PODPOWIEDZI:

Chip łączący mózg użytkownika ze smartfonem na pokazie Elona Muska

Chip łączący mózg użytkownika ze smartfonem na pokazie Elona Muska

Elon Musk zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu jego firma Neuralink zaprezentuje prototyp zapowiadanego od jakiegoś czasu tajemniczego i niezwykle ambitnego urządzenia, łączącego bezpośrednio mózg użytkownika z komputerem lub smartfonem.

Interfejsy obierające sygnały z mózgu przy pomocy elektrod i zamieniające je w proste komendy, zrozumiane przez urządzenia elektroniczne, nie są oczywiście niczym nadzwyczajnym. Są one od lat testowane w laboratoriach na całym świecie. Pomagają także chorym i sparaliżowanym osobom w nawiązaniu kontaktu ze światem zewnętrznym. Urządzenie zaproponowane przez zespół Neuralink ma być kolejnym korkiem naprzód w rozwoju tej technologii.

Zamiast dużych elektrod, które umieszcza się w czaszce pacjenta podczas inwazyjnych operacji, nowy interfejs będzie wykorzystywał czujniki o grubości ludzkiego włosa. Docelowo ich instalacja lub usuwanie ma być niezwykle szybkie i bezbolesne, przebiegając tylko przy znieczuleniu miejscowym. Komercyjnie sprzedawane urządzenie pozwoli sterować za pomocą myśli komputerami oraz smartfonami, przyspieszając pracę użytkownika oraz otwierając zupełnie nowe możliwości w wielu sektorach przemysłu, medycyny, rozrywki i edukacji.

Schemat instalacji nueralinku

Na razie Musk zdradził tylko, że podczas nadchodzącego pokazu zobaczymy drugą generację prototypowego robota chirurgicznego, który będzie instalował neuralink w ciele pacjenta, a także chip kontrolujący elektrody. Według ubiegłorocznych zapowiedzi firmy, pierwsze kliniczne testy interfejsu na ludziach, wyłonionych spośród grupy ochotników, powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Warto dodać, że pierwszymi „użytkownikami” interfejsu zostały w 2019 roku zwierzęta laboratoryjne, wśród których znalazła się grupka małp człekokształtnych. Ponieważ mamy tu do czynienia z ciągle ulepszaną i skomplikowaną technologią, na jej dojrzałą formę poczekamy jeszcze co najmniej kilka lat.

Źródło: Business Insider

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Chip łączący mózg użytkownika ze smartfonem na pokazie Elona Muska