PODPOWIEDZI:
Prezenty na Dzień Mamy

Sieci 6G do 2030 roku - Co zaoferują?

Sieci 6G do 2030 roku - Co zaoferują?

Chociaż standard 5G dopiero teraz powoli zostaje wprowadzany przez operatorów na całym świecie, firma Samsung już teraz spogląda w przyszłość i spodziewa się, że mobilne sieci 6G będą w powszechnym użyciu w 2030 roku.

Koreański gigant podkreśla, że chociaż jesteśmy na wstępnym etapie rozwijania technologii 5G, już teraz warto zaplanować to, co nastąpi po tym, gdy stanie się ona globalnym standardem. Samsung podzielił się więc własną wizją przyszłości sieci mobilnych. Informacje na jej temat znalazły się w liczącym sobie kilkadziesiąt stron raporcie udostępnionym przez inżynierów spółki.

Według Samsunga, sieci 6G powinny zapewnić przepustowość przesyłu danych na maksymalnym poziomie 1000 Gbps, przy opóźnieniach nie przekraczających 10 milisekund. Zastosowanie nowego standardu pozwoli na bezproblemowe stremowanie treści wideo zarejestrowanych w rozdzielczości 8K, a także na dokonanie kolejnych przełomów w technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR). Spółka wyobraża sobie np. operacje chirurgiczne wykonywane na odległość przy wykorzystaniu okularów AR, które wyświetlają trójwymiarowy model ciała pacjenta.

Zainteresowanie Samsunga wyznaczeniem kolejnych sztandarów łączności to nie przypadek. Nie jest tajemnicą, że rozwijaniem sieci 5G są obecnie niezwykle zainteresowane konkurencyjne chińskie spółki technologiczne, takie jak Huawei. Ubiegając je w pracach na 6G Samsung może przejąć inicjatywę, a tym samym intratne patenty oraz kontrakty.

Wizja przyszłości Samsunga (fot. Samsung)

Samsung zapowiada, że poważne prace nad 6G rozpocznie już w przyszłym roku. Spółka przewiduje, że pierwsze komercyjne sieci tego typu wystartują w 2028 roku, a do 2030 roku 6G powinno być już używane przez większość operatorów na całym świecie.

Źródło: Samsung

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Sieci 6G do 2030 roku - Co zaoferują?