PODPOWIEDZI:

Elektroniczna rękawica odczytuje i tłumaczy znaki języka migowego

Elektroniczna rękawica odczytuje i tłumaczy znaki języka migowego

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zaprezentowali prototypową wersję elektrofonicznej rękawicy, która w czasie rzeczywistym odczytuje i interpretuje znaki języka migowego, a następnie tłumaczy je na mowę.

Konstrukcja amerykańskich inżynierów korzysta ze sprawdzonych już rozwiązań technologicznych, a jej największymi zaletami są niska cena i prostota wykonania. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o zwykłą i wygodną wełnianą rękawiczkę. Na każdym z jej pięciu palców zamontowano cienkie i elastyczne sensory, wykonane z przewodzącej elektryczność włóczki.

Sensory odczytują położenie każdego palca oraz ruchy dłoni. Produkowane przez nie sygnały przekazywane są do niewielkiego układu elektronicznego, a stamtąd bezprzewodowo trafiają do smartfona, który interpretuje otrzymane dane.

W tej chwili oprogramowanie przygotowane przez naukowców pozwala w czasie rzeczywistym rozpoznać aż 660 znaków amerykańskiego języka migowego ze skutecznością na poziomie 98 procent, a następnie w locie przetłumaczyć je na angielski i głośno odczytać, korzystając z syntezatora mowy.

Koszt podzespołów użytych w rękawicy nie przekracza sumy 50 dolarów (ok. 200 zł). Co najważniejsze, są to standardowe części, które można bez problemu znaleźć w sklepach z elektroniką, a ich cenę można dodatkowo obniżyć, rozpoczynając masową produkcję sprzętu.

Na razie oprogramowanie odczytuje znaki z prędkością sześćdziesięciu słów na minutę, tak więc przed konstruktorami stoi jeszcze wiele wyzwań, związanych nie tylko z poprawą czułości urządzenia, ale także jego niezawodności. Naukowcy przewidują, że w chwili obecnej rękawica przyda się najbardziej osobom słyszącym, które rozpoczynają naukę języka migowego.

Źródło: Engadget

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Elektroniczna rękawica odczytuje i tłumaczy znaki języka migowego