PODPOWIEDZI:

Holograficzne okulary VR od Facebooka

Holograficzne okulary VR od Facebooka

Facebook oraz należąca do niego firma Oculus zaprezentowały prototypową wersję niezwykle lekkich holograficznych gogli VR, przyjmujących formę niewiele różniącą się od zwykłych okularów przeciwsłonecznych.

Urządzenie jest kolejnym krokiem obu firm, mającym przybliżyć technologię VR przeciętnemu konsumentowi, którego wciąż odstraszają duże rozmiary oraz ciężar standardowych gogli rzeczywistości wirtualnej.

Zamontowany w oprawkach wyświetlacz prototypu ma grubość zaledwie 0,35 cala. Udało się to osiągnąć, ponieważ jego konstruktorzy pozbyli się dużych soczewek używanych w standardowych goglach. Zastąpiły je płaskie i spolaryzowane szkła pryzmatyczne. Odbijają one wielokrotnie w swoim wnętrzu obraz wyświetlany na znajdujących się pod nimi ekranach LCD, tym samym dopasowując jego rozmiary do wzroku użytkownika.

Holograficzne soczewki - teoria działania

Zaprezentowany prototyp oferuje w tej chwili jedynie monochromatyczną paletę barw, ale inżynierowie Facebooka już pracują nad kolorową wersją wyświetlaczy. W planach mają także zwiększenie kluczowej w przypadku VR częstotliwości odświeżania ekranów oraz ich rozdzielczości. Docelowo maksymalne pole widzenia urządzenia ma być również zbliżone do tego, co oferują profesjonalne headsety.

Komercyjna wersja wynalazku Facebooka nieprędko ujrzy jednak światło dzienne. Inżynierowie stoją jeszcze przed wieloma innymi problemami, takimi jak żywotność baterii, sposób łączności urządzenia z komputerem lub smartfonem, a także jego ewentualna kompatybilność z użytkownikami okularów korekcyjnych.

Okulary holograficzne Facebooka

Źródło: Facebook Research

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Holograficzne okulary VR od Facebooka