PODPOWIEDZI:

Windows 10 pozwoli odzyskać skasowane pliki

Windows 10 pozwoli odzyskać skasowane pliki

Microsoft udostępnił darmową aplikację Windows File Recovery, przeznaczoną do odzyskiwania skasowanych plików, które np. usunęliśmy przez pomyłkę z systemu. Program współpracuje nie tylko ze standardowymi dyskami twardymi, ale także napędami SSD oraz kartami pamięci i pendrive'ami.

Program Windows File Recovery pobierzemy z poziomu sklepu Microsoft. Narzędzie pozwala nam odzyskać między innymi utracone pliki w formatach JPEG, PDF, PNG, MPEG, MP3, MP4, a także archiwa ZIP lub dokumenty Office (Word, Excel, PowerPoint) oraz wiele innych.

Aplikacja wspiera systemy plików NTFS, FAT, exFAT oraz ReFS. Warto oczywiście zaznaczyć, że z jej pomocą nie odzyskamy danych zapisanych w chmurze lub znajdujących w sieci lokalnej na innych komputerach.

Propozycja Microsoftu stanowi konkurencję dla komercyjnych programów do odzyskiwania danych. Nie dorównuje im jednak pod względem funkcjonalności oraz wygody użytkowania. Podstawowy tryb pracy pozwala na wyszukanie wszystkich skasowanych plików danego typu na wybranej przez nas partycji dyskowej. Istnieje też możliwość odtworzenia danych ze sformatowanego dysku lub napędu z uszkodzonymi sektorami.

Największym problemem Windows File Recovery jest z pewnością jego spartański interfejs, pozbawiony elementów graficznych oraz obsługi myszki, który wymaga od nas w całości używania komend tekstowych.

Interefejs aplikacji Windows File Recovery

Źródło: Microsoft

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Windows 10 pozwoli odzyskać skasowane pliki