywki. Warto zaznaczyć, że mowa tu przede wszystkim o rynku amerykańskim, w który standardowa cena pełnej wersji gry konsolowej wynosi 60 dolarów (ok. 240 złotych) i pozostaje ona na tym poziomie niezmieniona od blisko piętnastu lat, od czasu premiery systemów PlayStation 3 i Xbox 360.

W Europie i w innych częściach świata ceny nigdy nie były zamrożone, tak więc fani żyjący poza USA płacili zawsze więcej za nowe tytuły. Obecnie nie jest już rzadkim zjawiskiem, że na Starym Kontynencie gracze wydają na grę realnie po przeliczeniu walut ponad 30 procent więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że jeżeli w USA zdecydują się na podniesienie podstawowej ceny nowych produkcji, odczujemy to znacznie mocniej w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej.

Najwięksi deweloperzy pozostawali przy 60 dolarach, uznając kwotę za granicę psychologiczną dla konsumentów, po której przekroczeniu zaczęliby ponosić straty. Różnice wywołane przez inflację równoważyli sobie, zaczynając wprowadzać do sprzedaży coraz agresywniej droższe limitowane wersje gier, zestawy DLC, rozszerzenia, a także znienawidzone przez wszystkich mikrotransakcje oraz skrzynki z lootem.

O tym, że wydawcy nie będą mieli żadnych skrupułów, by tym razem sięgnąć głębiej do portfeli graczy, świadczy to, że w amerykańskich sklepach pojawiły się już pierwsze zamówienia przedpremierowe na produkcje przeznaczone na PlayStation 5 i Xbox One X z nową ceną wynoszącą 69,99 dolarów (ok. 280 złotych). Chodzi tu między innymi o sportową grę NBA 2K21. Biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki branży oraz sprzedawców, w Europie za tytuł zapłacimy nawet 300 złotych.

Źrodło: Gameindustry.biz

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Ceny gier na PS5 i Xbox Series X wzrosną o kilkanaście procent